Lucianpim

Prima velo excursie, valea Loirei

Recommended Posts

Salutare,

Dupa multa lectura si urmarire de bloguri cu povesti pe doau roti, anul acesta vrem sa  facem si noi  ceva concret nu numai online. Asa ca am hotarat sa facem un traseu care din cate am vazut este destul de popular, si anume valea Loirei. Traseul va fi parcurs din Nantes spre Orleans 

https://www.bikemap.net/ro/route/3897170-nantes-orleans/  si vrem sa includa vizitarea a cat mai multor castele sau palate aflate pe traseu.

Am luat deja bilete de avion Bucuresti- Bordeaux. Bordeaux pentru ca am vrut sa ajungem aici anul trecut si nu am putut si pentru ca acolo am gasit bilete la Blue Air mai convenabile. O sa stam in total 3 zile acolo apoi o sa luam trenul spre Nantes si de acolo spre Orleans pe bicicleta.

Pe harta apar 400 km dar din cate am citit or sa fie mai multi pentru ca te abati din drum daca vrei sa vezi anumite locuri. Avem la dispozitie 10 zile pentru plimbat efectiv, 3 zile pentru Bordeaux si 2 pentru plecare din Beuavais .

Ca si echipament avem o bicicleta Jamis Aurora si o Merida Crossway 100, coburi spate Ortlieb, cort Salewa Denali 2, saltele si saci de dormit Decathlon .

Cu dormitul nu am hotarat unde dar o sa luam in calcul campinguri, Airb&b si warmshowers.

Ca si parcurs pe zi vreau sa facem maxim 80 km pentru a ne relaxa nu pentru a ne obosi (cel putin pentru noi 80 km sunt suficienti).

Ca si experienta avem la activ un abandon :( in drumul spre mare de la Bucuresti (am abandonat la Calarasi, motive - dureri genunchi ) si un drum de la Sibiu la Rau Alb (HD) facut in 4 zile cu dormit la pensiuni, in rest naveta la servici aproape zilnic (eu) si diferite plimbari organizate sau nu.

Cam asa stau lucrurile acum, daca aveti sfaturi va rog nu ezitati .

O zi buna in continuare

Lucian & Lidia

• Upvote 2

@Lucianpim

Foarte tare. Felicitari pentru intentie si bafta.

Daca nu l-ai citit deja, poate te ajuta la documentare:

http://www.ciclism.ro/forums/topic/16394-tura-in-franta-pe-valea-loirei-eurovelo-6/#comment-639318

Ca sugestie: din Orleans mai continua putin alergarea (vreo 70 km) pana la Chartres. Oricum e in drum spre Paris / Beauvais, nu te abati din drum.

N-am fost pe acolo, insa am auzit ca in Chartres este o catedrala spectaculoasa.

8 minutes ago, gibonu said:

N-am fost pe acolo, insa am auzit ca in Chartres este o catedrala spectaculoasa.

Confirm. Si nici cea din Orleans nu e deloc de lepadat.

@Lucianpim Daca ai nevoie de sfaturi concrete legate de (ciclo)turismul in Franta, nu ezita sa ma contactezi. In plus, in functie de disponibilitatea mea in perioada in care parcurgeti voi tura, daca cumva aveti de gand sa veniti dinspre Chartres/Orleans pe biciclete spre Paris, s-ar putea sa va pot insoti sau macar propune un traseu dragut (in caz ca doriti asta, bineinteles).

PS: sa fiti pregatiti pentru vant constant si puternic.

Mulțumesc tuturor pt interes . Acum dacă tot ați spus dar mai ales dacă ne încadrăm în timp , aveam în gând sa mergem din Orleans spre Beauvais pe bicicleta dar din cauza de" Paris " mă gândeam sa luam trenul din Orleans și sa ajungem mai repede .Oricum depinde foarte mult de felul în care va decurge totul .Perioada excursiei va fi 17 .06- 02.07

E OK si cu trenul din Orleans pana in Paris (parca Paris Austerlitz daca nu ma insel), l-am luat si eu o data, bicicletele circula gratis in el, cu locuri dedicate in capetele vagoanelor.

@gibonu 

Am citit topicul respectiv și am sa-i pun câteva întrebări și lui " om bun " cel care a povestit .

@majikstone 

Dacă ai o propunere de traseu din Orleans te rog sa-mi spui și cine știe poate facem și bucata aceea pe biciclete .

O întrebare: Cum se procedează la vizitarea castelelor dacă ai bicicleta cu bagaje. Este un loc de depozitare? Noi probabil o sa vizitam totul în drum spre alt loc de cazare deci cu bicicletele echipate. Sa ne facem griji?

