andreyy_geo

Doi oameni si jumatate, in Austria!

Recommended Posts

Salutare tuturor, eu sunt Andrei, un mai vechi membru al forumului, iar colegii mei pentru tura pe care o propun vor fi sotia mea Vali si Zgubi, fetita noastra de 11 luni (la vara va avea 18).

Propunerea mea este de o tura pentru perioada iulie - august de o saptamana (plus, minus cateva zile in functie de concediile noastre) prin Austria, cu o zi in Capitala Viena si cate doua, maxim trei, pe doua trasee ciclabile din zonele Steyr si Salzburg. Am ales Austria din doua motive principale, primul este legat de relativa apropiere fata de tara noastra iar cel de-al doilea Austria, dupa parerea mea, este una dintre cele mai bikefriendly tari din Europa.

Planuim sa plecam din tara cu masina si sa dormim la camping (aici avem experienta catorva aventuri din vara trecuta). Vom folosi doua biciclete echipate de cicloturism si cu un scaunel pentru cel mai mic membru al expeditiei. Pentru moment tintim trasee scurte maxim 30, 40 km pe zi, cu plecare din camping si revenire seara in acelasi loc. Lungimea traseelor zilnice nu e batuta in cuie din mai multe motive, unul dintre acestea fiind ca inca nu stim cum va reactiona in scaunel Zgubi si cata rabdare va avea in el. Avem insa timp sa experimentam pana atunci. 

Astfel, pentru prima zi ne propunem sa ne cazam la unul din campingurile din afara Vienei, dupa care sa o luam usurel la pedalat pe pistele ce duc spre centrul orasului, urmand a reveni seara in acelasi loc.

Urmatoarele doua sau trei zile le vom dedica traseului cicloturistic de pe valea raului Steyr cu tabara de baza in orasul cu acelasi nume situat la granita a doua regiuni Austria Superioara si cea Inferioara. Am schitat un traseu spre nord pana la Enns (aproximativ 45 km dus-intors) si unul spre sud pana la Ternberg (aproximativ aceeasi distanta). Daca va fi si a treia zi in regiune tintim o incursiune mai in sud, urmand traseul spre Alpi, caz in care vom schimba campingul insa distanta parcursa va ramane aceeasi 40 - 45 km.

Pentru ultima parte a vacantei am fixat ca tinta Salzburgul, cu o zi pe pistele din orasul lui Mozart si cu una in care ne propunem sa traversam granita in Germania pentru a marca, fie si simbolic, si a doua tara pe bicicleta. Daca timpul ne va permite o eventuala a treia zi in zona o vom petrece in Bavaria, la castelul Neuschwanstein.

Primul pas a fost facut prin schitarea traseului si postarea acestuia pe forum. Urmatorul este achizitionarea scaunului pentru Zgubi. Aici tind sa inclin spre unul care se monteaza pe cadrul bicicletei si nu pe portbagaj, fiind mai sigur din punctul meu de vedere, insa daca cineva care a folosit un astfel de scaunel ma poate ajuta cu un sfat sunt cat se poate de deschis.

Cam acesta este in linii mari planul. O sa revin cu alte informatii si traseul exact si va astept si pe voi cu idei sau sfaturi si de ce nu, va invitam sa ne insotiti pe cat posibil!
  • Upvote 2

@andreyy_geo

Foarte frumos! Mai exact, care ar fi traseul (schița)? Spui ceva despre o postare a sa pe forum.

Austria merită din plin, o poți străbate fără stres cam în orice direcție. Rețeaua națională de piste ciclabile e foarte extinsă, bine semnalizată și destul de bine documentată.

Așteptăm și alte detalii tehnice (ex: ce echipament luați după voi, luând în calcul că o aveți și pe cea mică - unelte de gătit, etc.), în măsura timpului disponibil :D

Salutare, din nou! Sunt bucuros de interesul aratat fata de postul meu. Traseul cat mai aproape de realitate o sa-l prezint mai tarziu, cand voi stii exact perioada si zilele de concediu de care vom dispune.

In ceea ce privesc detaliile tehnice: vom transporta bicicletele cu masina din Brasov pana in Viena in primul camping. De aici o zi, doua pe bicicleta dupa care din nou cu masina pana in urmatorul camping.

Cel mai mult spatiu, dupa biciclete, va fi ocupat de hainele si jucariile lui Zgubi. Insa marea lor majoritate vor ramane in masina.

Cu noi pe bicicleta vom lua in 2 coburi si doua genti de ghidon hrana pe o zi pentru noi, haine de schimb pentru cea mica plus pampersi, o patura sau doua pentru momentele in care ne vom opri, plus un kit minim pentru serviceul bicicletelor. De asemenea, nu vor lipsi electronicele telefoane si aparatul foto sau hartile.

