Zeb

Recomandări mecanic Cluj

Recommended Posts

Salut,

Sunt în Cluj. Îmi pregătesc bicicleta pentru touring și am nevoie de o schimbare mai neconvențională la ea (să fac să meargă o casetă de pinioane de MTB pe o bicicletă echipată pentru șosea: schimbător spate de MTB cu un adaptor Jtek Shiftmate 6). Îmi puteți recomanda un mecanic bun chiar și atunci când iese din zona lui de confort și face artificii de genul?

Mulțumesc frumos!

Deci esti in situatia asta:

"This model is for mating Shimano shifters with SRAM 1:1 derailleurs or SRAM non-road shifters with Shimano derailleurs.
It will also let you run Shimano 10 speed road STI with Shimano MTN 10 Dyna-Sys derailleurs and Shimano or SRAM cassettes."

NU-mi dau seama cat de greu sau de usor e sa montezi chestia aia, dar la magazinele mai cunoscute cu service cred ca o sa gasesti pe cineva disponibil:

33 minutes ago, Traveller said:

Deci esti in situatia asta:

"This model is for mating Shimano shifters with SRAM 1:1 derailleurs or SRAM non-road shifters with Shimano derailleurs.
It will also let you run Shimano 10 speed road STI with Shimano MTN 10 Dyna-Sys derailleurs and Shimano or SRAM cassettes."

Da, în situația asta sunt. N-ar trebui să fie foarte greu de montat chestia aia. Am încercat alt artificiu înainte și încep să cred că nu mi-a ieșit din cauză că mecanicii la care am apelat au fost depășiți. Ăsta-i contextul întrebării mele, de fapt. Asta-i experiența mea. Și mi-ar fi de ajutor să știu care-i experiența voastră cu "magazinele cunoscute" și nu numai dacă e cazul.

Mulțumesc pentru răspuns!

Eu iti recomand sa mergi la Bikenet sau, cel mai bine, la Mihai Olar, care acum si-a deschis propriul atelier, Bike Point. E un tip serios care nu se trage pe cur.

• Upvote 2

Subscriu pentru Mihai Olar, il stiu si e super de treaba.

La fel pot sa il recomand si pe Mihai Istrate de la Bikesport/Bikenet. Foarte priceput.

• Upvote 1

@Zeb Poti sa ne spui ce shiftere ai? si ce deraior spate vrei sa folosesti? si pe cate viteze?

SRAM PG 1050/Tiagra 4600 shifters/SHIMANO Deore XT RD-T8000-SGS/Shiftmate 6. 10 viteze. Asta-i combinația.

Cumpara un deraior spate de MTB pe 9V si nu ai nevoie de ShiftMate. De exemplu asta: https://www.bike24.com/p211846.html

Daca deja ai cumparat si deraiorul, si ShiftMate-ul... imi pare rau ca nu ai intrebat inainte.

Mda, singurul motiv pentru care s-ar fi justificat un XT de 10 ar fi fost ambreiajul, dar T8000 nu are așa ceva.

6 hours ago, Zeb said:

Am încercat alt artificiu înainte și încep să cred că nu mi-a ieșit din cauză că mecanicii la care am apelat au fost depășiți.

Da, știu. Ăsta-i artificiul la care am apelat înainte și despre care am scris mai devreme.

Sunt începător la chestile astea. Am pus eu sus schimbătorul de 9V împreună cu alte chestii că trebuie să învăț să pun mâna dacă vreau să plec la drumuri lungi. Am fost puțin copleșit de toată provocarea asta așa că am ales să nu-mi mai bat eu capul să reglez deraiorul de 9V, mai bine-l duc la specialiști. "Nu se poate", mi-au spus. Am crezut că-s eu prost așa că am făcut deraiorul cadou și am trecut la soluția asta (da, am cumpărat deja și deraiorul, și ShiftMate-ul). Acum îmi stă bicicleta la specialiști de o săptămână și n-au făcut încă nimic la ea. Așa a ajuns prostu' de mine, în sfârșit, la bănuieli.

Nu-mi pare rău că l-am făcut cadou că l-am dat bine. De toată faza îmi pare rău chiar dacă încerc să mă obișnuiesc cu ideea și să-mi învăț lecția. Cel mai important pentru mine acum e să-mi găsesc un mecanic de încredere pentru faze de genul.

Până la urmă tot prost sunt dar mai altfel :">

Mulțumesc tuturor pentru disponibilitate și sugestii! M-ați ajutat mult