pici

Cauciucuri pline

Recommended Posts

Salut,imi poate spune si mie cineva de unde pot sa cumpar niste cauciucuri pline de cursiera aprox 700x1.8 in Bucuresti

M-am saturat sa aud fasaitu ala cand cobor o bordura sau iau un ciob mersi :)

Nu exista cauciucuri "pline". Cel mai bine ar fi sa ai o pompa cu care sa umfli la presiunea corecta, dar si sa inveti sa repari o pana.

Pana acum n-am reusit sa fac pana in oras. Ce e drept, nu urc si nu cobor borduri (mai ales pe cursiera nu e cazul, cu ea se merge pe sosea)

Cu cauciucuri "pline" mersul ar fi deosebit de lipsit de confort.

De multe ori am fost intrebat de diversi oameni, cand se uitau la bicicleta mea, daca am cauciucuri cu sau fara camera in ele, asa zisele cauciucuri pline. Cauciucurile pline s-au inventat acum cativa ani de o firma de prin Asia, am impresia ca stirea am citit-o chiar pe ciclism.ro. Dar de atunci nu am mai auzit nimic si pe nimeni sa fii folosit sau macar incercat varianta asta. Ani buni de aici inainte camerele clasice pt. amatori si baieurile pt profesionisti vor ramane baza in ciclismul de sosea/cursiere, indiferent de micile incercari inovative in domeniu. Daca mergi prin oras treci la un balon de 25 chiar 28 daca iti intra in clesti. Minim 8 bari daca vrei sa mai cobori cateodata o bordura fara sa spargi. Dar nu uita ca virgula cursiera e o bicicleta de sosea, pentru viteza nu pt. sarituri, sine de tramvai sau borduri. Locul unei cursiere e in afara orasului nu in interiorul lui. 

1 hour ago, dany86 said:

Ani buni de aici inainte camerele clasice pt. amatori si baieurile pt profesionisti vor ramane baza in ciclismul de sosea/cursiere, indiferent de micile incercari inovative in domeniu. 

cam definitive "sentințe" pui. Iote eu votez împotrivă :) (de vreun an) si pînă nu se inventează bicicletele care levitează o sa merg pe tubeless :P

Eu unul când aud de cauciucuri pline mă gândesc la tohanul echipat cu furtunul din grădină... Trăgeai cele mai tari frâne din sat :))

• Upvote 1

De existat, există, mai rămâne să convingi pe cineva să ți le cumpere ca să le ai "în București". Snakebite la cursieră nu prea ar trebui să faci, probabil că nu umfli suficient anvelopele.

Cum au zis si cei dinainte cred ca problema nu e ca nu ai cauciucuri plin ci ca nu le umfli corect. Ar mai fi o varianta si anume sa ai suprafata de rulare facuta praf. 

Ce cauciuri ai acum si la cat le umfli?

Iar bordurile, mai sara-le si tu. Atat la urcare cat si la coborare.

Impotriva cioburilor: ocolire si slime in camere.

17 hours ago, adi.murariu said:

cam definitive "sentințe" pui. Iote eu votez împotrivă :) (de vreun an) si pînă nu se inventează bicicletele care levitează o sa merg pe tubeless :P

Pana la tine nu prea am auzit de tubeless la cursiera. Or mai fii cazuri dar nu le cunosc eu. Ca sa incerc o statistica as zice ca 90% din amatori merg pe camere si 10% pe baieuri.

Interesant cu penele la cursiera. N-am umblat foarte mult cu vechitura mea dar nu am reusit sa ii sparg rotile decat odata, iar eu eram badaran coborat de pe mtb. Am trecut bordurile in toate felurile, am mers pe drum de pamant si piatra, ba am si sarit cu ea de vreo cateva ori si n-a patit rabla nimic desi avea niste cauciucuri vechi si crapate. Pe de alta parte un prieten a schimbat trei baieuri intr-o saptamana pe aelasi drumuri. Poate am avut eu noroc, cine stie.

Merg destul de des in oras pe cursiera, sar si cobor borduri, am facut doua pene in 2 ani