Sign in to follow this  
Cata_124

Pareri roti

Recommended Posts

Sunt in caautarea unei roti de spate duble, cu pinioane pe filet pentru o bicicleta simpla, nu una scumpa. Am vazut o divertitate de roti complete cu jante duble incepand pe pe la 45-50 de lei in sus. Banuiesc ca alea sunt destul de proaste, si la un eventual hop se face 8 :). Am gasit 3 modele, nici foarte ieftine, nici dintre cele mai scumpe, una la 72 lei, alta 85 de lei, si alta la 95 de  lei. Vreau parerile voastre care este mai buna, mai performanta dintre cele doua. Daca am fi sa judecam numai dupa pret, am fi tentati sa zicem ca cele mai scumpe sunt si cele mai bune, dar se stie ca mai sunt si piese mai ieftine, si care se ridica cu mult peste asteptari, si sunt chiar foarte bune la acele preturi, sau in unele cazuri mult mai bune ca cele mult mai scumpe. La dechatlon am vazut jante simple peste 100 de lei, cea ce mi sa parut prea scump pentru o janta simpla, o fi de calitate, nu stiu ce sa zic, dar ochiul meu nu o percepea ca fid vreuna. Asadar am aceste doua variante.

Varianta de 95 de lei este  GRAND ROCK 26 EXCENTRIC NEGRU AMI2222 , varianta de 85 de lei    Ryde X-Star Butuc spate Bitex pe filet material aluminiu, si varianta de 72 de lei este VELORS  cu butuc de aluminiu stand 36H. As fi putut posta direct link, dar am zis sa nu se considere reclama, daca  nu este asta o problema, pot posta link in mesajul urmator. Va multumesc, si astept opiniile voastre.

Velors poti s-o lasi deoparte.

Celelalte s-ar putea sa fie ok, dar cu butuc pe caseta. 

Daca tu ai set de pinioane pe filet, sa gasesti o roata noua cu butuc pe filet s-ar putea sa nu fie chiar la indemana.

Eu as zice sa iei roata cu butuc pe caseta, sunt optiuni ieftine si rezistente pe toate drumurile.

Sigur, asta inseamna sa treci la un set de 8 pinioane si sa schimbi schimbatorul si maneta...

22 minutes ago, Traveller said:

Sigur, asta inseamna sa treci la un set de 8 pinioane si sa schimbi schimbatorul si maneta...

Nu neaparat, poate monta o caseta (si un lant) pe 8v, sa pastreze schimbatorul si maneta actuala si sa foloseasca doar 7 dintre cele 8 pinioane (cele mai mari sau cele mai mici 7). Pasul facut de schimbatoarele 7v si 8v este aproape identic. Ulterior daca vrea poate cumpara si o maneta 8v si, in functie de schimbatorul spate pe care il are acum, posibil si alt schimbator spate.

Dintre jantele Remerx Grand Rock si Ryde X-Star, Grand Rock îi mai rezistentă, dar ceva mai grea.

Dacă iei butucul cu ax pe filet (nu QR) s-ar putea să mai economiseşti căţiva lei.

în urmă cu 4 ore, MLADEN said:

Dintre jantele Remerx Grand Rock si Ryde X-Star, Grand Rock îi mai rezistentă, dar ceva mai grea.

Dacă iei butucul cu ax pe filet (nu QR) s-ar putea să mai economiseşti căţiva lei.

Nu. Am mai luat odata, si au acelas pret. Doar ca nu am apucat sa o folosesc decat maxim doua luni ca am vandut bicicleta respectiva la care pusesem janta de la Grand Rock.

în urmă cu 1 oră, MLADEN said:

Nu ce?

Adica nu economisesti nimic, indiferent de ce tip de ax are roata. Am mai luat odata un  Grand Rock de 26 si am fost intrebat ce tip de ax prefer, ca pret sunt lafel.

Preţul per butuc îi diferit cu vreo 5 lei, roată întreagă n-am cumpărat.

O rugaminte pentru cunoscatori ( directi sau indirecti ) :

Ce parere aveti despre rotile DT Swiss R32 Spline (set  350 euro -produs in fabrica  ) ? Mie imi convin prin prisma greutatii suportate ( ansamblu bicicleta + biciclist - 130 Kg , tind sa-i cred pe cuvant ).

