Sign in to follow this  
Claudiu Moga

6 luni in PARADIS, WORK and TRAVEL in CYPRUS 2016

Recommended Posts

Protagonist - cicloproletarul Pantani Carpaticus Cipriotus.

751.JPG

Bicicleta un Drag Hacker cumparat cu doar 70 euro.

538.JPG

Locatie - sud-estul Ciprului, intre Larnaca si Famagusta.

471.JPG

Perioada 23 aprilie - 27 octombrie 2016.

Cum am auzit candva la scoala de la tatuca Stalin, ba pardon Lenin, ca care va sa zica "Munciti, munciti, munciti si veti fi fericiti" m-am gandit si eu acum deja fiind holtei marisor ca nu mi-ar sta rau sa ma alatur clasei proletare.

Am aplicat pt. un job si iata-ma pe data de 21 aprilie 2016 la ora 10 dimineata, decolam de pe aeroportul Henri Coanda directia Cipru.

Drum bun si bafta brav proletar carpatin!

226.JPG

La ora 12 aterizam in Larnaca. Aici sunt 28 grade Celsius fata de cele doar 10 de la Bucuresti.

De aici ne transporta un cipriot 60km cu un microbuz pana in statiunea Protaras unde ne lasa in fata hotelului de lux Nausicaa unde aveam sa ne spetim muncind in urmatoarele 6 luni.

258.JPG

Pentru inceput eu impreuna cu colegii mei ne plimbam prin incinta hotelului fascinati.

259.JPG

Intalnim o multime de palmieri.

20160424_113722.jpg

Hotelul este foarte bine ingrijit.

20160424_150039.jpg

• Upvote 1

@Claudiu Moga

Interesant, asteptam continuarea povestii celor 6 luni petrecute anul trecut in Cipru.

Din harta postata de tine, vad ca propaganda cipriota greaca inca functioneaza, avand in vedere mesajul "Area inaccesible because of the Turhish occupation since 1974" referitor la Republica Turca a Cirpului de Nord.

Avand in vederea ca trecerea dintr-o partea in alta se face fara niciun fel de problema si este conditionata doar de detinerea unui pasaport, nu prea inteleg ceea ce este inaccesibil.

Iar cipriotii turci chiar nu mi s-a parut ca ar fi niste cetateni care traiesc intr-o tara ocupata.

Pt. Dalisevici,  Multumesc, a fost o perioada intensa si plina de invataminte din viata mea care merita povestita.

Pt. Gibonu,  Multumesc pt. interes si marirea pozelor. Intr-adevar propaganda inca functioneaza. Am intalnit un grec cipriot care desi locuia la doar cativa km. de granita cu Cipru Turcesc, nu a avut curiozitatea sa treaca niciodata granita fiind marcat de ce a patit tatal sau in anul de trista amintire 1974. Intradevar, oricine poate sa treaca granita in ziua de azi cu un pasaport sau chiar cu o carte de identitate daca esti cetatean din UE. Uneori ti se controleaza bagajele, nu ai voie sa faci trafic de alimente si mai ales de tigari, in Cipru Turcesc tigarile sunt de 2 ori mai ieftine ca-n Ciprul Grecesc. Eu am fost controlat, adica mi s-a verificat continutul rucsacului o singura data cand treceam din Cipru Grecesc in cel Turcesc. Turcii ciprioti mi s-au parut mai de treaba decat grecii. Adica ei chiar au insistat sa ma ajute, mi-au dat de mancare, bautura si au incercat sa-mi repare bicicleta gratis. In ziua de azi sunt sanse mai mari sa fi ajutat de cei de religie musulmana decat de crestini, cel putin asa am constatat in Cipru anul trecut. 

Ne intalnim si cu fascinanta Mediterana care este chiar langa hotelul nostru.

241.JPG

Imi pare ca visez. Mereu am asteptat aceasta clipa inefabila. Valurile marii imi soptesc ca totul va fi Ok. Sunt fericit!

245.JPG

Pot admira celebra plaja Fig Tree Bay.

242.JPG

Zona este plina de hoteluri de lux.

246.JPG

Vegetatia este uimitoare!

256.JPG

• Upvote 1

Ador acest rosu intens.

236.JPG

Am aterizat in paradis.

257.JPG

Observ si un cactus imens.

261.JPG

Langa Fig Tree Bay ma uimeste un covor de vegetatie.