Ca si echipament noi folosim in ture pantaloni scurti sau lungi cu bazon tricouri de ciclism, folosite in principal pentru buzunarele de la spate care sunt extrem de practice si o pelerina de ploaie in caz de nevoie.

Deoarece vom fi in permanenta aproape de locul de campare si de masina vom transporta cu noi un bagaj minimalist.

In camping ne bazam pe un cort de doua persoane de la Decathlon care il folosim de cativa ani buni, echipat cu saltea si saci de dormit, o masuta cu scaune, un mic arzator cu gaz plus vesela aferenta.

Programul zilnic va fi adaptat in totalitate la nevoile celei mici (orarul de somn - o ora, doua in timpul zilei, mesele zilnice - trei pe zi plus mici gustari, programul de joaca - in functie de starea de spirit din ziua respectiva) insa in cazul unor distante mici de pana la 40, 45 km pe zi nu cred ca va fi o problema.

Pe curand!

• Upvote 1

Primul contact cu Austria, unul pozitiv: tot navigand pe siteurile lor regionale de turism am solicitat si am primit, prin posta, gratuit, materiale promotionale, harti si ghiduri, majoritatea personalizate pentru copii cu activitati in functie de varsta, locatie etc.

Sa tot promovezi astfel tara!

Mda, la capitolul ăsta vei vedea că și la fața locului sunt la fel de săritori.

Revin cu amanunte. Pasi mici dar siguri: am achizitionat scaunul pt Zguby si casca...

Am optat, in cele din urma, pentru un scaun fata, in opinia mea fiind mai sigur, chiar daca sunt sanse mari ca la vara viitoare sa ne ramana mic.

Astept vremea buna pentru primele teste si revin cu un review complet al acestuia.

Toate cele bune!

• Upvote 1

Salutare, usor, usor am reusit sa aducem mai aproape concediul mult visat de noi. Am reusit sa stabilim data 28 iulie - 4 august, am definitivat traseul (o sa detaliez mai jos) si am facut cateva ture "de incalzire" cu Zgubi in scaunel... de asemenea, am incercat, fara prea mult succes, sa mai cautam pe cineva sa ne insoteasca, dar cine stie, timp mai e.

Asadar, dupa ce am pus pe hartie mai multe vriante si posibilitati am optat pentru Austra Superioara, renuntand la Viena, pentru a avea doua zile in care sa stam mai departe de biciclete. Au ramas insa tot trei parti, cu trei campinguri, insa Viena a fost inlocuita de zona lacurilor de langa Bad Ischl.

Ziua 1. Sosirea in Austria, cazarea in campingul din Steyr si o tura scurta prin oras si pe malul raului - 15 km (pe bicicleta).

Ziua 2. O tura pe biciclete din Steyr pana pe malul Dunarii la Linz. Intoarcerea cu trenul urmata de un drum cu masina pana la Bad Ischl - 40 km.

Ziua 3. Zi de pauza de la biciclete, plaja si baie in lac.

Ziua 3 Tura pe biciclete de la Bad Ischl la Hallstatt si inapoi - 45 km.

Ziua 4 Pauza la biciclete, plimbare cu trenuletul pe linia ce duce in varful muntelui la aproape 2000 m - Schafberg Cog Railway.

Ziua 5 Cu masina pana la Salzburg, cazare la camping si restul zilei pe doua roti prin orasul lui Mozart -15 km.

Ziua 6. O incursiune pe biciclete in Germania spre Laufen. Seara luam drumul Romaniei cu masina - 40 km.

Daca ar fi sa fac o recenzie a scaunelului de copii, as putea spune ca merita din plin banii. Este confortabil pentru Zgubi, nu e incomod la pedalat, cu toate ca a trebuit sa cobor putin saua bicicletei. La mersul pe bicicleta sau pe langa bicicleta ori cand aceasta e rezemata pe cric echilibrul este perfect. Nici macar o data nu a dat semne ca ar trage bicicleta intro parte sau alta si nici nu a dat semne ca ar vrea sa se rastoarne de pe cric. Este usor de montat, demontat si se incuie cee ce iti o fera o minima siguranta cand il lasi nesupravegheat.

La capitolul somn pe bicicleta ofera avantajul de a putea sustine capul copilului intre mainile tale. S-a intamplat o, data dar nu am continuat drumul prea mult, am preferat sa o pazim pe cea mica in timp ce dormea pe o banca :). Un minus ar fi la capitolul socuri, pe care cred ca le-ar prelua mult mai bine un scaun montat pe spatele bicicletei, insa daca nu blochez furca se compenseaza in mare parte.

Urmeaza un alt hop, un pasaport pentru cea mica, aici nu am fost inspirati sa-l facem din iarna. Va trebui asadar sa ne inarmam cu rabdare si sa stam la o coada uriasa intr-una din zile.

