Sign in to follow this  
IonutA

Cube Acid Directie cu probleme

Recommended Posts

Salut, azi am observat următoarea problemă când am ieșit cu bicicleta (Cube Acid 2016):

- ca nu pot merge în linie dreaptă cu bicicleta.

- chiar și când merg pe lângă bicicletă și o conduc cu o mână pe șa, bicicleta trage dreapta sau stânga și rămâne blocată așa, chiar și dacă o înclin în direcție opusă nu se redresează direcția.

- când merg pe bicicleta la viteze mici, bicicleta trage stanga/dreapta, iar la viteze mai mari devine periculos de instabilă.

Precizez ca:

- bicicleta este nouă și nu a mai făcut până acum așa.

- am schimbat cauciucurile cramponate cu Schwalbe G-One Speed Performance pliabile de 40-622

- am ridicat roata față și am virat ușor stânga/dreapta și se aude un zgomot de frecare și opune puțină rezistență.

- am făcut presiunea la roți aproape de maxim 4.5/5 bar, inițial era pe la 2 bar.

- am strans mai bine quick-release la ambele roți.

- nu am folosit bicicleta de aprox 2 luni, și a stat într-o încăpere cu +20grade C.

- o singură dată a trebuit să întorc ghidonul pentru a intra în lift și am slabit suruburile de la pipă

Mă puteți ajuta cu un sfat?

Este nevoie să apelez la bike expert pentru garanție?

Dacă nu am postat bine topicul rog să fie mutat unde îi este locul.

Numai bine!

Adrian

Pune o poză de ansamblu, poate e furca invers. La Manitou potcoava dintre brațele inferioare trebuie să fie în spate.

Salut, nu am umblat la poziția furcii, potcoava este la locul ei în spate (chiar  i-am montat și o apărătoare scurtă de noroi acolo la potcoavă).

Acum gandindu-mă mai bine cred ca am făcut ceva greșit cu șuruburile de la pipă și am umblat și la șurubul de deasupra pipei(headset cred că se numește) și poate nu le-am strans cât trebuia (prea mult/prea puțin). Este posbil ca umblând la acele șuruburi să se rigidizeze direcția și să am acele probleme de direcție?

Nu am o poză la îndemână.

Numai bine!

Adrian

Edited by IonutA
adăugare nume șurub

Da, e posibil să-l fi strâns prea mult, dar tot nu s-ar explica instabilitatea. Mergi la service.

Merci de sfat, am să merg măine la service.

Cele 2 suruburi fixeaza pipa pe gatul furcii. Cel de deasupra apropie/departeaza furca si pipa de cadru(head tube), mai exact de cuvete. Cel mai probabil, ai strans prea mult acest surub iar furca ramane blocata intro pozitie si nu.si mai poate adapta pozitia la schimbarile fine de directie pe care incerci sa le faci=>instabilitate.

Daca nu ai mai facut acest reglaj pana acum, urmeaza.i sfatul lui otsdr si mergi la service, poate dai de un mecanic care sa.ti si explice metoda de reglaj si cum trebuie sa se simta(la mana fiindca vizual n.o sa percepi nimic) o cuvetarie reglata corect. E o treaba de 5min cu tot cu explicatii si, pe frigul asta, cu siguranta nu sunt aglomerati.

Îți mulțumesc și ție, cu siguranță de acolo este problema. Merg la service.

Numai bine!

Adrian

Salut, revin cu detalii.

Cauza problemei mele: strângerea pipei prea aproape de distanțierele de sub ea. De aceea se auzea acel frecat și greutate în virare.

Rezolvarea a fost:

1. desfacerea suruburilor de la pipă și a celui de deasupra pipei.

2. strangerea suruburilor la loc dar cu o mână sub pipă pentru a pastra un minim de distanță față de distanțiere.

Numai bine!

Adrian

Păi pipa trebuie să apese pe distanțiere, nu sună bine "minim de distanță".

1 hour ago, IonutA said:

Salut, revin cu detalii.

Cauza problemei mele: strângerea pipei prea aproape de distanțierele de sub ea. De aceea se auzea acel frecat și greutate în virare.

Rezolvarea a fost:

1. desfacerea suruburilor de la pipă și a celui de deasupra pipei.

2. strangerea suruburilor la loc dar cu o mână sub pipă pentru a pastra un minim de distanță față de distanțiere.

Numai bine!

Adrian

E ciudat ce spui acolo. Capacul de sus trebuie sa preseze tot ansamblul Distantiere(deasupra sau sub pipa)-Pipa-Cupa superioara a headsetului. Atentie, capacul NU trebuie sa apese pe teava (gatul) furcii! De-aia e bine ca pipa sau distantierul de deasupra sa depaseasca cu cativa mm in inaltime gatul furcii.

UIta-te la mai multe tutoriale pe youtube cu adjust sau tighten headset si o sa te lamuresti.

Salut, merci pentru link.

Dacă am înțeles eu bine:

1. desfaci  suruburi pipă și șurub de deasupra pipei.

2. strangi șuruburi pipă.

3. strangi șurub de deasupra pipei dar te asiguri să lași un spațiu/loc  între capac și distanțier/pipă (ce este sub capac).

Deci spațiul trebuie să fie sus deasupra pipei și nu sub ea?

Dacă nu am înțeles bine vă rog mai lămuriți-mă !!!

Numai bine!

Adrian

12 minutes ago, IonutA said:

2. strangi șuruburi pipă.

3. strangi șurub de deasupra pipei dar te asiguri să lași un spațiu/loc  între capac și distanțier/pipă (ce este sub capac).

Nu.

Mai intai strangi capacul de deasupra, dup-aia suruburile de la pipa.

Si Nu lasi tu spatiu intre capac si restul. Spatiul ala tebuie sa existe deja. Daca nu, atunci mai pui un distantier.

16 minutes ago, IonutA said:

Deci spațiul trebuie să fie sus deasupra pipei și nu sub ea?

giphy.gif

Mă văd nevoit să mă citez:

On 2/3/2017 at 9:23 PM, otsdr said:

Mergi la service.

Merci!

Îți mulțumesc și ție otsdr !

Numai bine!

Adrian

@IonutA

Desfaci suruburile pipei si pe cel de deasupra

il strangi pe cel de deasupra pana cand nu mai simti joc in cuvete dar ghidonul sa se miste liber, fara efort - cu bicicleta pe podea, actionezi frana fata si misti bicicleta pe plan orizontal inainte si inapoi; daca ai franele pe disc, s-ar putea sa se miste putin placutele in etrier si sa-ti dea impresia ca e joc in cuvete

aliniezi pipa cu roata fata

strangi suruburile pipei

sau ce a zis colegul otsdr.

Îmi este destul de clar cum stă treaba cu reglarea headset-ului.

Merci alextudor !!

Numai bine!

Adrian