Sign in to follow this  
patrusase

Diferente frane shimano 105 BR?

Recommended Posts

Salutare.

As vrea sa imi fac un upgrade la frane, si in principiu sunt interesat de Shimano 105.

Am vazut ca sunt mai multe modele, dar site-urile nu prea ofera informatii despre produs, asa ca intreb: Ce inseamna numarul de la Shimano 105, dupa BR...?

Multumesc

Ierarhia grupurilor de sosea Shimano, de la ieftin la scump, este urmatoarea:

https://www.evanscycles.com/coffeestop/advice/the-complete-guide-to-shimano-road-bike-groupsets-and-their-hierarchy

105 e grupul situat la mijloc, intre cele entry-level si cele mai performante.

Stiu clasificarea de la shimano.

Ma intereseaza strict modelul 105, si diferente dintre BR 5600, 5700, 5800, etc

Diferenta e de generatii - 5600 e mai vechi, 5800 mai nou (daca nu ma insel, e ultima generatie, pe 11 viteze). Din cate stiu franele 5600 nu sunt tocmai compatibile cu 5700 din cauza ca au schimbat raportul de tragere al cablului, in timp ce 5700 si 5800 cred ca sunt similare din punctul asta de vedere.

LE: BR-5500 sunt cu tragere SLR, BR-5600 cu tragere Super SLR, in timp ce BR-5700 si BR-5800 sunt New Super SLR.

Diferenta dintre standarde e simpla: SLR trage mai putin cablu la o actionare completa a manetei decat Super SLR, care la randul lui trage mai putin decat New Super SLR. Asta inseamna ca fortele din cablu sunt mai mari in cazul SLR decat Super SLR, respectiv decat New Super SLR.