Sign in to follow this  
stryx

recomandare roti xc

Recommended Posts

Salutare. Deoarece trebuie sa-mi schimb roata pe spate va rog sa-mi dati un sfat ce sa aleg.

In urma cautarilor am ajuns la doua optiuni (dar sunt deschis si la alte pareri):

1. set roti mavic crossride

2. roti construite in jurul butucilor novatec 7xx

Din pacate mai sus de 200lire nu pot da.

Multumesc anticipat.

Stiu ca nu sunt prea grozavi dar nu am bani pentru altceva mai bun. 

Nici despre novatec nu am auzit sa fie prea grozavi dar altceva nu am gasit, deore am inteles ca sunt execrabili.

la 200 lire poti cumpara fulcrum ,roti complete,ce marime iti trebuie?

Imi trebuie roti de 29". O sa caut fulcrum sa vad ce gasesc.

Din pacate nu am gasit in zona fulcrum sa ma incadrez in buget. Asa ca am hotarat sa mai aman o luna doua si sa mai strang bani. Intre timp o sa mai caut sa vad care este mai ok intre fulcrum si dt swiss calitativ si gasirea pieselor de schimb. Sunt deschis in continuare la sfaturi si idei.

Multumesc.

Multumesc @misa de recomandare.

Poti cauta roti pe RCZbikeshop, eventual te poti inscrie la newsletter sa vezi reduceri. Fac roti ok marca proprie cu Novatec, insa nu au mereu pe stoc.

Alta sursa folosita pe forum este superstarcomponents. 

Eu as recomanda sa cauti si pe bursa locala, poate gasesti ceva SH interesant.

Sincer nu mai am incredere in piesele sh din uk. Pur si simplu oamenii astia nu au idee ce inseamna service la bicicleta. La ei full service inseamna doar reglaje la frane si schimbatoare plus centrat rotiile, sa se uite la butuci, bb sau cuvete este de neconceput.

Eu ma mai uitam si la rotile astea cu adaptoare pentru discuriile de frana.

Ce roti ai acum? De ce vrei sa le schimbi?

Cate kilograme ai?

Ce faci cu bicicleta? Cumva diferente mari de nivel?

Acum am rotiile stoc de la whyte (nu stiu cine le face rotiile). Vreau sa le schimb deoarece au lagarele mancate destul de rau. Am 75kg.

Momentan chestii usoare ca nu am teren de altceva pe langa mine. Dar cel mai mult as vrea sa ma duc inspre xc/all montain.

Orcum vreau niste roti bune in care sa am incredere si pe care sa le pot repara fara sa-mi fac probleme ca nu gasesc piese de schimb.

Din ce am vazut pe net, modelul 2017 cel putin de la Whyte 629 are butuci pe conuri, nu ar trebui sa fie o problema de inlocuit/strans la orice service cu costuri minime.

Nu cred ca se justifica sa cumperi roti noi doar pentru asta. Niste roti mai usoare nu stiu cat de mult s-ar simti la marii munti din Anglia :)

Daca totusi esti decis, recomand sa mai astepti o oferta la RCZ. Vezi ca pe newsletter trimit adevaratele oferte, la alte preturi decat pe site.

Intradevar butucii sunt pe conuri, problema este ca s-au dus si cupele si partea cu adevarat aiurea este ca nici nu pot scoate cupa din partea stanga. Servisarea o fac singur ca din liceu tot mi-am reparat bicicletele singur.

Multumesc de pont-ul cu RCZ o sa-mi fac cont ca orcum mai aman 2 luni achizitia din lipsa de fonduri (de cand am deschis topic-ul am mai gasit cateva probleme la bicicleta).

Momentan inclin spre dt swiss deoarece am vazut ca se gasesc piese de schimb destul de usor lucru care ma intereseaza mai mult decat greutatea sau alte nebunii. In vizor mai am si novatec dar mai intai sa vad daca se garesc rulmenti industriali mai rezistenti decat cei din kit-uriile de service.

Arunca un ochi si aici daca nu ai facut-o deja: http://www.superstarcomponents.com/en/

Daca tot nu te dau banii afara din casa, poate gasesti butuc/butuci care sa nu implice si schimbarea spitelor.

Am experiente pozitive cu Novatec, si au rulmenti comuni.

