Sign in to follow this  
tzunoi

Anvelopa deformata

Recommended Posts

Mi-am scos MTB-ul de la iernat. Periat, gadilat parfumat...de astea. Printre altele avea pana pe spate - era tubeless un cauciuc de imi face figuri si nu vroia sa stea umflat. Il curat, ii pun camera si acum surpriza - cauciucul e deformat urat lateral - adica bate ca sa zic asa cam 1 cm. Cand il invart se vede un joc stanga dreata paralel cu axul butucului (e de la cauciuc nu de la jata - aia e dreapta si nu bate stanga dreapta). Nu am apucat sa vad cum se simte la mers..dar arata cam urat ochiometric.

Si acum intrebare - ce ii pot face sa isi revina? Cauciul e proaspat de anul trecut si nu vreau sa renunt la el.

Ce presiune ai in el acum ?

Incearca cu presiune maxima admisa (daca nu e deja acolo), dai o tura, dupa care scoti aer pana ajungi la presiunea dorita.

Sper sa mearga.

Mai intai incearca sa-l asezi cu mana sa stea corect pe janta,apoi dupa ce il umfli verifici,daca nu sta il mai desumfli si iar il asezi cu rabdare(tragi cu mana in stanga sau dreapta si se va aseza)

L-am umflat la maxim - 4.5 bar, l-am desumflat, l-am asezat cu mana, l-am umflat iar tare - nimic. Mai incerc sa trag de el dupa ce il scot un pic la plimbare.

Am patit si eu cu un cauciuc tinut o vara pe balcon, recunosc in conditii improprii.
Cand l-am montat pe roata, nu a fost chip sa-l revigorez. Umflat, desumflat, folosit pe asfalt, pe offroad, nimic.
L-am schimbat. Poate tie iti reuseste.

Eu am patit asa la un cauciuc nou,si dupa cateva incercari umflat mai mult sau mai putin si tras de el,ridicat de pe janta ,apasat ,etc + multe injuraturi l-am reglat :) 

Am patit si la unul de 700x32 si ala la fel.

Apa cu sapun aplicat cu pensula pe talon, umflat pana la presiune maxima sau chiar putin peste, roata sa stea culcata(adica la orizontala), repeti pana iti reuseste.

Problema nu e ca nu ae aseaza bine talonul pe jeanta. Se aseaza. Balonul are o forma dubioasa - deformata

L-am bibilit azi de m-am plictisit - tot ca dracu arata  - adica asa. 

Mai incerc maine sa il dau jos complet de pe janta sa vad daca nu sta cumva fondul de janta aiurea. Daca nu... - 30 de euro :(.

Lasă-l aşa că n-o să-l simţi... şi fiind pe spate nici n-o să-l vezi.

... iar piticii de pe creier îi convingi că-i deformat din cauza camerei. ;))

• Upvote 1

Mi s-a adus o bicicleta noua de supermarket sa o reglez, vai mama ei. Cauciucul pe spate, nou, facea la fel. Am convins proprietara sa il inlocuiesc, Nu-i venea sa creada ca da 60 de lei pe el, mi-a fost putin jena sa nu ma banuiasca de ceva. Normal, la cat daduse pe cicleta.

Daca nici o metoda nu da rezultat ceea ce e de asteptat, nu ai decat sa descentrezi putin roata invers in locul ala, daca ti se pare mai in regula asa. Eu nu am facut-o in cazul de sus si nici nu cred ca as face-o. Mai ales daca e un cauciuc ieftin, ar intra in scurt timp la pierderile probabile, adica pana m-as decide la altul as mai merge cu el asa. 

@tzunoi Acum cativa ani m-am nimerit cu bicla la un service in Cluj, unde era un meserias ungur, in varsta (aspect important). 

Nu mai stiu ce betesug aveam la bicla dar stiu ca aveam un cauciuc care "se aseza cu opturi" pe o geanta cvasi-dreapta.

A trebuit sa dea guma jos. Cand a pus-o la loc, a manjit-o cu pasta de sapun si apa, ca la service-urile auto. A unflat-o la o presiune mare rapid, moment in care a pocnit ca si orice cauciuc de la ... serviceurile auto.

Am retinut chestia asta si pot sa o recomand pentru gumele naravase.

Am reusit azi sa il aliniez. Ce am facut:

- am dat jos anvelopa.

- am curatat bine de tot janta - cred ca mai avea putin mizerie de etansare de la solutia tubeless.

- am taiat din fondul de janta unde parea ca incurca - adica peste tot pe unde urca pe peretii lateralii ai jentii l-am taiat. Cu toate ca avelopaasta a mers tubeless cu acelasi fond de janta - dar sa fiu sigur

- l-am pus la loc - fara sa il umflu.

- l-am uns bine de tot si umflat si mai bine. 

A iesit aproximativ bine - are o mica, dar mica batere laterala. Piticii sunt multumiti.

Va multumesc pentru sfaturi.

• Upvote 1

11 hours ago, tzunoi said:

Am reusit azi sa il aliniez. Ce am facut:

- am dat jos anvelopa.

- am curatat bine de tot janta - cred ca mai avea putin mizerie de etansare de la solutia tubeless.

- am taiat din fondul de janta unde parea ca incurca - adica peste tot pe unde urca pe peretii lateralii ai jentii l-am taiat. Cu toate ca avelopaasta a mers tubeless cu acelasi fond de janta - dar sa fiu sigur

- l-am pus la loc - fara sa il umflu.

- l-am uns bine de tot si umflat si mai bine. 

A iesit aproximativ bine - are o mica, dar mica batere laterala. Piticii sunt multumiti.

Va multumesc pentru sfaturi.

Grija mare la deste :)

Piticii mei tot n-ar fi multumiti...... :)

• Upvote 1

Tu tii cu ursu? Mai mult am bibilit la ea decat am calarit-o. Mai da-l încolo de cauciuc

• Upvote 1