249.JPG

Contemplu in continuare splendida pledoarie a naturii.

254.JPG

• Upvote 1

Ok Vicentiu, dar o poza face cat 1000 de cuvinte, dar desigur vor veni si relatarile aferente uneori cam succinte pt. ca timpul este scurt si pretios.

In curand suntem invitati intr-o cantina a personalului hotelier si constat ca o vom duce bine aici.

Adio foame! Bon appetit!

278.JPG

Apoi un angajat al complexului turistic ne transporta intr-o masina de teren pana la casuta unde ne vom petrece urmatoarele 6 luni.

Asa arata apartamentul.

276.JPG

Am observat ca sunt in jur de 3,5km de la hotel pana la cazarea noastra iar ultimul km avem o frumoasa catarare.

Suntem cazati excact in varful unui deal cu o priveliste excelenta asupra Marii Mediterane.

273.JPG

In partea dreapta observam si o mica bisericuta bizantina cocotata pe dealul de vizavi. Se numeste biserica Profiti Elias.

272.JPG

In partea stanga vedem un complex turistic in constructie care va trebui sa fie finalizat in maxim o luna.

266.JPG

O Primavara minunată vă doresc ! O sa fiu activ pe acest topic initiat de tine. Pozele sunt de calitate,descriere minunată,sper sa ti meargă bine si sa te si relaxezi cand prinzi o zi libera.Asteptam mai multe detalii cand începi să lucrezi,as face si eu ceva de genul..(stiu ca a trecut perioada insa la prezent imi face o idee mai bună asupra întâmplărilor decat la trecut ) 

Multumesc Dalisevici de mesaj si de aprecieri. Sper acest topic sa fie util si sa inspire si pe alti romani spre o viata mai buna!

Profitand ca am dat de civilizatie, mi-am spalat hainele de ciclism cu care am traversat toata Romania pt. a ajunge in capitala.

Apoi le-am intins la uscat prin curte.

264.JPG

In timp ce ma relaxam cu colegul Adrian pe terasa la un spritz, ne trezim ca ne invadeaza o haita de pisici caline si jucause.

262.JPG

Ziua urmatoare pe la ora 10 mergem pe jos pana la hotel, este ziua in care trebuie sa semnam contractul de munca.

Eu am renuntat la cariera de freelance transalator din Ineu pt. a ajunge assistant waiter in Protaras. Interesanta schimbare!

Din pacate, am facut gresala de nu mi-am luat sosete in picioare si seara am constatat ca am rani la picioare, m-au jenat adidasii.

20160423_140956.jpg

Dupa ce semnam contractele, mergem in oras si ne cumparam biciclete. Am dat 70EUR pe un MTB Drag Hacker cu care voi face naveta la munca.

In aceasta noapte suntem lasati sa dormim in camera 8013 a hotelului Nausicaa pt. ca apartamentul nostru necesita renovare.

Bagam si bicicletele inauntru.

20160424_150050.jpg

Conditile sunt excelente. Ne relaxam, maine va fi prima zi de lucru.

20160424_150107.jpg

Sambata, 23 aprilie 2016, azi e prima zi de lucru, ziua in care mi-am pierdut libertatea.

Pt. inceput fac cunostiinta cu sefa, doamna Silvia, o bulgaroaica frumoasa si blonda in varsta de 43 ani care ma da in grija grecului Marco, un tanar de vreo 30 ani care avea sa ma invete meseria de ospatar.

Dupa 2 ore de debarasat mese si plimbat prin restaurant, la o manevra gresita aplecandu-ma sa asez intr-un dulap o tava cu cesti de cafea, reusesc performanta sa-mi rup o bucata din talpa pantofului piciorului drept.

Cand vede Silvia situatia cheama managerul care ma imprumuta cu 50euro si ma duce cu masina personala pana in orasul Paralimni la 8km distanta unde la un magazin de incaltaminte, voi achizitiona o pereche de pantofi cu 26EUR.

Pierd o ora pe care o voi recupera stand peste program. Munca nu este grea dar este mult de alergat. Am de debarsat mese, lustruit pahare, transportat baxuri cu apa, carat pungi cu gunoaie si uneori sunt si ajutor de barman unde servesc bauturi alcoolice si racoritoare clientilor.

Oare cat voi rezista? Avem 6 zile de munca pe saptamana si o singura zi libera.

