claudiu71714

Eu şi bicicleta - o luptă contra herniei de disc

Recommended Posts

Daca ne luam dupa explicatia ta cu margelele, incordarea musculaturii spatelui este egala cu nimic. Abdomenul si greutatea exercitiului tot in jos va trage. Tu si daca vei ridica mai sus, burta tot in jos va sta.

Musculatura paravertebrala, origini pe sacru si prinderi pe coaste, origini pe procesele transverse ale vertebrelor si tot acolo insertii. Ma gandesc acum doar la partea toracala-lombara.  O contractie a lor care nu e izometrica va aduce la scurtarea distantei intre capetele muschilor, si, implicit la o extensie. 

@superpippo incearca sa faci plankul cu genunchii indoiti, vezi cat de usor e. Apoi fa-l cu genunchii intinsi si incearca sa elimini curbura lombara. 

Conform explicatiei de mai sus, daca ai genunchii indoiti iti va fi mai usor, iar intinderea genunchilor aduce in majoritatea cazurilor si datorita fortei mai slabe a abdomenului, o extensie in lombara. Deci, acolo daca nu corectezi ai initial o contractie izotonica. Pentru eficienta urmeaza izometria, d-aia si te pune in plank sa mentii cat mai mult. 

Daca abdomenul nu e incordat si, pentru o corectitudine si mai mare, nu incerci sa tragi de pubis spre cap, fesieri incordati, arunci nu mai e plank. 

Nu inteleg de ce continuati sa sustineti ca flotarea si chiar plankul lucraza musculatura spatelui? 

Flotarea, la orizontala, este un exercitiu de baza pentru dezvoltarea pectoralului, tricepsului. Faptul ca pentru eficienta si corectitudine incordezi si abdomenul, ca oricum spatele e incordat, nu inteleg de unde ajunge pentru spate. 

Daca gandesti asa, atunci de ce nu consideri mersul exercitiu pentru spate? Cand mergi nu ai spatele incordat? 

Trebuie sa intelegeti ca din cauza pozitiei bipede pe care o avem, musculatura responsabila de extensia spatelui este mult mai dezvoltata ca cea responsabila de flexie. De aceea avem un dezechilibru intre anterior si posterior. 

De aceea pentru problemele din lombara este nevoie de tonifierea abdomenului si musculaturii bazinului, initial, si apoi cand se ajunge spre un echilibru ajungi sa faci si exercitii care dezvolta musculatura spatelui. 

Totusi, cred ca cei 5 ani petrecuti in facultate si combinati cu 4 de vechime in domeniu, stiu ce rahat mananc.

Despre ce naiba vorbim aici? 

Ori le faceti corecte, ori le luati de pe youtube de la domnisoare sau domni care nu au vreo problema sau nu vor sa recunoasca si stau in toate felurile posibile. Toate exercitiile trebuie adaptate in functie de om, de afectiune.

Aveti macar idee cati instructori de fitness sau de culturism sau de la sali sunt 0? Sau au probleme grave? Am o prietena dotata cu 6 hernii, 3 lombare, 3 cervicale, instructor la Worldclass si Stejarii. Nu oricine calca acolo. Are coloana praf din cauza ca pana sa ajunga unde a ajuns a avut de lucrat doar cu dobitoci care au distrus-o.

In domeniul asta se trateaza pacientul, nu boala.

Interesant, deci:

1. Sau actionarea/sustinerea sitemului osteo-muscular este total independenta de fizica elementara/legea lui Newton.

2. Sau Terra a devenit un corp cu masa 0 si evoluam in stare de imponderabilitate.

Propun sa trecem la fizica nucleara, unde sunt mai in largul meu.  :)

4 hours ago, Pandy said:

Daca ne luam dupa explicatia ta cu margelele, incordarea musculaturii spatelui este egala cu nimic. Abdomenul si greutatea exercitiului tot in jos va trage. Tu si daca vei ridica mai sus, burta tot in jos va sta.

