csuporj

Sighisoara

Recommended Posts

O poza din plimbarea de luni pe Breite. Nici nu stiam pana acum ca si in padurile de langa Sighisoara sunt trasee turistice. De pe Breite duce traseu marcat cu banda rosie la Saes, Apold si Stejareni. Restul aici.

Imagine postată

Pe Breite arata ca acum 29 de ani.

Marcaju' e nou...de vara asta am impresia.

De unde pina unde duce acest traseu marcat ?

Eu l-am gasit in toamna incercand sa vad unde duce drumul de creasta ce taie platoul Breite. Dupa vreo ora, eram in mijlocul padurii, aparent in drept cu Saesul si drumul incepea sa aiba ramasitele unui parapet de drum judetean sau comunal vechi...desi pana acolo paruse un banal drum forestier. Imi povestisera niste prieteni ca au venit dinspre Netus cu ATV-urile si ca s-au orientat dupa niste parapeti vechi aflati "aiuria" in padure si au ajuns la Sighi. In locul ala (in drept cu Saesul) s-a facut in dreapta banda asta rosie. Cum era tarziu, am coborat pe ea si am iesit in Besa. Nu am mai apucat sa merg in cealalta parte toamna asta. Poate cu piciorul in iarna sau cu bici la primavara. Am aflat 100% ca locul unde am facut dreapta e in paralel cu Saesul, acasa analizand o harta ce o am cu Ardealul 1:400.000

Am un prieten care aproape anual petrece citeva saptamini prin Saes. Chit ca e "biciclist boshorog" am sa-l rog sa trage niste pedale prin triunghiul Saes (Schaas) - Besa / Stejareni (Peschendorf) - Sighisoara (Schäßburg) in cautarea benzii rosii.

Poate ti se face tie dor de Ardeal si o cautam impreuna la primavara...in ciuda unor schimburi mai taioase de replici. ;)

Unde ai facut tu dreapta eu am mai mers inainte pe drumul principal vreo 400 de metri, impreuna cu banda rosie. Dupa acesti 400 de metri banda rosie se desparte in 2, spre stanga la Saes si inainte spre Apold. Eu am luat-o spre Saes. Este marcaj pana la iesirea din padure.

Si n-ai dat un semn ca esti in Sighisoara!

Poate ti se face tie dor de Ardeal si o cautam impreuna la primavara...in ciuda unor schimburi mai taioase de replici. ;)

Na, na, na, na, na ... replici ?!? Cred ca ne putem spune parerea ;). Cert este ca din doi Sighisoreni forumisti cu gusturi asemanatoare n-o sa fie greu sa gasesc un tovaras de drum.

Nu am vrut sa ies cu bicla cand am vazut ce noroi e chiar si in oras, dar pana la urma nu m-am putut abtine. Oricum am avut ghinion si in Saes mi s-a spart cauciucul (uzat de i se vedeau atele), o gaura de vreo 0,7 cm.

O ora de impins (la un pas putin mai sprinten) si ai fost acasa ;).

am sa va urmaresc la anu in primavara . vreau sa ies si eu pana acolo cu bicicleta , sper sa imi iau un mtb pana atunci altfel cu cursiera nu stiu daca ii indicat sa intru prin coclauri. e drept ca am mai intrat cu cursiera prin padure si s-au cam luat de cap unii prieteni ca, imi bat joc de bicicleta. la anu sper sa ne vedem. poate mai trag pe cativa si din Tg Mures dupa mine

Cu un ceai cald in termos, desi aveam sa aflu ca un icetea ar fi fost mai potrivit, si supraimbracat, decizie gresita din nou, azi am bagat una din turele "clasice" de vara hotarat sa infrunt eventualele noroaie dupa 10 zile de stat in casa din cauza ploii si griului de afara. Tura "clasica" pt cei ce au vizitat imprejurimile Sighisoarei e asa: Pe vale pana la Manastirea Sf. Dumitru, releu radio-tv (cel mai inalt deal din zona) cu coborare pe poteca sapata de mine in primavara :D Apoi crucea dinspre Vulcan si pe coama dealului, paralel cu drumul Apold - Saes - Sighisoara, prin Angofa inapoi in Sighisoara.

Vremea...superba pt pedalat. Peisajul, cu frunze in toate culorile splendid. Si surpriza, de pe dealul de deasupra de Vulcan, Fagarasii si Piatra Craiului atat de aproape de iti venea sa intinzi mana sa-i atingi. Si lumina din padure in anotimpul asta are ceva magic...sau faptul ca nu m-au bazait tzantzarii la fiecare oprire sa fi fost de vina pt senzatia placuta? :)) Pun si niste poze aici...imi cer scuze dar doar telefonul l-am avut la indemana pt ele.

Intre manastire si releu nu erau caini ? Acum vreo 2 ani n-am mers mai departe din cauza a vreo 5 caini ciobanesti de la cladirea cap? de dupa manastire.

Tura "clasica" pt cei ce au vizitat imprejurimile Sighisoarei e ...

Pe linga Angofa, Saes, Apold as mai aminti Sapartoc, Vulcan, Daia, Stejareni ... (amintiri din copilarie) :))

:)) erau 6 azi :D si nu mi-a venit sa rad deloc...da' o aparut ciobanu la timp! :D

L.E. Ma Sighisorenilor, stateatzi la panda pe topicu asta? Frank, pe cand o relatare de-a ta aici? :P

L.L.E. Da Frank, tura "clasica" de anu' trecut, cand aveam mai mult timp liber includea de la crucea din dealu' Vulcanului, stanga Sapartoc, Vulcan si inapoi la cruce inainte sa o iau spre Angofa si spre casa. Dar asta e 1 ora in plus pe care anu' asta nu mi-am mai permis-o decat de vreo 2-3 ori. Ca sa ajung in Daia mergeam de obicei pe Valea Daii, Pasunea daii, si nu o luam stanga spre Saschiz ci coboram in dreapta...dar asta tot anu' trecut ultima data :(

Edited by pacus
Stau la panda astia :P

Frank, pe cand o relatare de-a ta aici? :P

La anul ce vine ;).

Daca vi s-a facut dor de padurile din zona...

@offtopic

O harta interesanta: link. Oare cum arata harta inainte sa plece sasii.

LE: Harta europei: link. Parca nu le-au placut Alpii, numai Carpatii.

Dezgrop un topic mai vechi dar e legat tot de accesul pe Breite:

In afara de urcarea dinspre hula Danesului pe Breite mai este vreuna decenta pentru biciclete de trekking?

Am incercat din oras de pe strada Podeni unde drumul se termina cu o poarta de proprietate privata sau de pe str Vasile Lucaci unde urcarea a prea abrupta (merge facuta dar anevoios).

De pe drumul ce strabate platoul Breite am incercat sa caut o iesire fie spre Saes fie spre Stejarenii dar am gasit doar santuri sau foste drumuri forestiere, foarte ok de coborat cu mtb dar nu cu trekking fara suspensii.

Cunoasteti vreo coborare de pe Breite practicabila si cu altfel de bicicleta in afara de mtb?

@@Wakkah, a trecut mai bine de un an dar poate mai esti interesat. Breitele e un deal cu ambii versanti abrupti. Urcarea auto de pe Hula Danesului e singura 100% ciclabila si singura pe care poti sa cobori (cu placere) daca nu ai un MTB.