Recommended Posts

Salut,

din pacate nu ma impac de nici o culoare de o şa Fizik Arione, am incercat de mai multe ori, am trecut cu vederea, dar nu ne intelegem efectiv. Plus ca nu sunt nici cel mai flexibil din lume. Asa ca sunt in cautare de altceva. Distanta dintre oase (ischial bones) este de ~115mm. 

Am dat vreo 3-4 mesaje, emailuri celor de la Fizik, pe email si twitter si facebook si nu am primit nici un raspuns legat de testarea seilor Fizic in Romania. As incerca o sa Fizik Aliante, ceva de la Selle Italia (cred ca ma incadrez pe la S2), etc...in casa, pe trainer, daca are cineva de imprumut, vandut, inchiriat, etc.

Daca aveti si alte recomandari, sunt binevenite.

Multumesc!

SelleSMP Hell.

Și eu am bazinul destul de îngust și dintre ce șei am încercat până acuma, am rămas cu San Marco Aspide Race (cea simplă fără canal). O găsești la mâna a doua sub 100 de lei.

Pe locul doi ar fi Tune Komm-Vor și pe trei Selle Italia SLR 135mm.

• Upvote 1

5 hours ago, Mookyama said:

Am dat vreo 3-4 mesaje, emailuri celor de la Fizik, pe email si twitter si facebook si nu am primit nici un raspuns legat de testarea seilor Fizic in Romania. As incerca o sa Fizik Aliante, ceva de la Selle Italia (cred ca ma incadrez pe la S2), etc...in casa, pe trainer, daca are cineva de imprumut, vandut, inchiriat, etc.

Nu te mai obosit cu asa ceva, eu am vizitat show-room-ul oficial Fizik din Praga, tot pt o problema similara. In 2 saptamani cat am stat acolo nici o singura data nu au avut pt teste cele 3 modele Arione, Antares, Aliante, in marimi diferite, pt a putea proba ca la carte si alege in functie de ce e mai bine pt mine. Ori erau doar 2, ori erau toate 3 dar intr-o singura marime nepotrivita, ect. Cei de acolo contactau zilnic firma Fizik sa le ceara ce lipsese, dar pina m-am intors in tara n-am avut noroc.

Nu cred ca prindem vremea cand, daca  vrei un echipemnet sportiv, sa te duci pur si simplu la reprezentanta din orasul tau, sau macar din capitala si sa ai posibilitatea sa-l incerci pe toate parrile, in toate marimile si variantele sale. Romania a ajuns doar la stadiul in care, in cel mai bun caz, "se poate aduce pe comanda". Daca nici la Cehi nu e cu mult mai bine....

Excepand cativa care se impaca si muleaza pe orice model, pt noi restul, treaba cu seile va ramane o loterie, dincolo de masuratori exacte si toate cele. Si ca orice joc la loterie presupune cheltuiala mare, incercari, dat cu banul, si poate la un moment dat iese.

• Upvote 1

5 hours ago, Nexus said:

SelleSMP Hell.

Si eu recomand modelele de la Selle SMP, in special datorita formei lor. Eu folosesc SMP Extra (140 mm latimea seii la 120-125 mm intre oasele ischiatice), care pe langa forma anatomica are si un padding generos (fara sa fie moale si fara sa puna presiune pe zonele sensibile). Probabil ca in functie de greutatea ta, de pozitia pe bicicleta si de stilul de pedalat o sa preferi ceva cu mai putin padding, eu personal nu pot sa ma dau pe "scanduri" la cele 80-85 kg ale mele si pedaland aproape exclusiv asezat in sa. Daca esti din categoria 60-70 kg, si mai si pedalezi ridicat din sa in mod uzual, probabil ca o sa fii fericit si cu ceva mai dur de genul Selle SMP Composite sau Selle SMP Glider.

• Upvote 1

Am avut SelleSMP hybrid și parca mergea putin mai lat.Eu pe mtb merg destul de aplecat. Hell e o sa mai dura cu un șanț mai pronunțat. Am zis ca pentru cursiera ar fi mai buna. Am 1.86m cu 71kg dacă ajuta și cu 11.5-12cm intre oase.

