Sign in to follow this  
akebono

Richey si solutia antipana

Recommended Posts

Am un set de roti Ritchey WCS Trail, UST, frumoase si usoare. Le-am calarit cu placere si succes pana acum fara nici o problema. De curand am observat ca pierd aer pe la valva, ca sa descopar acest fenomen la roata din fata:

IMG_0130.jpg

IMG_0132.jpg

Aluminiul din jurul valvei s-a faramitat ca o coaja de paine uscata prea mult.

Rotile sunt luate de la RCZ anul trecut in primavara, sunt in garantie. Valvele au fost cele montate in pachet, Nobby Nic TL-Ready EVO si lichid NoTubes. Valvele au piulita de strangere rotunda, deci au fost stranse la mana, nu cu o cheie hexagonala. Nu sunt la primul set de roti tubeless.

RCZ nu dau nici un raspuns cererii mele de garantie, iar Ritchey All Mighty au concluzionat, fara ma intrebe ce lichid am folosit:

"we regret to say that any Ritchey rim suffering from oxidation due to other-brand tubeless sealant cannot be considered as a defective product.

Sealants might be extremely aggressive causing severe / premature oxidation. "

In acest moment, lichidul anti-pana Rithcey este "comming soon": https://ritcheylogic.com/tubeless-kit-tape-valves-1036

Am cautat sa vad daca pot gasi lichid anti-pana Rithcey si nu l-am vazut la nici un site de la noi sau de pe afara in Europa. Poate nu am cautat destul insa marile magazine nu-l au, inclusiv reprezentanta lor din Germania. Probabil ca el nici nu exista de asta nici nu m-au intrebat ce lichid am folosit, pentru ca aboslut toate sunt corozive in absenta marelui produs minune din unobtainum.

In manualul rotilor NU este pomenit nimic despre lichid ...

Cand am cumparat rotile le-am luat cu ochii inchisi stiind ca merg la sigur, fiind un produs Ritchey si mai mult WCS.

Pareri?

Daca nu le-ai spus inca altceva le poti spune ca ai folosit lichidul lor. Lasa-i pe ei sa demonstreze ca nu l-ai folosit - nu pe tine sa demonstrezi ca l-ai folosit. Asta pt ca par nesimititi...deja. Pe de alta parte ar trebui scris clar undeva ca pierzi garantia daca folosesti alt lichid.

In acelasi timp cauta alte cazuri pe net - nu cred ca e caz izolat. Fir rotile, fie lichidul pot fi cauza. Inclin sa cred ca rotile.

Nu stiu unde ai garantia dar ar fi bun de intrebat un avocat specializat pe garantii intercomunitare - presupunand ca e in EU. De fapt - daca pretul lor justifica costul avocatului - cred ca ar fi primul lucru pe care sa il faci pana sa le mai scrii orice ce poate fi considerat minciuna sau rea intentie.

Ia uite ce am gasit,,si nu e de bine pt garantia ta..

http://forums.roadbikereview.com/wheels-tires/stans-damage-my-aluminum-rims-271614-2.html

http://weightweenies.starbike.com/forum/viewtopic.php?t=112706

Pai ei stiu ca eu nu am folosit lichidul lor atat timp cat el nu exista si nu se poate procura ... motiv pentru care mi-au spus direct ca lichidul este de vina.

În anumite condiții, orice jantă de aluminiu va face asta. La jantele UST e mai mare riscul, pentru că lichidul antipană e în contact direct cu aluminiul. 

Cel puțin la jantele pe care le-am folosit eu, convertite cu bandă adezivă, lichidul antipană nu "vede" aluminiul nicăieri - inclusiv la valvă banda e tăiată în formă de X și etanșarea se face între valvă și bandă.

• Upvote 1

Uita-te pe linkurile alea - se pare ca problema e undeva impartita din ce spun cei de pe acolo (si din ce am inteles eu pe diagonala). E o combinatie intre anodizare prost facuta de producatorul jentii si lichid antipana alcalin. Fiecare, luat in parte, nu face nimic rau dar daca se intampla sa fie amandou..rezulta o gaura. Si la tine pare anodizare proasta sau inexistenta este exact pe gaura valvei - unde banuiesc ca nu s-au obosit sa o anodizeze dupa ce au dat gaura. Sau intai au anodizat si dupa au dat gaura.

Uita-te si la cealalta roata, de curiozitate si vezi daca in sectiunea jentii se vede aluminiul neanodizat. Daca se vede te poti lua de ei cu chestia asta..daca nu incearca cu un avocat..sau poate avem ceva pe aici.

Multumesc, tare imi este insa ca ajungem la discutii microscopice :(. Nu am pus banda pentru ca este janta UST, care nu necesita banda. Oricat de bine as fi pus banda tot ar fi fost o zona expusa, sunt sigur.

Da, problema este doar la valva, unde nu a fost corespunzator acoperita.

Dar de curiozitate vezi daca la cealalta roata e anodizata valva.

O sa ma uit, insa chiar si cand introduci o valva tubless pe orificiul din janta poti sa strici anodizarea. Valvele Ritchey, ca si altele, au filet, care numai bine rupe vopseaua.

Ritchey_Tubeless_Valve.jpg

Totusi, nu este specificat nimic in acest in sens in manual, ei nu au solutia anti-pana ... ce au vrut? Sa folosesc jante UST cu camere? Ma asteptam la mult mai mult de la Ritchey!!

