Sign in to follow this  
IonutA

Pedale SPD Shimano m530 - modificate

Recommended Posts

Salut, am aceste pedale M530 de la Shimano cu prindere spd pe ambele părți.

Vreau să le modific, și anume să las doar pe o parte prinderea spd și cealaltă parte simpla (pentru pantofi normali). Se poate așa ceva? A mai făcut cineva la aceste pedale sau la unele asemănătoare acestă modificare?

Link: http://bike.shimano.com/content/sac-bike/en/home/mtb1/pedals/pedals/pd-m530.html

Mulțumesc pentrun răspunsuri!

Adrian

Și ce zici tu este ok, adică să pun ceva peste.

Eu mă gandeam să scot sistemul de prindere complet, pentru ca pedala are oricum o rama(platforma) pe care să pun piciorul. Dar doar de pe o parte a pedalei.

Se poate așa ceva?

E soluatia cea mai convebila dupa mine. Adica le iei cu tine cand vrei doar o plimbare in parc si inapoi, iar cand trebuie sa te prinzi in pedale, le pui bine sau...le arunci.

Dar ce zici tu, nu cred ca merge. Nu am avut pana acum SPD-uri sau ceva asemanator, poate la urmatoarea bicicleta, doar o spun ca o opinie personala.

Pentru ca...daca deja te-ai prins pedale, arcul ala, fiind deja tensionat, nu cred ca iti mai permite inca un "clips-in". 

Urmeaza sa fac un mic search pe internet, chiar m-ai facut curios :))

LE. Acum vad ca vrei sa scoti o parte, fiind inglobat...nu stiu ce sa zic.

In schimb, am gasit asta : 

Am și pedale ca cele din clip, jumate platformă, jumate click(pe o bicicletă de oraș).

Dar vreau să le modific și pe acestea în ceva asemănător, dar sa le montez pe un mtb.