O zi minunata!

• Upvote 1

în urmă cu 16 ore, andreyy_geo said:

plimbare cu trenuletul pe linia ce duce in varful muntelui la aproape 2000 m - Schafberg Cog Railway

Foarte tare.

Multumesc pentru informare, despre calea asta ferata nu stiam nimic.

Mai multe detalii: http://www.schafbergbahn.at/en_uk/railway/aboutrail.html

Ca sugestie, avand in vedere faptul ca mergi acolo in varf de sezon, ar fi utila cumpararea biletelor de tren in avans (in cazul in care nu le-ai cumparat deja).

In alta ordine de idei, daca te pasioneaza domeniul, avem aici pe forum un topic dedicat:

http://www.ciclism.ro/forums/topic/18791-fotografii-si-discutii-pe-teme-feroviare/?page=6

Bafta si asteptam povestea turei la intoarcere.

On 05.06.2017 at 17:18, andreyy_geo said:

Ziua 4 Pauza la biciclete, plimbare cu trenuletul pe linia ce duce in varful muntelui la aproape 2000 m - Schafberg Cog Railway.

Foarte frumos si multumesc de sugestie, nu stiam de existenta lui. Undeva in jur de 29-30 Iulie am si eu o cazare planificata langa St. Wolfgang si sigur o sa incerc si trenuletul. 

On 06.06.2017 at 9:30, gibonu said:

Ca sugestie, avand in vedere faptul ca mergi acolo in varf de sezon, ar fi utila cumpararea biletelor de tren in avans (in cazul in care nu le-ai cumparat deja).

Lucrul asta imi cam da si mie de gandit - o sa fim in zonele Salzburg si Villach intre 28 Iulie si 18 August, si am in minte 3-4 trenuri pe care o sa trebuiasca sa le folosim

On 05.06.2017 at 17:18, andreyy_geo said:

Ziua 3 Tura pe biciclete de la Bad Ischl la Hallstatt si inapoi - 45 km

Daca tot o sa ajungeti la Hallstatt - as recomanda si "5 fingers". Eu planuiesc sa nu ratam urcarea pana acolo si peisajele care par a fi de vis.

http://www.dachstein-salzkammergut.com/sommer/oberirdisch/5fingers/

De asemenea, mai sunt si niste pesteri care par a fi foarte interesante. Ramane de vazut ce bagaje punem pe biciclete - daca o sa avem haine care sa ne permita sa intram la temperaturile alea. 

http://www.bigboytravel.com/europe/austria/hallstatt/icecaves/

@andreyy_geo

Foarte fain cum v-ați schițat concediul. Nici eu nu știam de acea cale ferată.

Legat de campingurile din Salzburg, la care mergeți?

Tocmai ce ne-am întors dintr-o mică escapadă ce a inclus și acel oraș (nu am fost cu bicicletele de această dată), iar campingul în care am stat (Camping Nord Sam) a cam lăsat de dorit la capitolul locuri de cort. Mai precis, sunt parcele cu pietriș și foarte puțină iarbă, în ciuda faptului că sunt izolate prin gard viu și sunt umbrite de copaci (fapt benefic, cred, în mijlocul verii). Toaletele și băile sunt OK (am văzut mult mai ok la banii ăia), au și un soi de piscină (mai mult pentru copii, cred). 

Dacă nu ar fi fost treaba cu pietrișul de pe locurile de cort, l-aș fi recomandat din toată inima, dar m-am chinuit ceva să bat cuiele și, mai mult, sunt multe pietricele ce se simt destul de proeminent prin podeaua cortului (apropo, MUSAI să vă luați o husă pentru cort - găsiți pe la magazinele de articole montane, sunt niște foi din material ce se pun ca „bază” pentru cort, oferind protecție suplimentară împotriva frigului, umezelii și pietrelor/crengilor/etc.)

Multă baftă în continuare!

4 hours ago, diorgulescu said:

iar campingul în care am stat (Camping Nord Sam) a cam lăsat de dorit la capitolul locuri de cort

Culmea ca exact asta il aveam in cap pentru Salzburg. M-ai pus pe ganduri avand in vedere ca, per total, o sa se adune mai multi nopti acolo. 

@EyesOnly

O să încerc să scot din poze și să atașez aici, ca să vedeți mai exact despre ce este vorba. Nu e imposibil de pus cortul acolo, dar de departe nu sunt locuri ideale/prea prietenoase pentru așa ceva (în ciuda mențiunilor proprietarilor).

