Sign in to follow this  
stryx

recomandare roti xc

Recommended Posts

Mai poti vana ZTR Arch EX care sunt vreo 450g/29 si latime interna de 26. Sau WTB Frequency 19 - 417g. Ai putea merge si pe ZTR Crest daca nu te dai tare...si continui trendul descrescator.

Arch-urile, daca nu le gasesti la reducere, sar un pic bugetul, dar sunt bomb proof.  Reducerile de bani le poti face la butuci - poti lua unii mai grei ca oricum nu prea conteaza decat pe hartie. Sunt in centrul de rotatie al rotii si nu prea conteaza cat de grei sunt (in anumite limite evident). Conteaza mai mult greutatea componentelor aflate cat mai departe de centrul rotii. Cu alte cuvinte o roata de 1000 de g cu butucii de 300 si janta de 600 de va misca mult mai prost decat o roata cu aceasi greutate dar cu butuc de 500 si janta de  400. Pentru carcotasi pana la 1000 sunt spitele si niplurile.

Si inca ceva - multe roti de fabrica sunt facute cu butuci usori si jenti grele. Pe hartie dau bine..dar in realitate o sa ai o surpriza Pana sa cumperi ceva intereseaza-te de greutatea lor pe componente.

• Upvote 1

@tzunoi...dap chestia cu rotile de fabrica cam asa e...daca nu stii exact componentele poti sa aruncii banii de pomana!

din pacate informatiile se gasesc greu pe net...Fulcrum red zone 5 imi place ca e janta mai lata si e sub buget, dar nicio informatie clara nu am gasit

Vreau si eu spite si nipluri din alea care pentru o roata (32buc) cantaresc in total 100g. :)

- carcotasu de serviciu -

... daca ma gandesc bine, vreau si eu roti cu cauciucuri pentru MTB care sa fie la fel de grele ca unele pentru gravel... :D

Edit: ah da, si sa coste mai nimic... :P

• Haha 3

*greutate niplurile si a spitelor este data atunci cand sunt cantarite pe Marte. Pentru necredinciosi exista un program de voluntariat pentru expeditii pe Marte. Se pot lua spitele si niplurile si se cantaresc acolo. Casa si masa sunt asigurate.

• Haha 2

3 hours ago, tzunoi said:

Arch-urile, daca nu le gasesti la reducere, sar un pic bugetul, dar sunt bomb proof

Depinde de generație, 3-urile par mai păcătoase. 2-urile mele au 3 ani deja.