Recommended Posts

Din pacate nu stiu cum este masurat unghiul. Pe mine m-au pus sa ma aplec si mi-au pus o chestie electronica pe spate :) Exact ca in imaginea SEZ-IDMATCH-ENG-8.jpg

Nu reusesc sa ating podeaua si nici picioare :(

@JDM Adica esti ori taur ori cameleon. 

Dap, sint usor intre ele. Problema este ca Fizik nu are sei late si o Gobi XM avuta prin 2013 imi era incomoda.

Eu  am cam lipsit la orele de anatomie, ca de altfel la multe alte  discipline. Dar la o privire sumara ma tot lovesc de o contradictie: chiar daca sint destul de robust, am totusi o flexibilitate admirabila, si pot atinge podeaua cu ambele palme mai ceva ca un gimnast. S-ar zice asadar ca-s un sarpe, in ghilimele, ca norocu'. Cu toate astea, altii mai priceputi, au constatat ca, in pozitie specifica pedalatului, miscarea/rotatia pelvica la mine este maxima, cel putin cum ar trebui sa fie la un taur, spre exemplu. Oricata mobilitate am in coloana, modificarile posturii trunchiului cand adopt o pozitie mai aero, fac ca pelvisul sa se miste dupa bunul lui plac. 

Asadar,  privesc cu mari retineri abordarea celor de la Fizik, care pe cat pare de interesanta si cool, ma duce cu gandul la o simpla strategie de marketing inspirata, fara a avea neaparat si un substrat stiintific.

Observ ca  Wiggle a avut totusi bunavointa sa explice mult mai clar si riguros cum e treaba cu aplecatul, si ca flexibilitatea spatelui nu are neaparat legatura cu mobilitatea pelvisului. 

Dar amintindu-mi cum, in trecut,  departamentul de Customer Care dela Fizik mi-au spus categoric ca am musai nevoie de Arione daca ma pot apleca fara probelme, ma face sa fiu tot mai sceptic cu privire la mijloacele superficiale cu care vor sa te racoleze ca si client si sa-ti plaseze produsele. La fel de bine puteau inventa conceptul "centimetru pe kilogram", conform caruia sa-ti recomande ca latimea seii trebuie sa fie direct proportionala cu greutatea, adica grasii sa-si cumpere sei cat o canapea, ca doar au fundu mare.

Eu încă nu am răspuns final pentru cele patru șei testate. Momentan mă împac cu un Superflow, însă prețul nu știu dacă e chiar în raport proporțional față de confortul primit.

Altfel, pentru dame cum se calculează? Am văzut șei de 152mm la Selle Italia Diva Gel Flow, dar și 131mm la Selle Italia SLR Lady Flow.
I-am măsurat distanța dintre oase și are 105mm.
Merge același principiu cu 2-3cm mai mult? Vad ca la Selle Italia nu ai multe variante, iar la alții chiar deloc...

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk

Una peste alta, voi reveni cu un feedback. Pe scurt si cu parere cumva de rau, am ramas la Superflow. Da, costa enorm, stiu. M-am gandit si la asta. Nu era alegerea cea mai buna si deloc cea personala. Cea care mi-a fost pe suflet cel mai mult, culmea, si chiar nu m-am asteptat la asta, a fost Aliante. SLR nu am mai testat, Flite mi-a placut chiar mult, dar...

Ce mi-a parut rau e ca nu am incercat un SLR Carbonio, insa e nitel prea mica pentru dosul meu, conform zeilor. De asta nu am testat nici SLR Flow, fiind de 131mm.