LucianTheOne

Navetist şi Curier în Londra

Recommended Posts

Salut ! Am remarcat în poze că nu toți bicicliștii poartă cască, se pare că nu este obligatoriu.

@ciomby în foarte puține locuri e obligatorie casca. Australia, Newfoundland și Labrador sunt singurele teritorii din lume unde casca e obligatorie pe bicicletă.

@radu_vadan, în Newfoundland și Labrador casca e obligatorie ca protecție la frig, nu la accident! :)

• Upvote 3

Episodul 08 - The Mighty London

După ce am trăit 38 de ani într-un sătuc de 4 km populat de câteva mii de oameni, mutarea într-un megaoraş m-a covârşit. Eram uimit de vastitatea Bucureştiului care e imens în comparaţie cu Suceava, orăşelul în care am făcut liceul. Acum Bucureşti îmi pare mic comparat cu Londra şi chiar este!

Ca să mă lămuresc am răsfoit puţin Wikipedia şi am comparat cele trei oraşe mai sus pomenite.

Suceava - 52 km² şi 93.000 locuitori

Bucureşti - 228 km² şi 1.900.000 locuitori

Londra  - 1.500 km² şi 8.700.000 locuitori

Deci Londra este de aproape 7 ori mai mare decât Bucureşti si de 29 de ori mai mare decât Suceava. Şi când mă gândesc că în tinereţe mă rătăceam prin Suceava şi încurcam cele 5 linii de troleibuz... Acum trebuie să ma descurc cu câteva sute de autobuze plus zeci de trenuri şi metrouri. Chiar ieri am fost la un eveniment si a trebuit să schimb trei metrouri. 

Londra mai deţine multe recorduri, dintre care am să enumăr doar câteva. Financiar este pe primul loc în Europa, ba chiar e mai puternică decât următoarele trei clasate la un loc. Venitul brut al Londrei depăşeşte pe cel al multor ţări europene. De asemeni se poate lăuda cu cel mai mare număr de milionari. Legile din domeniul financiar sunt ceva mai permisive aici decât în alte ţări, ceea ce explică faptele de mai sus. 

Deşi populaţia şi suprafaţa oraşului sunt copleşitoare, Londra nu dă impresia de aglomeraţie, îmbulzeală, sufocare. Există foarte mult spaţiu liber, nu ca la noi unde sunt blocuri şi clădiri la câţiva metri unele de altele. Trotuarele sunt largi, spaţiu verde este incredibil de mult, iar casele au 2-3 etaje. Transporturile sunt bine puse la punct iar dacă nu sunt accidente, defecţiuni sau greva (lucruri destul de comune de altfel), poti ajunge rapid si simplu oriunde. Simplitatea stă într-o cartelă magnetică gen "touch and go" cu care ai acces pe orice traseu şi mijloc de transport în comun. 

Parcurile şi spaţiile verzi sunt mari şi numeroase. Sunt parcuri de sute de metri, câteva chiar mai lungi de 1km. Trotuarele şi curţile caselor abundă în vegetaţie - flori, boscheţi, pomi fructiferi şi copaci decorativi. Poţi vedea orice de la toată flora noastră până la vegetatie exotică gen palmieri şi altele asemenea. Fauna din parcuri şi oraş e bogată si surprinzătoare. Nu sunt câini vagabonzi dar vezi des vulpi şi veveriţe chiar şi ziua pe trotuare. 