Jantele UST se folosesc cu cauciucuri UST, care sunt etanșe; ca nu mai face nimeni cauciucuri UST e altă discuție.

Nu mă înțelege greșit, nu iau partea producătorului, însă... nici nu-mi pare neapărat defect sau problemă de garanție :/.

Nu inteleg gresit, insa valva aia fara ceva zeama nu se face etansa ... neam!

Daca Rcz nu raspunde poti sa apelezi la http://ec.europa.eu/consumers/solving_consumer_disputes/non-judicial_redress/ecc-net/index_en.htm.

Am avut si eu rotile astea de la  ei si au crapat ambele jenti inauntru si in plus s-au dus si rulmentii. Eu le-am folosit cu camera si n-am pus niciodata zeama in ele.

La cat au costat  si tinand cont ca am mers 3-4000 km cu ele nu m-am mai stresat sa rezolv ceva pe garantie.

Mi-au raspuns acum ca au trimis pozele la distribuitorul lor si revin.

Am verificat roata spate, nu are nici o problema si alezarea nu este vopsita. Inclin sa cred ca le gauresc dupa vopsire.

Insa, se poate vedea cum talonul a lasat semne in buza jantei. Ritchey ... setul de roti la ei pe site costa 800eur.

IMG_0162.jpgIMG_0163.jpg

21 Martie si inca nu am primit un raspuns de la RCZ. Se tot codesc ca nu le raspunde distribuitorul lor ... de parca eu am cumparat de la distribuitor. Foarte foarte neseriosi.

Dacă dorești să încerci o reparație, pot să îți fac ceva recomandări. Am impresia că se poate rezolva destul de ușor. Pe urmă poți pune un fond de jantă tubeless adeziv (are doar 3-4 grame per roată) ca să nu mai ai problema asta.

Multumesc Radule! Reparatie pot sa fac si eu fie cu fibra de sticla sau fibra de carbon, eventual cu un strat suport dintr-o tablita pe zona respectiva. Probabil se incarca cu 10g roata, nu asta ar fi problema. Problema este ca ei dau vina pe client acum fara sa fi fost clari in ce este voie si ce nu este voie.

Sa-mi fie cu iertare ... chiar nu am bagat pisica la uscat in cuptorul cu microunde.

Mi-au raspuns RCZ dupa trei saptamani sa le trimit coletul si ca "vedem noi" ce zice si "our supplier".

Costurile de transport revin in sarcina mea, fara sa stiu daca nu cumva le voi primi inapoi. Avand in vedere ca ma costa cat am dat pe ele sa le expediez ... accesul la garantia unui produs nou este prohibitiv. Singurii acceptabili la pret sunt FAN Courier dar si ei au cost de transport 60 eur si fara nici un fel de asigurare. Doamna de la relatii clienti mi-a raspuns dupa o pauza de gandire "daca se pierde ... se pierde, asa este la noi, nu se poate asigura un colet extern".

I-am intrebat pe RCZ daca nu pot accesa serviciul lor de transport (si sa platesc eu). Ei trimit cu UPS, asigurat. Orice comanda de pe RCZ este taxata cu 15 eur si transportul este asigurat. Eu daca imi calculez la UPS, primesc pretul de ... 280 eur. Evident, RCZ nu raspunde la aceasta intrebare.

Ma supar ca prostul pe sat acum ... nu voi mai cumpara un produs Ritchey si nimic de la RCZ, cu Fan courier ma mai gandesc ;).

Eu am avut de trimis o furcă la service în Franța, cel mai ieftin am ieșit cu DPD, undeva la 140-150lei, dacă țin bine minte. Cei de la Poștă au refuzat coletul pe motiv că e prea mare.

Pachetul cu roti fiind mare, iese greutate volumetrica mare => pretul pe masura. Atlassib nu cred ca merg in Luxembourg. Am discutat cu ei cand am vrut sa-mi aduc Giant-ul din Germania si nu mi-au inspirat deloc incredere.

Trebuie sa sun la DPD, nu pot calcula pretul online. 

Multumesc baieti!

cauta un magazin cu contract gls sa te ajute la expediere. daca il scoti sub 5kg te ajunge vreo 25-30 eur

12kg volumetric, coletul sigur are pana in 3. Roti 1.6kg si cartoane.

nu am patit la gls sa imi masoare volumetric niciodata.

tocmai am facut o simulare la ei pe site, evident cerandu-mi dimensiunile pachetului, 70 eur.

Culmea este ca tot in regim de persoana fizica, cu DHL, din Germania in Romania am trimis o bicicleta, asigurata la valoarea reala, cutie: 190x120x20cm, aproape tripla fata de ce am eu de trimis: 90 eur.

Pare ca doar invers ne costa enorm transportul.

pai normal ca la simulare calculeaza volumetric si ai tariful cel mai naspa. pe contract e altceva.

OK, am inteles ce zici. Din pacate nu am conexiuni de care sa ma pot folosi in varianta propusa. 

Am decis insa sa-mi repar gaura aia din jurul valvei. O sa o rotunjesc la capete cu o freza sa previn fisuri longitudinale ulterioare, slefuit cu smirghel pana la aluminiu. Construiesc o tablita sa acopere gaura si zonele invecinate, decapat, lipit cu rasina epoxidica bi-component. Peste pun banda tubeless pe o zona mai larga. Sunt rezervat ca voi folosi roata in regim tubeless, dar cu camera o sa fie OK.