• Upvote 1

42 minutes ago, DAMIAN said:

Nu te mai obosit cu asa ceva...

Excepand cativa care se impaca si muleaza pe orice model, pt noi restul, treaba cu seile va ramane o loterie, dincolo de masuratori exacte si toate cele. Si ca orice joc la loterie presupune cheltuiala mare, incercari, dat cu banul, si poate la un moment dat iese.

Din pacate, asa este. Am observat ca orice cumperi, e o loterie si ceea ce se potriveste lui x nu se potriveste la y, chiar daca citesti un review poate fi o experienta total diferita pentru tine. Nu e mecanica, nu e ceva fix, nu e ceva ce tine de surubele, iar saua e tare importanta. Intreb orientativ, ca sa imi fac o idee macar cu ceea ce va intelegeti voi mai bine. 

SelleSMP mi-a mai fost recomandata. Ce mi-a mai placut la vedere a fost Selle Italia SLR, insa au o gama foarte varianta, lucru care m-a bagat nitel si mai in ceata. Din ce am inteles, pentru un numar mai mare de ore petrecute in sa, cum ar fi minim 6 ore, ar trebui sa fie ceva nu prea tare, nu prea moale, dar si asta are un grad de habar nu am ce ar inseamna. Am luat de la a mea de test Selle Italia X1, de pe Orbea, oricum nu ii este buna, e tare lunga; as zice ca e nitel spre tare decat spre moale. Seamana la apasare cu Fizik Arione, totodata e mai scurta...spre mirarea mea. 

Stie careva daca se cumpara o sa de la vreun magazin online din afara, care ar fi conditiile de retur? CRC, Bike24, etc.

Din ce stiu, in afara tarii ai posibilitatea sa returnezi in 30 de zile saua daca nu iti place, insa nu stiu daca se aplica si in astfel de cazuri.

Are cineva vreo experienta cu Aliante sau ceva de la Selle Italia si daca da, care anume?

Aliante e de la Fizik, n-am avut nici o sa de la ei.

De la Selle Italia am avut 2, Q-bik si Filante, ambele nereusite. 

Filante o luasem ca era usoara, dar nu m-am inteles cu ea de nici o culoare (si asta pe MTB, unde nu stai tot timpul cu fundul pe sa).

Ideea e ca as lua o sa de la Bike24, dar daca nu ma inteleg cu ea, as face-o pachet...si as lua 2-3 sei sa stiu sigur ca raman cu una. Problema e ca nu stiu care sunt conditiile...

As putea vorbi cu cineva din Uk, sa cumpere 2-3 sei, sa le trimita in Romania si sa incerc sa le returnez in 30 de zile, care nu sunt ok. Insa nu am cautat preturi la ei. O sa incerc sa dau un email la bike24 si sigmasport, macar de curiozitate.

LE. Dupa cateva mesaje, emailuri, etc, toate nereusite, mi-au raspuns Fizik pe facebook atunci cand i-am intrebat daca mai vindeti sei cumva :)) Le-am dat email, asa cum au spus, ghici ce...au raspuns nu. O sa le mai scriu un mesaj pe facebook, de cacao si de suflet, e chiar penibil sa nu raspunzi la o simpla intrebare : "Pot testa undeva in Romania o sa Aliante?" Da, nu, vedem ce putem face in viitorul apropiat. Nu, ei sunt Fizik si ii doare...undeva ca sa raspunda. De zici ca mi-o dau pe gratis :)

Am avut o discutie cu bike24 pe aceeasi tema anul trecut. Au fost de acord sa comand 4 jachete de iarna, in ideea de a ramane cu cel putin una. Returul a fost gratuit din cate retin.

Nu stiu daca se poate proceda la fel si pentru o sa, eu i-as intreba.