Eu am parcurs traseul asta (atentie, e dus-intors, deci distanta efectiva e de 125 km): https://ridewithgps.com/routes/14788053. Pana chiar in centrul Parisului ar mai trebui adaugati cam inca 15 km.

Parerea mea e ca poate mai interesanta ar fi o etapa Orleans - Chartres (estimez undeva la 60-70 km), urmata de Chartres - Paris. Sau Orleans - Chartres pe biciclete si apoi Chartres - Paris - Beauvais cu trenuri.

Salut ,

Intrucat data plecarii se apropie trebuie sa definitivez traseul asa ca am facut un tabel cu distantele pe care vrem sa le facem . Daca va fi nevoie cred ca o sa luam si trenul intre anumite portiuni .

ziua itinerariu        Km  

1 Bucuresti -Bordeaux (airbnb)   plecare ora 15.00      
2 Bordeaux      excursie Arcahon      
3 Bordeaux      excursie St Emilion   60  
4 Bordeaux-Nantes gara -camping Les Babins  tren + excursie Nantes 55  
5 Camping Les babins- Rochefort-sur-Loire excursie Anger   41 + 40  
6 Rochefort-sur-Loire - saumur( camping l'Île d'Offard) excursie Saumur   58 +  
7 Saumur- Chinion -Loire a chateau (Brehemont) Chinion     61  
8 Loire a chateau - Tours   Villandry /Tours /Azay le rideau 70  
9 Loire a chateau- Amboise- Chenonceau ( camping le moulin fort )       68  
10 Chenonceau (camping le moulin fort)- Blois (airbnb)       48  
11 Blois       Cheverny / Chambord 51  
12 Blois - Orleans (camping Olivet) Beaugency   68  
13 Orleans                
14 Orleans -Paris -Beauavis   tren        
15 Beauvais - Versailles -Paris   tren        
16 Beauvais - Bucuresti   plecare 19.15      

481  

Langa Saumur ati putea sa treceti pe la Breze. E mai putin cunoscut dar mie mi s-a parut mai interesant decat multe altele. Ni l-a recomandat gazdoiul nostru, altfel nu aflam despre el.

La Tours mi-a parut rau ca n-am apucat sa vedem Musee du Compagnonnage, o alta recomandare a gazdei.

Drum bun!

Mulțumesc pentru recomandări .

Salut ,

Pai am platit deja avioanele 500 E , cazarea in Bordeaux si Beauvais 150 E si va fi si trenul pana in Nantes 64 E . Asta la prima strigare: 714 E pentru 2 persoane. Fiindca vreau sa cred ca ce-i mai greu a trecut sper sa ne incadram pe la 1600 E pentru 2 persoane. Campingurile am vazut ca sunt destul de ieftine daca vi pe bicicleta asa ca mai ramane mancarea si intrarile la diferite obiective turistice. Ar trebui sa se incadreze in suma asta, ca sa nu iesim mai scump decat cu masina :)

în urmă cu 6 ore, Lucianpim said:

ca sa nu iesim mai scump decat cu masina

Nu cred ca iesi mai scump fata de masina (taxe de autostrada, taxe de parcare, combustibil, cazari, mancare, bautura, etc). Plus ca trebuie sa te si intorci ca sa iei masina.

Ca sa nu mai vorbim ca pana in vestul Frantei si inapoi in RO, iti intra masina-n cur.

Bafta, vreme buna si asteptam povestea turei la intoarcere.

@gibonu cei din linkul pus de tine putin mai sus am vazut ca au mers cu un sofer, care nu pedala ceea ce mi se pare o idee foarte buna. Ciclistii isi vedeau de pedalat iar soferul venea dupa ei sau dupa caz le-o lua inainte. Mi se pare mult mai safe aceasta optiune in caz de accidentari, defectiuni majore, carat bagaje. Cei de care vorbesc erau 4, costurile pentru masina fiind impartite cred ca a fost ok.

@Lucianpim cum sau mai bine zis in ce impachetezi bicicletele pe avion si cat a costat "biletul" lor?

@Invitat special

Pare o optiune buna, cu conditia sa pacalesti pe cineva sa conduca masina.

Organizarea turei tine de preferintele si posibilitatile fiecariua, nu exista sablon sau model ideal.

Personal si fara pretentia ca am dreptate, nu m-as duce cu masina pana in Franta nici sa fiu platit pentru asta.

Bitelul de avion pentru bicicleta la Blue Air costa 25 de Euro / segmentul de zbor la biletele cumparate online. La ghiseul la aeroport nu stiu.

• Upvote 1

@invitat special 

O sa le impachetam in folie de plastic și folie cu bule . Am văzut cum au ajuns alți colegi și se pare ca sunt în regula .plus ca după cum am mai spus vrem sa ajungem la aeroporturi pe bicicleta .

