Victor Perdevara

MTB Scott si marea transformare in bike de touring

Recommended Posts

dupa multe luni de studiat terenul am gasit (pret 350 lei) la un second un bike ok pe nume Scott modelul 99 către 2000 (aşa spun multe voci avizate).

în mare dacă te uiţi nu-i folosită...deci 90% nouă.

m-am bucurat că am jante mavic, piese deore lx si alte chestii bune ,dar mi-am dat seama că scottu ăsta numa de turing nu-i....

logic că tipu care o aruncat biţa o ştiut de ce face asta...deci primele probleme minore

1. lanţ praf

2. furca plină de mizerie...

,dar s-au rezolvat.

acuma aştept păreri:

1 dacă pot monta portbagaj spate

2 să-l folosesc pentru ture scurte ?

3. sau ......

dupa forma urechii de la deraior nu cred ca poti monta portbagaj, eu am o ureche atasata langa cea a deraiorului.

nu vad de ce nu ai folosi-o si pentru ture lungi: schimbi ce se poate si drum bun!:P

mă gândeam şi eu la ceva-n genu...un colier prins pe cadru,dar nu forţez cadru?

mai bine spus dacă fac o astfel de transformare efectele negative în timp care ar fi ? crapă cadru!?!:P

Poti pune portbagaj cu fixare pe tija de sa !

In rest, interesanta bicla, sa ai spor :P

Nici una nici alta.

Pina te apuci de sudat : exista solutia "coliere" sau pe site-ul Tubus "accessories". Daca aceasta solutie nu e pe gustul tau (estetic) mai ramine varianta "sudat".

N-ai cadru de carbon :P.

Daca nu incerci sa scoti apa din cadru la stringera suruburilor pentru fixarea colierelor / portbagajului nu vad nici un pericol. Trebuie sa fi constient ca nu se compara cu fixarea pe un cadru prevazut pentru portbagaj.

Uite cum am fixat eu portbagajul de furca fata. Si mai exista solutia celor de la Oldmanmountain (vezi link-urile de la Frank) cu fixare de supotii de frana.

La bicla ta ti-as recomanda sa-ti schimbi furca. Una rigida e mult mai buna decat antichitatea aia de RockShox. In rest totul pare OK.

Imagine postată