Recommended Posts

Salutare la toata lumea, 

As dori un sfat in alegerea unei furci pentru o bicicleta cu roti de 28' . Nu doresc ceva care sa depaseaca 350 ron. Sunt biciclist amator si nu cunosc la ce anume sa fiu atent ca sa nu cumpar ceva si sa nu se potriveasca la bicicleta. 
Am demontat furca si am vazut ca are marcat pe ea asta: RHINO ; 28X175; 2008 03. 
118358584_1_1000x700_vand-bicicleta-mcke

ce caută caloriferu' in aria asta???

• Upvote 1

Ce vrea sa spuna @PVN10 e ca topicul ar fi trebuit deschis in zona MTB a forumului, dar nu e nici o problema, il va muta probabil unul dintre moderatori la locul potrivit.

Cat despre furca, probabil ca ne-ar trebui niste poze din zona pipei si a prinderii ei pe gatul furcii, ca sa ne dam seama daca furca e cu filet sau fara si daca are diametrul gatului de 1" sau 1 1/8". Daca e o furca pe standarde moderne, cu gat de 1 1/8" si fara filet, atunci probabil ca modelul asta de furca (de exemplu) ti-ar fi mai mult decat suficient: http://www.marosbike.ro/furci-de-mtb/furca-sr-suntour-xcm-ds-29-hlo-100mm-arc-lockout-negru-lucios-2015.html. Daca in schimb e o furca mai veche, de 1" si cu filet, va fi foarte greu sa gasesti o furca pentru roti de 28" pentru bicicleta respectiva. 

Totusi, din ce deduc eu din poza, furca aia de fapt e o furca pentru roti de 26" (judecand dupa ecartul dintre locul unde s-ar fi putut monta un pivot pentru V-brake si janta), de unde si posibila limitare a dimensiunii cauciucurilor la 1.75" pentru roti de 28". 

Ai putea masura diametrul exterior al gatului ei? E ok si cu o rigla, e suficienta si precizie de 1 mm. Pana acum vesti bune, e fara filet.

următorul sfat: putem e furca fixa și viața ta de va îmbunătăți!

13 minutes ago, majikstone said:

Ai putea masura diametrul exterior al gatului ei? E ok si cu o rigla, e suficienta si precizie de 1 mm. Pana acum vesti bune, e fara filet.

118358584_8_1000x700_vand-bicicleta-mcke

10 minutes ago, PVN10 said:

următorul sfat: putem e furca fixa și viața ta de va îmbunătăți!

Bun, e de 1 1/8" fara filet. In concluzie, daca vrei tot furca cu suspensii, poti incerca modelul pe care ti l-am sugerat mai sus. Daca vrei ceva mai performant, va fi cam greu sa te incadrezi in 350 RON, plus ca restul bicicletei nu prea merita investitia...

Altfel, poate ca n-ar fi rau sa te gandesti la o furca fixa. Atat doar ca daca vrei ceva cu prindere disc, optiunile iti vor fi cam limitate, in special la magazinele din Romania.

ok, multumesc pentru ajutor

nu vreau sa investesc mult pentru ca eu folosesc bicicleta doar pentru a merge la serviciu si pentru plimbari prin parc.

ce mi-ai trimis tu este o furca 29'', si am vazut ca este acelasi model si de 27,5'' . care ar fi modelul potrivit? sau nu conteaza asta?!

Pai rotile tale ce diametru au? Ca inteleg ca ar fi de 28", deci ti-ar trebui furca de 29". Daca pe jante nu scrie nimic relevant cu privire la dimensiunea lor, ce scrie pe cauciucuri?

Dar de ce vrei sa schimbi furca? S-a stricat?

PS. Moderatorii/administratorii, cand mutam topicul?

Bun, deci trebuie furca de 29.

Am mutat topicul. Daca autorul nu vrea sa puna cauciuc cu balon mai mare, nu trebuie musai furca de 29er, e suficienta si o furca de trekking:

http://www.marosbike.ro/furci-de-sosea-si-trekking/furca-sr-suntour-nvx-hlo-ds700c-28-arc-ulei-75mm-negru-lucios-2015.html