AKKA

RECORDURI !!!

Recommended Posts

Du-te domne ca nu ai cum!!! Ai eroare sigur! :))

89 km/h la vale, 71km/h plat in plasa unui camion :)) la vreo 3 , 4 metri de camion.

Mark Cavendish spunea ca a prins 78km/h plat, si el este campion mondial.

Imi este cam greu sa cred recordul tau.

Sa stiti ca te trage tare camionul dupa el, daca ai curaj sa stai foarte aproape si ai placa de 53 cu pinion de 11, nu e imposibil sa atingi peste 70 pentru cateva secunde. Ajuta daca e si un pic de fals plat in coborare, gen Comarnic - Ploiesti... N-am prins atata si nici nu ma intereseaza sa o fac, dar cu curaj e posibil. Cavendish a prins atat fara plasa, la plasa s-a prins mult peste 100 km/h.... Pot sa confirm in schimb ca poti rula lejer cu aproape 50 km/h la plasa si aproape ca dai in gol, 40 km/h constant e o bagatela si poate chiar oricine are curajul.

Dar de cand mi-a iesit dintre rotile masinii la care stateam la plasa ditai groapa si am facut dubla explozie cu sectionare totala a camerei, ma abtin de la experiente din astea si multumesc cerului ca am scapat cu atat. In schimb va recomand cu caldura pentru stat la plasa masinutele alea ce se conduc de la 16 ani care nu depasesc constructiv 45 km/h, sunt ideale, poti sa stai in spatele lor mult si bine ca n-au cum sa accelereze si, mai ales, vezi peste ele daca vin ceva gropi. Am luat taxiul de cateva ori in spatele unora din astea si a fost super. La final, i-am multumit frumos soferului cu mana...

Mark Cavendish spunea ca a prins 78km/h plat, si el este campion mondial.

Imi este cam greu sa cred recordul tau.

Nu tre sa fii mare ciclist ca sa prinzi astfel de viteze la plasa ci doar foarte curajos:

P.S.-Cavendish a prins 78km/h sprintand din trena,nu la plasa pt ca dc il pui in spatele unei masini poa sa-ti prinda si 130km/h

Nu tre sa fii mare ciclist ca sa prinzi astfel de viteze la plasa ci doar foarte curajos:

P.S.-Cavendish a prins 78km/h sprintand din trena,nu la plasa pt ca dc il pui in spatele unei masini poa sa-ti prinda si 130km/h

Ideea este cat poti sa sprintezi in trena, pentru ca in plasa mi se pare foarte periculos si nu am facut niciodata, desi am avut ocazia.

iphoanele si alte d-astea nu au GPS, folosesc o biata triangulatie pe baza semnalelor de la 1-2-x antene dinprejur, si fara corectii sofisticate.

Triangularea se face cu minim 3 statii ca daia ii si zice tri si in privinta gpsului la telefoane nu ai dreptate. Unele au modul gps ca in toate gpsurile de pe masina, etc. Alea mai slabute au doar assisted gps care merge doar cand este activ si 3g-ul adica conexiunea la minim 3 antene si pot sa spun ca este la fel de precis pt mine cat si gpsul din masina ca si viteza la care rulez si pozitionare inclusiv.

Si acuuuuuuuuu RECORD! 10:04 pe Seciu de la ultima intersectie pana in fata cramei. Medie de 28.2 kmh Ploiesti Seciu Ploiesti :D

Nu am de ce sa mint! Am prins 70 km/h si am tinuto 1 km,dupaia am scazut la 68 , 65 dar am mers vreo 3 km cu peste 65 si 70.Odata eram singur fara plasa dupa o mica coborare de 6 % urma plat,dupa ce am coborat am scazut la 50 km/h,iar dupaia am urcat la 65 km/h singur fara masini in fata mea,fara nimik....Doar in vant :P

Cred ca ai toate sansele sa-i iei locul lui Fabian Cancellara din echipa Radioshack nissan.

• Upvote 3

Cea mai mare problema in ciclism este frecarea cu aerul, (si aici nu are nicio legatura vantul) odata depasit acest inconvenient e mult mai usor de depasit orice record.

Scria undeva ca, atunci cand stai in trena cuiva, frecarea cu aerul scade cu ~35%, deci forta la inaintare creste simtitor, sau consumi o cantitate simtitor mai mica de energie.

Si acum, gandind un pic logic (matematic, ca la asta ma pricep si eu), daca elimini complet frecarea cu aerul (stat in spatele unui tir) sunt indeplinite multe din conditiile necesare dobaririi unui record.

Eu, de exemplu, venind de la Mihailesti la intrarea Bucuresti cu un vant napraznic de spate, am reusit sa nu scad prea mult sub 45 km/h, pe platoul unde este barajul l-am facut cu peste 50 km/h, desi aveam in picioare pana atunci vreo 75km (facuti cu pauze). Bine am avut si o motivatie superioara, telefonul dat de fi-mea ca nu ajungeam acasa sa o duc la o petrecere.

sa rulezi cu 100 km/h sau 70, in trena unui camion tre sa ai nevoie de curaj :))) , eu as spune ca trebuie sa fii inconstient iar daca inconstienta te face mare ciclist atunci inseamna ca suntem bolnavi cu capul :))

perfect de acord cu tine, nici eu nu as face asta in ruptul capului, desi pe o distanta scurta e unul care tine trena cel mai constant si iti poti regla ritmul in functie de el.

oricand poate aparea un un mic obstacol, gen cum spunea mai sus hcampian si sa se termine subit firul vietii, asa ca ... eu sunt mai fricos (prevazator cum spun unii) si prefer sa stau cuminte in banca mea.