Musculatura paravertebrala, origini pe sacru si prinderi pe coaste, origini pe procesele transverse ale vertebrelor si tot acolo insertii. Ma gandesc acum doar la partea toracala-lombara.  O contractie a lor care nu e izometrica va aduce la scurtarea distantei intre capetele muschilor, si, implicit la o extensie. 

@superpippo incearca sa faci plankul cu genunchii indoiti, vezi cat de usor e. Apoi fa-l cu genunchii intinsi si incearca sa elimini curbura lombara. 

Conform explicatiei de mai sus, daca ai genunchii indoiti iti va fi mai usor, iar intinderea genunchilor aduce in majoritatea cazurilor si datorita fortei mai slabe a abdomenului, o extensie in lombara. Deci, acolo daca nu corectezi ai initial o contractie izotonica. Pentru eficienta urmeaza izometria, d-aia si te pune in plank sa mentii cat mai mult. 

Daca abdomenul nu e incordat si, pentru o corectitudine si mai mare, nu incerci sa tragi de pubis spre cap, fesieri incordati, arunci nu mai e plank. 

Nu inteleg de ce continuati sa sustineti ca flotarea si chiar plankul lucraza musculatura spatelui? 

Flotarea, la orizontala, este un exercitiu de baza pentru dezvoltarea pectoralului, tricepsului. Faptul ca pentru eficienta si corectitudine incordezi si abdomenul, ca oricum spatele e incordat, nu inteleg de unde ajunge pentru spate. 

Daca gandesti asa, atunci de ce nu consideri mersul exercitiu pentru spate? Cand mergi nu ai spatele incordat? 

Trebuie sa intelegeti ca din cauza pozitiei bipede pe care o avem, musculatura responsabila de extensia spatelui este mult mai dezvoltata ca cea responsabila de flexie. De aceea avem un dezechilibru intre anterior si posterior. 

De aceea pentru problemele din lombara este nevoie de tonifierea abdomenului si musculaturii bazinului, initial, si apoi cand se ajunge spre un echilibru ajungi sa faci si exercitii care dezvolta musculatura spatelui. 

Totusi, cred ca cei 5 ani petrecuti in facultate si combinati cu 4 de vechime in domeniu, stiu ce rahat mananc.

Despre ce naiba vorbim aici? 

Ori le faceti corecte, ori le luati de pe youtube de la domnisoare sau domni care nu au vreo problema sau nu vor sa recunoasca si stau in toate felurile posibile. Toate exercitiile trebuie adaptate in functie de om, de afectiune.

Aveti macar idee cati instructori de fitness sau de culturism sau de la sali sunt 0? Sau au probleme grave? Am o prietena dotata cu 6 hernii, 3 lombare, 3 cervicale, instructor la Worldclass si Stejarii. Nu oricine calca acolo. Are coloana praf din cauza ca pana sa ajunga unde a ajuns a avut de lucrat doar cu dobitoci care au distrus-o.

In domeniul asta se trateaza pacientul, nu boala.

Inteleg, patru ani vechime inseamna enorm in medicina.:)

Iata si o explicatie edificatoare din toate punctele de vedere, inclusiv gramatical (subiect multiplu) : Abdomenul si greutatea exercitiului tot in jos va trage.

Magistral, doctore!

1. Nu a zis nimeni ca sunt doctor. Daca ai fi gandit putin cifrele realizai ca un medic nu poate ajunge acolo decat dupa 6 ani de facultate si inca 5-6 de rezidentiat.

2. Din incercarea de a te lamuri cumva cu acea minunata bomba ca flotarea lucreaza spatele, au scapat greseli.

E interesant faptul ca in continuare consideri ceva si nu incerci sa cauti cu amaratul de Google. 

Pandy e fiziokinetoterapeut. 

Fiecare pacient e altfel, chiar daca principiile anatomice raman aceleasi.

Asemanarea coloanei vertebrale cu un sir de margele este fortata, nerealista.