Anul acesta am avut surpriza să descopăr că există zone prin Austria unde campingurile nu sunt deloc la aceleași standarde (liniște, amplasare, igienă, locuri de cort) cu cele de prin Stiria, Carintia și Austria Inferioară. Aș spune chiar că până și campingurile din Tirolul de Sud (Alto-Adige, la italieni) sunt cu mult peste cele din Tirolul de Nord (clasicul Tirol, cu Innsbruck, Imst, Landeck, etc.). 

Despre asta, în schimb, voi detalia la momentul potrivit, într-un alt topic.

• Upvote 1

Multumesc de ajutor. O sa ma uit si dupa alte variante aditionale pentru Salzburg. 

Inca o intrebare - traseul nostru o sa fie 

1. Sona Salzburg /  Salzkammergut cu lacurile Mondsee/Wolfgangsee/Attersee/Hallsttatersee/Grundlsee

2. Carinthia - regiunea din sudul Austriei la granita cu Italia, in proximitatea Klagenfurt / Villach -  Wörthersee 

Prin zonele astea ai campat? Ceva recomandari si sugestii?

@andreyy_geo

Scuze ca m-am bagat peste topic cu intrebarile mele dar cred ca o parte din informatii o sa fie utile si pentru voi

@EyesOnly

În 2015 am ajuns la Villach, în drum spre Veneția. Am campat lângă oraș, la camping Mittewald. Foarte ok, băi curate, locuri de cort foarte faine (e o pădure de conifere chiar acolo), liniște. Mai precis, ăsta este. Aici e postarea cu ziua în care am ajuns în Villach.

Noi am nimerit în prima parte a lunii iunie, deci extrasezon. Posibil să prindeți mai multă lume pe acolo în iulie-august, mai ales dacă e week-end, dar nu mi-aș face probleme în legătură cu campingul respectiv.

Prin Salzkammergut nu am campat.

@andreyy_geo

Poate ai scris și am ratat: ce marcă/model este scaunul pe care-l folosiți pentru cea mică?

• Upvote 1

Acum 3 ani am cautat camping in zona Salzkammergut, mai exact Hallstatt. Cu greu am gasit, parca imi amintesc ca era un singur camping acolo, preturile mi s-au parut mari. Nu imi mai amintesc numele campingului, dar erau stricti cu privire la ora sosirii si in comparatie cu un camping foarte fain din Montafon, preturile mi s-au parut mari. Pana la urma nu am mai campat, a fost o vreme mizerabila, am avut noroc cu un prieten care avea mai multe locuri libere intr-o cabana si am dormit la el. Am participat atunci la un concurs si era important sa ma odihnesc, poate daca eram la plimbare campam in ciuda vremii si a pretului. In timp ce scriam am cautat si cred ca asta este, daca imi aduc bine aminte http://camping.hallstatt.net/home/ .

Salutare, si ma bucura interesul pentru topicul lansat de mine. Din pacate perioada mentionata mai sus (ultimele 3 zile din iulie primele 5 din august) a cazut... schimbarea locului de munca... e greu si urat insa nu-mi pierd speranta. Mai avem o portita la inceputul lunii septembrie. Poate...

Sa raspund la cateva intrebari, intr-o ordine aleatorie, scaunelul e Thule Easy Ride (sper sa nu ma insel) versiunea in care copilul sta in fata ta. Am vazut ca au mai scos cei de la Thule un model insa apucasem deja sal comand pe acesta. Sunt super multumit de el si cred ca va putea fi folosit foarte bine si la anul. Confortabil, inspira siguranta iar micul maner din fata face toti banii. Deja avem cativa km buni la activ.

In ceea ce priveste campingul din Salzburg, planul e pentru Panorama, in nordul orasului, cred ca putin mai spre centru decat cel mentionat de @diorgulescu.  E aproape de cateva piste de bicicleta, printre care si cea care duce in Germania pe care o avem in plan pentru ultima zi din tur. De altfel, eu la cortul meu nu folosesc cuie, e un model igloo, fapt pentru care nici nu l-am schimbat pana acum. Urasc sa bat in pamant cuiele alea... 

Calea ferata am descoperit-o intr-un ghid, fiind un fan a tot ceea ce inseamna cale ferata in general si cale ferata cu ecartament ingust, in special, am zis ca nu am cum sa o ratez. Nu am facut rezervare si nici nu intentionez, o sa aplic metoda "sunt pe bicicleta!". Foarte eficienta, testata pana acum cu succes de multe ori si care in Vest te scuteste de statul pe la cozi. LoL

Nici o suparare pentru discutiile desprea campinguri, doar asa putem afla informatii: parlamentand.

Sper sa fie o inspiratie si pentru altii topicul, mai ales in ceea ce priveste vacanta cu copiii. Chiar daca relaxarea mai scade in intensitate, avand in vedere grija suplimentara, satisfactiile si bucuriile din ochi lor compenseaza insutit.