• Upvote 1

24 minutes ago, aditza1234 said:

Am avut o discutie cu bike24 pe aceeasi tema anul trecut. Au fost de acord sa comand 4 jachete de iarna, in ideea de a ramane cu cel putin una. Returul a fost gratuit din cate retin.

Nu stiu daca se poate proceda la fel si pentru o sa, eu i-as intreba.

La haine e nitel diferit pentru ca in testul probei nu intervine vreun soc mecanic, fiind o prindere metal/carbon pe metal, deci ar aparea o mica posibila vizibila folosire, nu neaparat uzura. As fi pus pe rails niste banda izolatoare sau de hartie, astfel incat, sa nu se zgarie. De asemenea, la sei, daca sunt mate, exista posibilitatea sa apara un luciu chiar daca o folosesti cu pantaloni adecvati cativa km.

Din ce stiu de la cineva care sta in Uk si se da pe cursiera acolo, de unde si-a si cumparat cursiera, a spus ca a avut posibilitatea sa incerce o noua sa tip de 30 de zile si daca nu ii era ok o putea da inapoi fara probleme. Chiar si la noi se poate face asta, la Specialized, insa nr de zile e mai limitat si e la intelegere cu magazinul. Dar la alte marci nu am auzit, nici macar de test.

Totusi, Romania nu e cea mai mare piata pentru seile Fizik, insa cateva produse tot s-ar vinde, drept urmare ma asteptam la un raspuns din partea lor, chiar si negativ legat de intrebarea mea. Pana la urma intentia mea e de a cumpara un produs de la ei, nu sa ma dau mare...chiar nu imi pasa ce scrie pe sa atata vreme cat fundul mi-e ok :D

Am primit si primul raspuns, destul de rapid, de la Bike24 :) Il pun si aici, poate ii este cuiva util.

Spoiler

Dear Michael Jackson, (glumesc) :D

Thank you for your e-mail.

You have the possibility to test the saddle provided you return the saddle in perfect conditions.

For this purpose, wrap the saddle struts with fabric tape (or similar) to not create any scrachtes. We also ask you to protect the seat of the saddle. A thin kitchen towel or a plastic bag is suitable for this purpose.

Should the saddle not suite, please contact us within 14 days after the receipt of your order and we give you exactly information of the return. You can order up to 4 different saddle.
The return is for free. If the item arrive in good conditions, we refund the item with possibly arising return costs.

If you need support, you are welcome to get in touch with our service team. Also, you can use the fact sheet to get some helpfully detail (e.g. width).

By the measure for your perfect width, could help the following video:
"How To: Measure Sit Bone Width For Saddle Selection"
https://www.youtube.com/watch?v=E7j9LUVJrjA

Should you have any further questions, please do not hesitate to contact us at any time.

Yours sincerely,

Tarzan (glumesc :D)

Intre timp am reusit sa primesc putin ajutor online de la lume si o sa testez se pare un Aliante, in curand. Repet, nu de la besinosii de Fizik, pe care m-am suparat tare rau :)

@majikstone am inteles ca sunt tare bune. Mi-a povestit un ciclist, eram pe tren dupa o tura pe la munte, care face maratoane de 200-1000km si avea sa de aceeasi marca.

@Traveller daca cele doua nu sunt ok, ce folosesti acum?

Acum vreo doua zile mi-au raspuns si cei de la Fizik si mi-au spus ca nu le-am scris deloc :)) Zic, va pot da un screen de pe email, de doua ori, plus ca am folosit formularul vostru de contact tot de doua ori, apoi de twitter si si pe facebook. Zic e ciudat ca un client sa te caute peste tot ca sa iti vinzi marfa intr-o tara...i-am intrebat la misto daca suntem prea Est Europeni pentru ei. Omul avea simtul umorului dezvoltat si a si ras, dar mi-a spus ca vor deschide un magazin printr-o alta firma. Nu am cerut si nu mi-a dat detalii. I-am mai spus ca daca nu vor sa vanda, Selle Italia sunt tare incantati de clienti noi :) Le-am precum zic unii cand trec de la Orange la Vodafone si invers. Totusi, ramas ca totul se va intampla in viitor. Zic e clar, va multumesc! :) 

Intre timp am facut rost de o Selle Italia SL, cu gaura, parca destul de ok. Gaura nu e cea mai larga din lume, drept urmare m-am simtit cam ciudat...O sa o incerc acasa la tura mai lunga. 