Coloana vertebrala nu este si nu trebuie sa fie rectilinie. Are 3 curburi in plan sagital (am exclus-o pe cea a sacrumului, vertebrele sale fiind fuzionate si deci imobile una fata de cealalta).

05-4_Overall_Spine.jpg

In primul rand trebuie depistat care e activitatea care a dus la hernierea discala si intrerupta acea activitate (sau pozitie vicioasa).

Dupa aceea poate incepe tratamentul prin fizioterapie sau, in cazul in care nu s poate evita, interventie chirurgicala.

Iar in zona lombara mai exista un muschiulet: psoasul.

Daca e de iepure e una din cele mai rafinate carnuri.

La noi, poate contrabalansa "cotletul".

Ca sa il completez pe adevaratul doctor din topic, psoasul este cel care initiaza miscarea de flexie a membrului inferior pe abdomen. Pana cand se trezeasc alti muschi, el isi "termina" jobul. 

Muschiulet tampit care se gaseste sa se prinda, printre altele, si de discurile intervertebrale lombare. Tensionarea peste limita a acestuia poate genera dureri sau chiar protuzii. 

• Upvote 1

On 11.03.2017 at 1:43 PM, Pandy said:

Acea rotatie este foarte periculoasa pentru hernii. In functie de locul herniei, de dimensiunea ei, poate sa agraveze.

Mai cu seama ca in ultimele poze, variante, acolo se face si o hiperlordoza. Aveti grija. 

Am pus linkul acela ca exemplu la ritmul în care să facă exerciţiile, nu ca exemplu de exerciţiu.

Sunt exerciţii de stretching şi trebuie executate ca atare. Probabil i-a s-a explicat asta lui Claudiu, dar am considerat că nu strică să punctez şi eu asta.

Şi am mai scris: "Îţi pot arăta exerciţiile care le fac eu, dar s-ar putea să nu fie tocmai bune şi în cazul tău.

D'aia recomand să-ţi găseşti un kinetoterapeut... "

De aceaşi părere rămân şi când vine vorba despre exerciţiile de întărire a musculaturii. Trebuie să vorbească cu un kinetoterapeut.

• Upvote 1

Prima saptămână:

Am pedalat 89 de km. în 3 sesiuni: 20+20+49

Combinația: exercițiile date de kinetoterapeut întâi urmate de sesiunea de pedalat pe trainer dă roade. Durerile nu au dispărut ca prin minune dar sunt de mai mică intensitate și dătătoare de speranță că nu voi abandona bicicleta.

Nu știu ce să fac după sesiunea de pedalat. Să mai fac o sesiune de exerciții Whilliams sau sunt alte exerciții de stretching care mi-ar fi benefice.

În cei 20 de ani de când mă lupt cu boala am încercat exerciții minune de pe net și au fost doar experimente pe propria piele.

Aici în Bacău nu gasesc îndrumări de la kinetoterapeuți aplicabile la ciclism. Sfatul pe care îl primesc: ”Nu-ți face bine. Nu mai fă.”

• Upvote 1

Eu stiu ca dupa o operatie de hernie de disc, ciclismul e unul dintre sporturile permise, in vederea recuperarii.

Deci sa pedalezi pe trainer mi s-a parut de la bun inceput o idee buna.

• Upvote 1

On 14.03.2017 at 5:54 PM, claudiu71714 said:

Prima saptămână:

Nu știu ce să fac după sesiunea de pedalat. Să mai fac o sesiune de exerciții Whilliams sau sunt alte exerciții de stretching care mi-ar fi benefice.

Poţi să faci aceleaşi exerciţii şi după pedalat.

• Upvote 1

Poate ar fi indicat un topic (sau puse aici) sfaturi general valabile pt cei cu probleme de genul, daca sunt puse de oameni cu calificare in domeniu de pe forum (kinetoterapeuti, medici). Vor fi utile si apreciate de cei cu probleme (eu si altii)

• Upvote 1