În legătură cu mașina , oricum mergem numai 2 persoane ( soția mea și eu ) așa ca nu avem alternativa :) dar cred ca e mai bine altfel ajungeam sa mergem numai cu mașina . 

Despre accidentări sper sa nu fie cazul mai ales ca mergem km rezonabili .

Mulțumim.pentru urări și va țin la curent .

Salut , acum am și răspunsul în scris .

Stimate client,

Cererea dumneavoastra a fost solutionata in data de 03.06.2017 la ora 06:53.

Stimate domn Dutu Lucian, Va multumim pentru interesul acordat companiei Blue Air. Referitor la solicitarea dumneavoastra, dorim sa va informam ca bicicleta trebuie ambalata corespunzator: ghidon spre interior+roti desumflate+invelit in folie de protectie. Pentru mai multe informatii, va rugam sa nu ezitati sa ne contactati prin intermediul unui nou formular de contact (http://www.blueairweb.com/contact/) sau prin intermediul departamentului nostru de Call Center (http://www.blueairweb.com/util-infos / call-center si selectati tara in care va aflati).

Va multumim ca ati ales serviciile Blue Air si speram sa va revedem curand la bordul aeronavelor noastre!”

Cu stima,

Echipa Blue Air

Salut ,

Maine e plecarea asa ca am facut bagajele si sper sa nu uitam ceva pe acasa :)

GI6bURYEVmYIsMe6db2dI_zKJMHCqgUBwrHaRpDvkZ7yBnWjA6pfUBFrxeRDNKwIC0bqIhkxSv7tWyZA6X_6kSs28xIxyOb9tjAGASywxcg5C389E_7JCNoIk4vfg2saSlJuQ0j4e_rF3S1id_cqrPHNUHvJlxufJ9i-4JU9dshdk27FoLUkKZ4r59qL5o_olWzahSBXFjizUTQsIRGO6YNmuU_aGuZeqf_cpmNH9nZx1LOE3h-eWbPgVGBedkPmBvoDeXlMRbv8gBvcWUBLz2-oWLN77N45RYsJbgxzopqS-ezZTxM4BJRIj12Oe-Kj_RuTvtp3cC0N1590zITE9TAhpBorwlUoOIUkqjcBksAGy2yco2wkwObTfbje-jh3axCZB3PaCkHRudESTBmNuL_40-Q9dV3fyyaT_dxYTBhzD1nQL9MmGNjZwgNXZvPa6nqSKqCpAHxwmmjx0JKKBDGJN5-jXFGcyaVUUWpB3Hf0_HSI_LToXrWqdI65qmJbVxLYIOsbR9Auesm1Yedd_RKlYj1hu6eVIILRQXC7bbrXpJC2W0Fk4LNMsEGxeGd5PAZM_eg2HVZhgi9Jqmz2LDaVmKfyW9Hp6HfqxsLMULQgoxOFrIu-Vw=w1863-h1053-no

QHFUs2bmX8DtYqPobkagZPccamf7TTlNK_N_v6QlFfjdFaOhpjBNJqsRyj9wOCb_eN9SNbne6Uszh6zeZCJUoIvGPEZZRpbg-OCq2xKZhfxeMvPrJBAJnWJMfae9Qw0bjDvcyp9nJ1Xn6EorapaCGGyYpmeXVO8BcQlCv4m7DdGBryXDVo-EcypV108yJI0B5VC8P5DP26bwPeJRk5UdMzD7HlD6o3JEpNBucpJ_AsNvtEQRn7llrM504W3Y8rB4Xoion78yEs6jn3SAz0Uin4z8d391qFvezxVdEY8LhwOw7AQxLW94wQZqUMRmsk8sj5FQZ6weGh5kgoDhXwZTtGSbQ4mLyDZBr_lUE_Q-W_VbEf9Kiz0uvzLcQ-iAy_ye37Szt2PjoUNW2If33JimXS0IxEDW7CP6OZIOTGukRDVgz7_g9oiZe7_srE1Js5LVrqQ5tfAgL3lpKOMPimgI1Vt_eWyFVUJap6s2f25F4i4whos64EriV9msL_VlMf6rVZYDj17nabVvSdR6NNHWw_RYouhmcPspGg1zjEzls1S0T28759HozumjFEXJ1oRN6pViEwuopWohYnNl7JX2Z5Pp-_caWiSCdTD87s5CbZBZ8HevgdSPPA=w1920-h1080-no

• Upvote 4

Drumuri bune si multa bafta. 

Asteptam si pozele cu bicicletele pregatite de zbor. Sa fie totul bine si sa ajunga la destinatie fara probleme ;-)

Mulțumim !!! 

Salutare . 

Bicicletele au ajuns ok . Pozele și povestea la sfârșit . :)