As avea nevoie de ceva pe sa stau minim 5 ore. Nu stiu cat de bune sunt alegerile acestea. In rest nu prea stiu prea multe marci si nici nu am sapat despre ele.

Fizik Aliante R3 K:ium Saddle, 99e ( cu 15e in plus e cea de la BMC acelasi model, cu scuff laterale)

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=105372;menu=1000,4,37;cid[8]=1;mid[64]=1

Selle Italia SLR Flow Saddle 2016 - Special Offer - black-silver 95e

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=178192;menu=1000,4,37;mid[66]=1;page=2

Selle Italia SLR Flow TM Saddle - black, 69e

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=170321;menu=1000,4,37;mid[66]=1;page=2

@majikstone arata tare bine pe hartie, dar sare de buget...cu parere de rau. Multumesc! Am 75kg, padding nu am preferinte, poate semi (?), m-am intales tare ok cu pe mtb cu Fizik, pe cursiera Arione mi-a dat batai de cap, pedalez rar in picioare, chiar si pe urcari.

@radu_vadan Radu, zici cumva de Selle Italia SLR SuperFlow Saddle? Este de 131mm si 145mm, cel putin cea din link.

Trebuie finalizez comanda pe Bike24 si nu stiu la ce sa ma hazardez...si sincer sa fiu, nu am banii de a lua vreo 4 bucati si a le testa :) (minim vreo 400e)

Orientativ, parca nu as da mai mult de 100e pe sa...nu stiu daca e prea putin sau e okish.

De ce nu incerci sa modifici una mai ieftina? Pui burete sau gel unde-ti mai trebuie,decupezi de unde te jeneaza...experimentezi pana-ti dai seama cum e cel mai bine pt fundul tau. Risti sa cumperi zeci de sei pana o gasesti pe cea ok.

N-are treaba confortul cu pretul. Mai sunt niste modele mai "barca". Am si eu una si stau surprinzator de bine pe ea, desi pretul e de ras, vreo 80 si ceva de lei.

Dar problema este in primul rand exercitiul de a sta in sa. Acum primavara, multi au probleme din cauza pauzei de peste iarna si nu saua e de vina. Pana nu te "batucesti" acolo, cu orice sa ai probleme daca stai mult pe ea. Cei de la dragzone aveau in trecut niste sei de proba. Daca mai au poate te ajuta. Desi am inteles de undeva ca ar fi diferente intre cele de proba si cele la vanzare.

Mie mi s-au parut ok - in sensul ca fundu meu se simte bine pe ele - doua de la smp - smp trk si smp hell.  Si vorba lui Viorel - in cazul seilor nu prea are treaba comfortul cu pretu'.  

Eu anul trecut am avut 2: Smp Extra si Fizik Aliante Gamma, iar la iesiri mai lungi m-am simtit mai bine pe Smp.

Fizik Vitesse am pe FS si ma simt foarte ok, desi nu prea stau in sa. Am ceva banal si mediu de la Specialized pe 29er, saua standard, cred ca nu as primi nici 50lei pe ea :) Vad ca la cursiere e mai complicat cu saua. Sa nu ma injurati, dar pana sa dau de cursiera niciodata nu mi-am batut capul asa de mult de chestii minore precum acestea : haine, bibs, tricou mulat, dar se vede berea si carnatul de dupa Craciun, etc, etc. Nu a fost cazul. Saua e tare importanta insa si drept urmare ii dau atentia cuvenita, care e mai mult cautare si stres nitel.

Am inteles ca se pune 2-3 cm in plus. Ideea e ca daca pun 2 cm merg pe 130mm, iar la 3cm ma apropii de cele de 145mm. Nici cum nu e bine...

