Sign in to follow this  
Traveller

Facilitati de cazare testate de utilizatorii ciclism.ro

Recommended Posts

Initiez acest topic pentru ca toata lumea sa poata oferi impresii despre locurile unde s-a cazat in ture, recomandari, cai de acces, tarife, nemultumiri etc.

Pun la dispozitie urmatoarea harta publica unde fiecare poate intra si adauga pensiunea/hotelul/campingul respectiv.

https://mapsengine.google.com/map/edit?gmp=msp&mid=z_8mvGugtiIU.kN1gY5lxZvjc

Daca topicul (prin consultarea hartii de-a lungul timpului) nu se dovedeste util, il putem sterge. Il putem de asemenea muta in alt subforum, reorganiza, imbunatati etc.

Multumesc.

• Upvote 7

Pentru  orientare si inspirare va recomand acest site (“full” under construction):

Se rezuma numai la locuri de campare:

• Sortat dupa criteriile “tara”, “cod postal”
  • Citeva date relevante
  • Homepage camping
  • Harta

Datele sint “livrate” si prelucrate de biciclari care cunosc locurile si conditiile din proprie experienta. Prezentarea lor nu se vrea reclama ci informatie utila pentru "frati de bresla" care colinda lumea cu cort si sac de dormit.

P.S. O initiativa laudabila pe care o apreciez foarte mult – cind vor exista date relevante si intr-o cantitate si calitate acceptabila nu voi ezita sa public un link pe “cel mai, cea mai, …” forum de cicloturism din Europa - interesati de ture prin Romania sint.

:-bd  :-bd Bravo – moderatorule :-bd  :-bd .  

• Upvote 2

Mutumesc! Bineinteles ideea este de a fi de ajutor confratilor nostri care strabat tara pe 2 roti. Am inceput sa adaug pensiuni, din experientele avute in ultimii ani. Sper ca sunt vizibile si ca se pot adauga si altele de catre toti utilizatorii. Presupun ca e nevoie de un cont google (?) pentru a putea edita. 

Super topic ! Ar merge pus o sectiune dedicata, ceva cam ca Marketplace

@@Traveller

Ole! Merge de minune!

Am incercat sa adaug dar pare ca nu poci? Desi am cont Gugle si sunt si logat in "brauser"..

Legat si de ce spunea @@Frank, cu oamenii interesati de ture pe la noi, oare nu ar fi o idee buna sa punem descrierile in engleza? Concis, bineinteles.

De acord cu duplicarea descrierii si in engleza. 

Bun, de vizualizat e clar ca merge, dar cu drepturile de editare trebuie sa vad cum sta treaba, poate e nevoie sa adaug eu oameni, individual.

O sa lucrez la asta.

LE:

Am editat - pana acum toata lumea putea vizualiza, acum am extins drepturile de a edita. 

@@diorgulescu, ia incearca.

Io-te ca deja e casa dintre pini..si eu care credeam ca nu stie nimeni de ea. Si cum adaug totusi locuri de cazare..ca nu merge....

L.E...,da..s-au mai plans si altii..

• Upvote 1

Si ce mi s-a facut iar dor de duca. Felicitari pentru idee

Trimite-mi-le pe PM pana una-alta :)

Am dat drept de editare la toata lumea careia i-am distribuit (aparent). Acum ar fi interesant de stiut daca am distribuit tuturor.

Poate se aplica numai "cercurilor" mele Google plus.

Cauta Traveller RDS pe Google Plus si adauga-ma in cercurile tale, dupa care incearca din nou.

LE: In orice caz, vad ca au fost oameni care au adaugat deja pensiuni si campinguri!  :)>-

Daca acesti oameni fac parte din cercurile mele, poate asta este explicatia.

Eu am adăugat campinguri...cu new point :)

Esti in cercurile mele, cred. :)

Multumesc, le-am vazut.

@GeordanCorvette - vezi ca te-am adaugat, incearca acum.

@@Traveller - acum butonul de adaugare a unui "strat" nu este activ. Insa, cand dau click, primesc mesajul: "Nu aveti drepturi pentru a adauga in aceasta harta."

L.E.: Stai ca sunt fraier, nu adaugam ce trebuie. Pare ca merge.

Totusi, cum pot schimba pictograma unei intrari adaugate de mine? Am pus o pensiune in zona Plaiul Foii, dar nu am gasit de unde s-ar schimba iconita.

In meniul din stanga, in dreptul fiecarei pensiuni, cand esti cu sageata cursorului in dreptul ei, apare un buton de editare stil individual. La pensiuni am pus casa aia.

Cu mentiunea ca sub tabul "Aplicati stil" trebuie sa ramana mereu "Aplicati stiluri individuale", pentru ca fiecare sa poata pune simbolul si culoarea dorita.

LE: Bineinteles, nu va sfiiti sa adaugati si restaurante/carciumi prietenoase cu biciclistii, marcate cu traditionalul simbol "furculita si cutitul" :)

LE: In orice caz, vad ca au fost oameni care au adaugat deja pensiuni si campinguri! :)>-

Daca acesti oameni fac parte din cercurile mele, poate asta este explicatia.

Mie mi-a mers... dar nu cred ca sunt prin cercurile tale..

ca sa nu mai zic ca le si pot edita ( asta sigur) si aparent sterge pe ale altora - asta nu am incercat

Se pare ca acum e public de-a binelea (am introdus doar limitarea "oricine are linkul").

Un dezavantaj este intr-adevar ca poti edita cele scrise de altul. 

Fiind un instrument de uz intern, in stadiu "beta" si avand linkul postat (doar) aici, sper ca utilizatorii nostri sa editeze in limitele bunului simt...

• Upvote 1

Am adaugat si eu repede 3 pensiuni la care am stat ( de fiecare data cu bicla)

- La Danut, Voineasa

- Casa cu platani, Ciclova Montana ( Oravita)

- La Nana, Sibiel

Felicitari pt idee @@Traveller

Hai ca avem deja 37 de locuri adaugate pe harta. Incepe sa se adune ceva material :)

Stie cineva un loc de cazare in zona "Platoul Salin Meledic" langa Manzalesti jud. Buzau? Vreau sa vizitez zona neaparat toamna asta.

Superba ideea @@Traveller

Am adaugat si eu 2 pensiuni cu preturi decente din zona Transfagarasanului, din localitatea Corbeni.

Ii cunosc pe proprietari si sunt oameni de treaba.

- Pensiunea Panoramic Arges

- Pensiunea Rustic Argesean

Am pus si eu cabana Negrileasa, e noua si a fost ultima cazare din turul de 5 zile prin munti. Cea mai buna cazare pe care am prins-o in aceste zile :).

Eu am adăugat campinguri...cu new point :)

Iulian, de Campingul Bradova ai uitat sau mi-a scapat mie? E pacat sa nu fie mentionat ca e foarte frumos si se ajunge "lejer" acolo?