Recommended Posts

O singura foaie e ok cat timp caseta actuala de pinioane ii ofera rapoarte suficiente pentru catarari. Dar 36/30 raport minim (sau, mai rau, 38/30 sau 40/30) nu suna deloc promitator.

Si apoi ajungem iar la pinioane, caseta si lant noi. Ca sa nu mai zic ca o foaie narrow-wide costa cel putin jumatate din pretul pedalierului. Un pedalier 46/30 e de departe cea mai simpla si fara batai de cap solutie, existand un risc minor sa fie nevoie si de un deraior fata nou (care oricum costa jumatate din pretul unui deraior spate din aceeasi gama, daca nu si mai putin).

@majikstone mulțumesc mult pentru răspuns, da la acel pedalier m-am referit, așa am zis și eu că e cea mai ieftina varianta de modificare, plus că îi oferă și o perspectiva mai ușoară la urcarea în pantă. De acel braze-on îmi era teama însă din ce am mai citit și eu cam 46 ar fi limita lui minima de coborât iar la urcare ar fi un 53 cave aproape de sus poziționat.

@IonutA e la limita acest 36 în condițiile în care merge doar pe 3-4 pinioane și anume cele mari, un 46 îi poate oferi pe plat o perspectivă total diferita de 52 și să nu mai zic că îi oferă un plus de abordare pe panta cu 30/28 parcă e mai bine decât 36/28. Poate nu chiar din prima însă va fi o schimbare pt mai mult timp.