Multumesc ,

@faimos71 La limita de greutate suportata nu se ia in calcul greutatea bicicletei ci doar a ciclistului + echipament si eventualul rucsac sau bagaj :)

• Upvote 1

On 1/31/2017 at 1:16 PM, faimos71 said:

O rugaminte pentru cunoscatori ( directi sau indirecti ) :

Ce parere aveti despre rotile DT Swiss R32 Spline (set  350 euro -produs in fabrica  ) ? Mie imi convin prin prisma greutatii suportate ( ansamblu bicicleta + biciclist - 130 Kg , tind sa-i cred pe cuvant ).

Multumesc ,

Salut,

"parere roti" este un termen general, fiind mai multe tipuri. Indicat ar fi sa fie redenumit sau mutat la categoria lui.

Altfel, cred ca threadul despre roti de cursiera e aici, Legat de intrebarea ta, daca nu le filtrezi prin feature-ul specificat mai sus, ai mai multe variante in zona de pret 300-400euro, detaliu care s-a si discutat acolo, pe threadul respectiv. Daca informatiile pe care le gasesti nu sunt suficiente, poti intreba si mai exact ceea ce doresti sa afli. Altfel, ca raspuns general, la pretul respectiv, in general diferentele sunt foarte mici ca sa conteze prea mult, asta daca nu prinzi ceva la reducere sau la vreun amic si sa te incadrezi in zona de pret discutata. 

Ma gandesc ca intrebarea ta are legatura cu modelul acesta, cu frana pe rim, nu?

* rog un moderator sa mute conversatia la threadul cu roti de cursiera, multumesc!

• Upvote 1

Buna ziua.Am schimbat un cauciuc pe fata si am cantarit roata fara camera doar cu fond si discul de frana fara QR.Are aproximativ 930 gr. E acceptabil?roata e pe 29, Scott Spark 940.

E acceptabil. Modelul respectiv e modelul bicicletei, nu al rotii. Rotile pot să fie diferite în funcție de an, chiar dacă modelul e același. Adică 2012, poate să aibă roti total diferite fata de 2013. E un exemplu doar.Totodată, dacă e luată sh sau custom, rotile pot fi diferite față de modelul standard.

Conform catalogului de anul ăsta tu ar trebui sa ai Syncros X-23, cu DT Swiss.

LE. Anul trecut, 2016, erau Syncros X-21. În 2013 erau Syncros XC-49.

Syncros XC-49 Disc, 32 Hole, Eyelets

Inacceptabil. Roata se cântărește cheală, curată, numai pe cântare aprobate de Institutul Național de Metrologie.

• Upvote 5

Acum ca am terminat de ras, dupa descrierea frumoasa a lui @otsdr, io zic ca e acceptabil functie de ce faci cu bicicleta.

Daca te plimbi sau faci turism, nu e nici o problema.

Daca vrei concursuri, poate ca setul de roti e un pic cam greu. Orisicat, nu-s cele mai entry-level, deci sunt... acceptabile. :P

Multumesc.Ma plimb putin mai "pasional" :),adica trag de picioare si plamani.Nu merg la concursuri dar vreau o bicicleta buna.Un upgrade la roti in acest caz nu cred ca merita.Ce suma ar trebui sa bag pt. niste roti "decente"?Cu 1000 lei as realiza ceva care sa se simta pe urcare?

Fără supărare, eu cred totuși că nu ai ce face și ai auzit niște chestii pe undeva. Totodată nu ai ce face cu banii. Aia 1000lei ii poți folosi sa mergi la două, trei ture la munte. Și îți recomand cu drag să faci altfel.

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk

De exemplu, te poti uita in lista asta de seturi de roti de 29er, pe care le-am ordonat dupa pret crescator, si vezi cam de la cat incep seturile de roti cu greutate cu... sa zicem 20% mai scazuta decat ce ai tu acum:

https://www.bike24.com/1.php?content=7;menu=1000%2C2%2C140%2C209;pgc[7238]=7239;orderby=2;pitems=50

Câștigă 80-90gr la roata din fața la un buget 1000lei pe set.

Dacă venea de la 2000-2200 la 1500-1700, era o treabă, însă altfel nu vad rostul. Iar pentru agrement nici nu mi-aș bate capul, 1000lei fii de bani frumoși de 2-3 ture, chiar mai mult dacă te gestionezi nițel.

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk

Traveller multumesc pt. timpul acordat,Mookyama are dreptate,ma mananca degeaba...Multumesc.

în urmă cu 2 ore, Mookyama said:

Dacă venea de la 2000-2200 la 1500-1700, era o treabă

Exact. Stai linistit cu ce ai, ca e ok.

Jantele alea sint la reducere pentru ca sint cu 32 gauri. 32H nu este nici pe departe ideal pentru roti usoare pentru XC.