Sign in to follow this  
lakk

Ciclismul de sosea cu MTB Full-Suspension - Imposibil?

Recommended Posts

Salut, 

Am acest MTB: http://www.carpatsport.ro/index.php?id_product=301&controller=product

In banii mei nu puteam gasi ceva nou pentru sosea si mai bun. (cred)

Imi place foarte mult ciclismul de sosea, insa la bugetul meu nu puteam lua o cursiera. 

As dori sa pedalez pe sosea, sa fiu un biciclist de sosea (nu ma pot numi ciclist, avand in vedere ca nu particip la concursuri), dar faptul ca bicicleta este un MTB full-suspension cu cadru de otel...ma face sa cred ca ma va obosi foarte mult. 

Imi doresc sa pedalez pe sosea, nu sute de km. Vreau sa parcurg zilnic zeci de km, nu cu viteza mare, ci pedalat normal. 

Nu vreau sa particip la concursuri, stiu ca nu pot scote deloc performanta cu ea. Stiu ca trebuie sa privesc aceasta bicicleta ca pe un antrenament care imi formeaza conditie fizica.

Merita sa practic pedalatul pe sosea cu aceasta bicicleta sau nu? Nu este imposibil, dar nici prea confortabil pentru mine, cred. Totusi, daca chiar imi doresc sa fac asta, ar trebui sa o fac. Nu?

De banii astia cumperi o cursiera buna SH. Mai veche ce-i drept, dar buna pentru ce vrei tu.

• Upvote 2

9 hours ago, kuiu said:

De banii astia cumperi o cursiera buna SH. Mai veche ce-i drept, dar buna pentru ce vrei tu.

Stiu, dar voiam neaparat o bicicleta noua. Ce parere ai de ceea ce am zis legat de ciclismul de sosea cu MTB?

Erai mai câștigat dacă schimbai banii în bancnote de 1 leu și făceai un foc.

• Upvote 5

38 minutes ago, otsdr said:

Erai mai câștigat dacă schimbai banii în bancnote de 1 leu și făceai un foc.

Ma incalzea, dar nu destul. :) 

Ma gandesc ca este un FS greu, nici cauciucurile, nici faptul ca nu are nimic blocabil si nici dinamica bicicletei nu ma ajuta. Mi-ar fi foarte greu.

O idee ar fi sa gasesc ramurile ciclismului pe care le pot practica cu aceasta bicicleta. Sa imi fac o lista cu locurile pe unde pot merge cu ea, ce pot face cu ea etc. M-ar ajuta mult si ajutorul vostru!

Multumesc!

2 hours ago, lakk said:

ramurile ciclismului pe care le pot practica cu aceasta bicicleta

• Upvote 2

1 hour ago, crk said:

Daca incerc sa cobor scarile cu bicicleta asta...s-ar putea sa ajung in secunda 2 la spital :))

Aia e o bicicleta pentru mers in parc. Cam atat.

Bicicletele pe care trebuie sa le ai in vedere la buget de 800 lei pentru mers pe asfalt, in ordinea prioritatii:

-cursiera SH

-fitness bike/cursiera cu ghidon drept SH

-city/trekking/hybrid SH

-mtb hardtail 26" SH

-mtb hardtail 26" nou din decathlon

si cam atat.

Nu stiu cate zile/saptamani muncesti tu pentru 800 de lei dar si sa-i faci in 5 minute, fierul ala tot e bataie de joc. Un ceaun din ala gasesti pe oleics cu 150-200 lei, mai bine il iei de acolo daca ai neaparat o obsesie cu el, oricum te frigi dar macar nu te ustura asa tare.

• Upvote 3

Am 1,65 m. Ma simt cel mai bine pe biciclete de 26".

Am luat o decizie. 

Voi face naveta cu MTB-ul. De acasa pana la liceu am vreo 7 maxim 8 kilometri. Dus-intors 14-16 km. 

2-3 km voi pedala pe drum national. Restul in oras, in Constanta. 

Voi aduna niste bani pentru o alta bicicleta, cursiera sau semicursiera, la cateva sute de lei. Pe aceea o voi folosi la ciclismul de sosea.

• Upvote 1