Bine a spus @DAMIAN. Si da, daca nu ai unde sa testezi, e destul de nasol. Daca as fi un magazin, as sa de test identica cu cea dorita si la aceeasi bani, cand o aduce inapoi, facem schimbul, ii dau una noua la schimb. As plati si o suma pentru testare sincer sa fiu, ar scapa lumea de multe batai de cap, mai ales cu partea barbateasca cat de cat intreaga. 

La cursiere e mai complicat cu saua pentru ca iti petreci mai mult timp stand cu fundul pe ea.

Plus ca o cursiera e facuta (si) pentru ture lungi, deci iata cum ajungi sa te gandesti la o sa care sa iti ofere confortul de a putea sta, sa zicem, 10 ore pe ea.

Mie mi-a devenit clar, dupa diverse incercari, ca 135 mm este latimea minima de care am nevoie. Actualmente, seile de pe toate bicicletele au 140 mm, cu exceptia seii Brooks, care are 155 mm.

Daca ai mers pe sei inguste (130 mm) si te-ai simtit bine, inseamna ca poti sa mergi in continuare pe ideea asta. 

Santul pe mijloc mi s-a parut o inventie excelenta la drum lung si n-am ezitat sa ma folosesc de ea (din nou, cu exceptia seii Brooks, care nu are nevoie de asa ceva).  

Sa cumperi dupa ce ai facut un ride-test poate fi relevant doar daca testul e suficient de lung (macar 30 km, as zice). Altfel, e  evident ca iti asumi un risc pe banii tai, cand e vorba de un capitol atat de personal precum saua. Acest risc nu poate fi evitat, poate fi doar minimizat cunoscandu-ti parametri de care vorbeam mai sus.

@Travelleram ramas la 115mm, am masurat de m-am plictisit, in diferite pozitii, final am ramas la doua, ergo si pe ghidon, unde variaza cu 5mm (+/-2mm). Sincer sa fiu, nu stiu daca problema e de la Arione sau de la pantaloni (cusaturi). Am intrebat pe mai multa lume, parerile au fost impartite, nimic clar. Oricum am luat alti pantaloni, e necesar, deci voi vedea cum o sa fie cu astia (inca nu am ajuns). Cum Arione e 132x300, am pus 2-3cm in plus si am cazut iarasi intre marimi, un lucru pe care il detest, nici cum nu e bine. Punand 2cm imi da 135, iar cu 3cm imi da 145. 

@radu_vadan mersi!

Drept urmare am luat asa:

1. Fizik Aliante 140x280 https://www.bike24.com/p2123012.html

2. Selle Italia Flite Flow 145x275 https://www.bike24.com/p270781.html(la recomandare, am inteles ca multi se inteleg ok cu Flite, fiind o clasica)

3. Selle Italia SLR Superflow 145x275 (este si versiunea de 131, am stat mult sa ma gandesc care si am ales la dat cu banul) https://www.bike24.com/p270618.html

extra, doream sa le comand, dar nu am mai avut banuti:

4. Selle Italia SLR Flow TM 131x275 S2

https://www.bike24.com/p2170321.html

5. Selle Italia SLR Flow 131x275 (care gaura ceva mai mare) S2

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=70716

6. ultima, dar tare apreciata

Selle Italia SLR kit carbonio 131x275 S2 

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=108984;menu=1000,4,37;page=2

As vrea sa mai iau una din optiunile 4, 5 si 6 in special ca sunt toate S2 131mm, ca sa scap de o grija. Dar nu stiu care.
Varianta 6 am gasit-o SH la cineva in Bucuresti, model mai vechi (500lei), dar e data la cineva in teste, nu e sigur ca va ajunge la mine, momentan stau la coada. 

Din tot ce am citit, acestea ar fi cele mai recomandate in zona fizik si selle italia. Recunosc ca Aliante a fost un moft de al meu, ca sa nu imi para rau ca nu am incercat (era si varianta non BMC, mai lucioasa, la 99e, dar s-a dat cu cateva clipe inainte sa inchid comanda)