Sign in to follow this  
Traveller

Facilitati de cazare testate de utilizatorii ciclism.ro

Recommended Posts

Un pont de cazare + masa (mananci cat poti, platesti cat vrei) pentru cicloturistii care ajung prin sudul Dobrogei: Manastirea Dervent (intre Ostrov si Baneasa).

A scris si @@gmarco16 despre faptul ca la Dervent, daca esti obosit dupa dealurile si vantul Dobrogei, poti sa ceri adapost peste noapte, lasi cat vrei si iti ofera si oarece de-ale gurii. Gasesc topicul si pun linkul.

@Road_racer

Subscriu si eu la rugamintea lui @Geordan Corvette.

Daca se poate, te rog da-ne niste detalii referitor la cazarea de la manastirea Dervent (te poti duce oricand sau trebuie sa anunti inainte, cate paturi sunt in camera, cum se procedeaza cu dusul si masa, etc).

Avand in vedere ca acest mod de cazare este unul mai deosebit, cred ca detaliile ar fi utile.

Multumesc.

• Upvote 1

Din pacate nu pot adauga pe harta, insa o cazare foarte buna, la preturi acceptabile(120 lei/noapte) cu baie in camera si mic dejun(bogat) inclus gasiti la http://www.vidradesus.ro , am fost acum in mini vacanta de 1 mai cazat, mancare foarte buna si gazde primitoare.

O alta pensiune recomandata, e Pensiunea Suciu, Rachitele: http://www.turistinfo.ro/rachitele/cazare-rachitele/pensiunea_suciu/poze-pensiunea_suciu-c41435.html#140169   din cate am vazut, au doua pensiuni, noi am fost cazati in cea de lemn, situata pe deal. Cum mergi de la Scrind Frasinet spre Rachitele, inainte de intrarea in Rachitele, este un indicator cu Pensiunea Suciu -> (la dreapta), si urci pe un drum forestier, vreo 2 km care te duce exact la cabana. Drumul e foarte fain de facut cu bicicletele, daca nu-l prinzi chiar dupa ploaie(se aduna multi bolovani pe drum), iar din zona, se pot face multe trasee cu bicicleta, am fost la Dealul Botii, Cascada Valul Miresei, drumul ce merge spre cascada se poate practica in totalitate cu bicicleta(cel putin asa a fost in 2013) si merge pe munte, pana deasupra cascadei, foarte frumos.

Sper ca e ok cu link-uri de genul asta in postari.

Inca un pont pentru cicloturism, probat de mine in weekend: Manastirea Tariceni (com. Frasinet) din jud. Calarasi ofera cazare si masa gratis (trimiteti PM pentru numarul de telefon al unui calugar care se ocupa de cazare).

Este strategic plasata ca final de prima etapa a unui drum spre mare (la 70 km pe cea mai scurta ruta venind dinspre Bucuresti), dar si pentru cei care fac Turul Dunarii si se abat de la EV-6 circa 15 km spre nord.

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/5078-calarasi/#entry693093

Am mai actualizat harta cu cateva locuri de cazare de prin zonele pe unde am fost.Sper sa mai ajute si pe altii.

• Upvote 2

Multumesc. S-au adunat 74 locuri de cazare si/sau masa. Am adaugat si eu cateva pensiuni si restaurante bune pentru popas.

Am sarit binisor de 100 de locuri puse pe harta. :)

• Upvote 1

Recomand Bassen Pension, din Bazna, judetul Sibiu. Organizeaza bike-bruchuri, ture individuale si de grup si au si pachete dedicate (http://www.bassen.ro/index.php?id=10&L=0)

Inchiriaza biciclete la 20 de lei/zi.

Zona e foarte frumoasa si o recomand cu drag. Se pot face ture atat pentru avansati (Traseu MMM, Turul bisericilor fortificate) cat si pentru incepatori.