@MitranConstantinBogdan: tipic parcagiilor din Bucuresti, habar nu ai ce vb. Eu am prins la plasa cu destul peste 60 (din pacate maximul inregistrat pe computer era de 80, pt ca nu era resetat) cu MTB, cu 44-11 si cu cauciucuri de 2.0. Si am iesit dn plasa pentru ca nu mai aveam raport, nu pentru ca nu mai aveam picioare. Pedalezi aproape in gol. Deci cu o cursiera, 70 nici macar nu este de laudat. E floare la ureche. Ca poti sa mori foarte usor, asta e altceva.

Am inhatat aproximativ 10 batoane de ciocolata,susan si alte prostii de diferite marci inaintea de urcarea spre Paltinis,la King of the Mountain

La final imi venea sa vomit :))

• Upvote 1

@MitranConstantinBogdan: tipic parcagiilor din Bucuresti, habar nu ai ce vb. Eu am prins la plasa cu destul peste 60 (din pacate maximul inregistrat pe computer era de 80, pt ca nu era resetat) cu MTB, cu 44-11 si cu cauciucuri de 2.0. Si am iesit dn plasa pentru ca nu mai aveam raport, nu pentru ca nu mai aveam picioare. Pedalezi aproape in gol. Deci cu o cursiera, 70 nici macar nu este de laudat. E floare la ureche. Ca poti sa mori foarte usor, asta e altceva.

Parcagii de Bucuresti. Pe asta nu am mai auzit-o. In fine daca mie imi pasa mai mult de siguranta mea si nu de niste recorduri inutile este alta poveste. Dar multi umfla cifrele. Te-ai dat vreodata cu 70 sa vezi cum este? Eu m-am dat si pot sa iti spun ca este terfiant, cand te gandesti ce roti subtiri am la bicla si oricand pot sa ma fac praf. Nu port casca, dar in ultimul timp incidentele pe care le-am vazut m-au convins ca bibilica este foarte fragila si am nevoie foarte mare de ea.

Fiecare cu parerile lui, dar faza cu parcagii nu prea mi se pare frumoasa. Nu sunt din Bucuresti, doar lucrez aici. Numai incerca sa provoci, si incearca sa iti spui parerea intr-un mod mai matur.

Te-ai dat vreodata cu 70 sa vezi cum este? Eu m-am dat si pot sa iti spun ca este terfiant, cand te gandesti ce roti subtiri am la bicla si oricand pot sa ma fac praf.

Asta e aur, in special partea cu "rotile subtiri"!

Te-ai dat vreodata cu 70 sa vezi cum este? Eu m-am dat si pot sa iti spun ca este terfiant, cand te gandesti ce roti subtiri am la bicla si oricand pot sa ma fac praf. Nu port casca, dar in ultimul timp incidentele pe care le-am vazut m-au convins ca bibilica este foarte fragila

Traiesti periculos ...

Pentru a multa oara: daca voi nu puteti sau vi se pare ca nu e omeneste posibil, nu inseamna ca nu se poate. Altii sunt mult mai pregatiti, oricat de zmeu ti se pare tie ca esti.

Pentru a multa oara: daca voi nu puteti sau vi se pare ca nu e omeneste posibil, nu inseamna ca nu se poate. Altii sunt mult mai pregatiti, oricat de zmeu ti se pare tie ca esti.

Ai dreptate, dar nu inteleg de ce baietii nu trec la profesionisti si pierd vremea sa se laude pe forumuri.
  • Upvote 1

Ai dreptate, dar nu inteleg de ce baietii nu trec la profesionisti si pierd vremea sa se laude pe forumuri.

nu se lauda nimeni aici si nu trec la ciclismul profesionist, pentru ca au alte servicii profesioniste, sunt profesionisti in alt domeniu si ciclismul e doar o pasiune.

Eu sunt profesionist in cresterea copilului meu si ciclist din pasiune, care nu are timp sa treaca la profesionism, deoarece cealalta profesie ii mananca zilele :-W

Cred ca in cele mai multe cazuri nu e vorba de lauda (sau asa imi place sa cred), dar daca scrie unul ca a prins 50 km/h pe plat cu MTB fara plasa, iar tu stii ca ai avut si 53 km/h, nu iti da inima ghes sa scrii?

70 km/h la plasa pe cursiera e nu usor, ci extrem de usor. La fel 60 km/h pe MTB cu 44-11.

Culmea e ca toate "recordurile" pe care le postam pe aici pot fi lejer intrecute de alti colegi de forum la orice ora (nici macar nu ma refer la alde Basso, Maus sau Fane). Performantele pe care le postam sunt de fapt momente de varf pentru noi, in timp ce altii le fac la incalzire, inainte sa inceapa sa traga.

Asa cum unii umfla cifrele ca sa se dea rotunzi, altii presupun ca nu e posibil sa mergi pe plat cu 70 km/h, desi esti in spatele unui TIR si vantul bate oricum din spate. Astia din urma nu au incercat de fapt niciodata, dar se sperie de niste cifre asternute de altii.

• Upvote 1

Cred ca ai toate sansele sa-i iei locul lui Fabian Cancellara din echipa Radioshack nissan.

Sa stii ca pe Fabian Cancelarra il urmez,este Idolul meu :X