Curăţenia cam lasă de dorit. Deşi se străduiesc din greu să cureţe oraşul, londonezii nu prea ştiu să menţină curat. Deşi în general se îmbracă frumos, sunt îngrijiţi si au gradini aranjate, englezii nu au casele prea curate. Comparativ cu ce-am văzut în Germania, Londra este mizerabilă, şi chiar am văzut locuri mai jalnice decât în România. Starea drumurilor este iarăşi deplorabilă. În satul meu de baştină asfalul este mult mai bun decât pe majoritatea străzilor din Londra. Prin cartierele mărginaşe trebuie să fii foarte atent cum circuli, mai ales cu bicicleta. Zilnic văd echipe de muncitori reparând drumurile şi pot să vă asigur că o fac mai rău decât în România. Aproape toate străzile şi trotuarele arată ca un mozaic format din petice de asfalt de toate formele şi culorile, iar gurile de canal sunt tot timpul sub sau peste nivel. Englezii însă nu se plâng nici de curăţenie. nici de gropile din drumuri, mă gândesc că poate a fost şi mai rău înainte.

Mă opresc aici că deja am deraiat cam mult de la subiect şi mi-e teamă să nu vă plictisesc. 

The Millenium Dome una dintre cele mai mari arene acoperite din lume.

Millenium-Dome_2-500x323.jpg

• Upvote 6

Salut si multumim de jurnal, foarte interesant! Astept episoadele urmatoare!

In ce priveste curatenia in Germania, in general ai dreptate, dar sunt exceptii (traiesc aici de aproape 7 ani). In general, cu cat un oras e mai mic, cu atat e mai curat. Pe de alta parte, Düsseldorf e curat si aranjat; in Hamburg am vazut extrem de multi oameni fara adapost, dormind pe cartoane; parca eram prin Detroit!

Cum e cu siguranta publica, in lumina ultimelor evenimente teroriste?

In Germania am fost într-un oraş mic şi era atât de curat că îţi venea să te descalţi, nici măcar praf nu era pe jos! 

În Londra sunt multe firme de curăţenie şi de stat şi private, dar se pare că anumite zone nu intră sub incidenţa nici uneia. Trec aproape zilnic, de 11 luni, pe o stradă unde într-o fundătură s-au adunat şi se mai adună mormane de gunoaie. Încă nu a făcut nimeni curat acolo şi nu îmi explic de ce...

In unele oraşe şi cartiere gunoierii nu ridică decât gunoiul pun in ghenele speciale. Dacă nu îti încape tot gunoiul în cosul respectiv nu încerca să îl laşi într-o pungă lângă coş, că tot acolo ai să-l găseşti. In alte zone se lasă pungile şi sacii de gunoi direct pe trotuar iar gunoierii trec dimineaţa şi recoltează tot. Mai sunt şi firme private care strâng doar gunoiul celor cu care au contract şi care trebuie să folosească doar sacii lor personalizaţi.

Londonezii nu par prea afectaţi de evenimentele teroriste. Nu am auzit pe nimeni spunând că se teme să iasă din casă, să meargă cu autobuzul sau să stea la o terasă în centru. Sunt destul de detaşaţi şi comparativ cu românii nu se panichează aşa uşor. La ştirile radio spre exemplu, crainicul a prezentat ştirea despre atentat cu acelaşi tot cu care a citit starea vremii. Nimic de genul "ştire socantă", "dezvăluire incredibilă", "catastrofă cumplită", rostite pe un ton agitat şi ţipător, cum prea des vedem la telejurnalele noastre. 

Am întâlnit persoane care au fost atacate, bătute, jefuite, şi au povestit despre despre respectivele evenimente cu o voce normală, fără dramă şi exagerări. Eu cred că arabii, treptat-treptat, se vor cuminţi si eventual asimila. Mai multe atentate, dar mult mai mici, fac negrii decât musulmanii. Şi ăştia chiar nu vor să se cuminţescă şi adapteze.

Salut Lucian,sa ne scrii mai des cu impresii si sa ne pui si poze cand poti.

Englezii sunt mult mai obisnuiti cu atentatele decat credem noi,ei au o lunga exdperienta cu IRA care le-a tot facut din astea zeci de ani de aia sunt mai tociti la sensibilitate.

Tonul crainicilor calm si asa de fapt divers este tocmai pentru a nu alarma populatia si de a parea ca s-a terminat si e totul sub control.