Joi 28 aprilie am prima zi libera. Azi voi face o tura cu bicicleta la Kavo Grecko, aflat la doar 8 km de Protaras.

Dupa 5 km de pedalat pe o pista ciclabila trebuie sa o iau la stanga.

279.JPG

In curand trec pe langa un camp cu pamant rosiatic.

283.JPG

Desi suntem la sfarsit de aprilie, se pare ca pe aici s-a cules deja graul.

284.JPG

Continui pe pista ciclabila.

285.JPG

Observ multe floricele.

286.JPG

• Upvote 1

In curand trec pe langa mare.

298.JPG

Nu mai am mult pana la celebrul promontoriu din extremitatea sud-estica a Uniunii Europene.

299.JPG

Mai putin si ajung intr-un loc magnific.

302.JPG

Aici Mediterana saruta stancile.

303.JPG

Suntem intr-o zona de carst interesanta.

304.JPG

• Upvote 2

Malul este abrupt si stancos avand infatisarea unui zid de cetate.

306.JPG

Valurile se sparg de stanci formand multa spuma alba.

310.JPG

Culoarea apei este naucitoare.

311.JPG

Mai pedalez putin si ajung la Laguna Albastra.

319.JPG

Sunt fericit, imi pare ca visez!

328.JPG

• Upvote 2

Nu ma mai satur sa admir marea cu tarmul sau stancos.

336.JPG

Apa este de o claritate uimitoare.

331.JPG

Stancile sunt de diverse forme si dimensiuni.

326.JPG

Fac un circuit in zona. Ajung la un panou informativ. Ma aflu intr-un Parc National, cel mai important obiectiv turistic natural din zona.

341.JPG

Ajung sa ma plimb pe Poteca Afroditei.

342.JPG

Este un traseu magic pt MTB-isti.

344.JPG

Intalnesc multe specii de plante mediteraneene.

345.JPG

Urmeaza sa ma intorc in Protaras pe un alt traseu, pe o pista ciclabila asfaltata care strabate o padure pitica tipic mediteraneana.

346.JPG

Vegetatia este incredibila.

349.JPG

Trec pe langa tot felul de plante rezistente la seceta.

352.JPG

La intrare in Protaras ajung la Konnos Bay.

354.JPG

De aici am parte de o coborare in serpentine pe un drum strajuit de chiparosi.

355.JPG

Imediat ma opresc sa admir faimoasa Konnos Beach.

356.JPG

Am ajuns pe una dintre cele mai renumite plaje ale Ciprului.

358.JPG

Plaja este cam pustie, inca nu a inceput sezonul turistic.

359.JPG

• Upvote 2

Infrastructura sa este excelenta.

360.JPG

In acest loc trag si eu o baie langa aceste stanci submerse.

365.JPG

Apa este rece, doar 17 grade Celsius iar turistii cam razleti.

367.JPG

E cazul sa fac un popas la singura terasa de pe plaja.

368.JPG

O bere Keo costa 3,80 EUR.

369.JPG

• Upvote 2

Dar peisajul face toti banii!

370.JPG

Urmeaza o noua saptamana de munca in Paradis. Am split shift, lucrez de la 8 la 14 si de la 18 la 22.

In fiecare dupa amiaza am o mini vacanta de care profit. De obicei merg sa ma relaxez pe cate o plaja.

Cea mai apropiata este Fig Tree Bay pe care o frecventez des.

377.JPG

Intr-o zi am parte de vant puternic si valuri mari.

374.JPG

Deocamdata plaja este cam goala.

373.JPG

Aceasta plaja are un nisip fin si o lungime de cativa km.

376.JPG

• Upvote 1

In alta zi in timpul liber ma voi relaxa pe alta plaja care are un mic golfulet.

20160510_161847.jpg

Apa este inca rece dar nu ma impiedica sa fac o baie in mare in fiecare zi.

442.JPG

Pe data de 2 Mai am luat prima leafa si anume 37EUR pt. 7 zile de munca. Sunt un om bogat asadar.

Sunt pe minus. Pt calatoria mea din Ineu pana in capitala si cheltuielile din Cipru pana voi castiga ceva bani am luat 500EUR imprumut.

Sper sa ma ajung pana la primul salariu.

Pe 7 Mai am urmatoarea zi libera. Azi voi pedala spre nord, voi vizita orasul Paralimni.

