Recommended Posts

Montarea si ajustarea pedalierului au decurs fara emotii. Pana la urma am luat 2 foi mici Stronglight, una de 30 si una de 32, obiectivul fiind sa o folosesc pe cea de 30 cat timp nu apar probleme date de saltul de 18 dinti. La o prima vedere (si bazandu-ma si pe experiente anterioare), schimbarea vitezelor pare sa decurga normal de pe foaia de 30 pe cea de 48 si invers, ramane de vazut cum se comporta "in viata reala". Daca dupa primele ture vad ca am probleme cu foaia de 30, o montez pe cea de 32. Lantul e departe de a se lovi de cusca schimbatorului fata (in ciuda depasirii capacitatii teoretice), in schimb se manifesta un usor chain rub pe interiorul foii mari cand sunt in combinatia foaie mica - pinioane 1-3 (combinatie oricum de evitat). Singura problema reala care poate aparea e schimbarea foarte lenta a vitezelor de pe foaia mica pe cea mare (comparativ cu scenariul "standard" de utilizare - foi 50/34, 52/36, etc.).

In combinatia de foi 48(SRAM)/30(Stronglight), pedalierul complet cantareste fix 650g. Chainlineul l-am adus la o valoare potrivita jucandu-ma cu distantierele (atat cele ale pedalierului, cat si cele ale monoblocului), ramanand doar problema asimetriei data de faptul ca totusi pedalierul e de MTB si nu de sosea (Q-factor si chainline mai mari decat la un pedalier de sosea, si totusi ceva mai mici decat la un pedalier de MTB obisnuit), dar acum e de doar cativa mm (deci probabil irelevanta in viata reala). Si spatiul dintre brate si chainstays e mai apropiat de ce-ar trebui sa ofere un pedalier de sosea, astfel ca nu mai sunt obligat sa apelez la improvizatii pentru a monta magnetul senzorului de cadenta.

Poze:

2LOYZdf.jpg

Pedalierul asta extrem de atipic pare sa fie ce mi-am dorit dintotdeauna, asa ca o sa am grija de el ca de ochii din cap multa vreme de acum incolo. Ce mi-e putin ciuda e ca nu am realizat ca exista decat dupa luni bune de cautari si din pura intamplare. Iar in ciuda unui pret destul de piperat de vanzare la momentul aparitiei lui pe piata (tinand cont de greutatea scazuta si de faptul ca venea cu foi ovale), acum e puternic devalorizat din cauza ca nu mai corespunde cu standardele moderne ale componentelor de MTB. Spre bucuria mea :D. Sper doar ca si peste 5-10 ani sa mai gasesc foi pe BCD 110 si 74 cu 5 brate.

• Upvote 1