Am mers ani de zile si cu DT SWISS 240, tin mult rulmentii dar din cate stiu sunt scumpi.

M-am uitat deja pe la ei si mi se par scumpi. Sa schimb doar butucii a fost primul gand dar nu mi-se pare rentabil deoarece pentru 50 lire in plus gasesc set-ul de roti deja facute.

Arunca on ochi si un mail la bikestacja.pl. Au preturi mai mici de cat restul sibte pot sfatui si pe mail. Eu am luat un set de roti de la ei si au fost ok.

Fulcrum au niste preturi nesimtite la spite plus ca suportul clienti este zero. Prefer niste Crossride sau ceva de pe bikestacja/rcz. Singura chestie negativa legata de bikestacja este ca in general rotile vin relativ prost centrate.

Referito la bikestaja - la mine au fost si sunt ok. Si nu sunt un fulg (bine daca ursu' ar avea fulgii...poate poate). Chestia e clca am tinut cont de asta si mi-am luat cu 32 de spite dt swiss 2.0 1.8 2.0. Nu stiu in general cum le centrează ca am luat doar un set dar la mine au fost ok.

Salut! Am inlocuit gravelbike-ul (pana la urma mi s-a parut prea neconfortabil pt traseele pe care le abordez eu si la greutatea mea) cu un Trek Superfly 6 2016 29" (12,3 kg la cadru 17,5 in varianta stock...cantarit de mine) si imi sta ceva pe creier... rotile Mustang Elite TLR de 2,2 kg, cu anvelope Bontrager XR1 2.20 de 780gr bucata (pe net am gasit ca au 620-630 gr, dar cand le-am pus pe cantar...ce sa vezi) si camere de 250g/buc. Vizaviz de anvelope si camere lucrurile sunt clare (la ce folosesc eu MTB-ul x-king sau rocket ron vor fi), ce ma sfatuiti de roti? Ma "laud" cu 94 kg, dar sunt pe trend descendent si bugetul nu as vrea sa sara de 250e...achzitia se va face in sezonul rece in speranta de a gasi oferte mai bune. Greutatea as vrea sa fie cat mai aproape de 1700g sau mai mica, fara sa sacrific f tare din rezistenta. 

Am gasit urmatoarele:

1) Fulcrum Red Zone 5 sau 7 (mai ieftine)~1800g (zone 5) jante - 23c

2) Noxon 29er Evolution...~1700g - 21c

3) Fir Hyperlite~1700g -23c

4) Dt x1900 sau m1900...~1900g - 21 si 22,5c

5) roti custom facute in Buc cu butuci Novatec 791/792, jante Veltec AM TR ONE, SPITE DT COMPETITION...~1650g 21c

6) Roti de pe bikestaja.pl butuci DT 370, jante x392...~1655g - jante f inguste...bleah

7) alte propuneri de la voi

la 1 si 3 imi place janta mai lata!

Mersi!

Butuci novatec 772 cu jante wtb frequency i23 /32 spite. Sunt rezistente, relariv usoare si te incadrezi in buget. Eu mi-am facut ceva asemanator, dar pe 26, la bikestacja. Discuta cu ei pe mail iar daca nu au jantele pe care le vrei lucreaza si cu materialul clientului.

Mersi! Dar la 565g janta i23 (cf producator) nu merita sa imi bat capul...setul sare de 1900 sigur!

Legat de discrepanța de greutate a cauciucurilor, 650 g au XR1 in varianta Team Issue TLR pe 2.2. Deci daca ai XR1 simple, nu e de mirare că au 780 g. 

Legat de roți, dacă ai opțiunea lățimii de 23c între 1700-1800, asta pare varianta optimă  (preț/calitate).

Nu știam că mai există la vânzare roți FIR, dă-mi și mie linkul, te rog. 

Au o inertie fantastica rotile astea stock...te penalizeaza fantastic la schimbarile bruste de ritm...adica exact ce se intampla in traseele tehnice. Vin de pe roti cu jante 622-18c de 420g cu racing ralph de 33 care cantarea 350g (gravelbike) si diferenta este imensa pe acelasi traseu vizaviz de viteza...cred ca pierd cam 2-3 km/ora la traseu de 30-40km.