In Protaras am de facut o catarare de aproximativ un km, dupa cativa km de pedalat ajung la biserica Sfantul Pantelimon.

379.JPG

In incinta sa zaresc un portocal.

382.JPG

Admir aceasta constructie ecleziastica in stil gotic.

384.JPG

• Upvote 1

16 hours ago, Claudiu Moga said:

am luat prima leafa si anume 37EUR pt. 7 zile de munca, 

lucrez de la 8 la 14 si de la 18 la 22.

Sa inteleg ca ai fost platit cu 52 de centi/ ora??? @-)

Pt. Haarp - Adevarul este ca mi-au retinut 150EUR pt. comisionul ce aveam de platit pt. agentia din Bucuresti care mi-a oferit jobul. Luna viitoare mai avea sa-mi retina inca 150EUR, comisionul pt. job fiind de 300EUR iar salarul net ce aveam sa-l iau era de doar 600EUR pe luna plus orele suplimentare platite cu 3 EUR la ora. Detaliile pecuniare nu le dezvalui ca sa ma laud ci doar informativ si statistic. Mi-am notat toate detaliile intr-un jurnal si consider ca merita povestite. 

In apropiere pot observa o frumoasa vila.

383.JPG

In curand ajung in Paralimni. Prima oprire o fac sa vizitez ruinele unei bisericute.

385.JPG

Mai putin si ajung in centru unde ma intalnesc cu groviana arta a stimabililor citadini.

388.JPG

Ma bucur sa constat ca mai sunt biciclisti prin zona iar orasul degaja un aer de prosperitate fiind asemanator cu cele occidentale aflate in spatiul mediteranean.

391.JPG

In centru pot admira 3 biserici.

396.JPG

Pentru inceput vizitez biserica Agia Varvara care este cea mai noua si mai impunatoare din oras.

400.JPG

Intru sa ma reculeg si pot admira o frumoasa icoana a Sfantului Gheorghe.

405.JPG

Interesanta fatada bisericii plina de steaguri!

404.JPG

Langa ea se afla o alta biserica mai veche in stil gotic.

398.JPG

Admir dantelaria gotica a fatadei.

403.JPG

In aceasi piazzeta zaresc si biserica Agia Anna, cel mai vechi lacas de cult al urbei ce dateaza din sec al XIII -lea.

Langa ea creste un falnic chiparos.

397.JPG

Zidurile bisericii sunt inegrite de vreme.

394.JPG

In curand trec si pe langa cladirea primariei.

399.JPG

In centru mai vizitez niste sculpturi.

407.JPG

In continuare pedalez pe o artera comerciala aglomerata.

Spre satisfactia mea gasesc si un magazin de sport unde in lunile ce vor urma voi cheltui sute de euro pe echipamente.

413.JPG

Mai pedalez 3 km si ajung in Deryneia unde vizitez biserica bizantina Agios Georgios.

421.JPG

Intru si ma reculeg, zaresc o veche icoana.

423.JPG

Este sarbatoarea pascala iar localitatea este decorata in trend cu evenimentul religios si cultural.

416.JPG

Lumea sarbatoreste, intalnesc multi motociclisti.

418.JPG

Prin zona intalnesc si o biserica greceasca moderna.

424.JPG

Dupa ce fac o pauza de hidratare, e cazul sa pedalez spre casa. Am parte de o pista ciclabila excelenta.

430.JPG

• Upvote 1

Trec pe langa multe vile si terenuri cultivate.

427.JPG

In curand observ dealul in varful caruia e cocotata bisericuta vecina cu apartamentul nostru.

431.JPG

Ajuns acasa constat ca o pisica si-a gasit adapost in culcusul meu.

434.JPG

Incepe o noua saptamana de lucru.

Dupa amiaza fiind liber merg sa ma relaxez cateva ore pe plaja mea preferata pe care am descoperit-o recent si se numeste `Le cygne`(Lebada).

450.JPG

Am de pedalat 1km de la hotelul unde lucrez pana in acest loc paradisiac.

451.JPG

• Upvote 1

Vegetatia mediteraneana este prezenta si abundenta.

453.JPG

Palmierii nu lipsesc nici ei.

455.JPG

Apa are o culoare de turcoaz.

464.JPG

Admir si o floare de cactus.

461.JPG

Iar pe aceasta plaja ma relaxez si trandavesc cateva ore pe zi.

463.JPG

• Upvote 2