Sign in to follow this  
JhonnyQuest

Recomandare bicicleta full suspension

Recommended Posts

Salutare,

As vrea sa-mi iau prima mea bicicleta de tip full suspension.

M-am tot documentat pe internet dar sunt putin in ceata cu unele aspecte.

Ca si scop de utilizare ar fi pentru ture recreative cu multe suisuri si coborasuri, pe poteci de munte.

Turele mele au in general lungime relativ medie (max 40-50 km).

Momentan folosesc un Focus entry level, hard-tail, luat acum multi ani dar mi-as dori niste coborari mai faine decat ce poate duce furca lui. 

Iarasi mi-as dori mai multa comoditate si mai multa distractie pe terenul accidentat. Am incercat la un prieten un full-suspension si vreau neaparat full.

Pe langa aceste criterii mi-as dori multa fiabilitate de la viitoare bicicleta As vrea sa ma tina vreo 10-20 de ani.

Am 1.79, 64 kg.

Bugetul e undeva la maxim 11.000 lei 

Ma gandeam la un All Mountain de 27.5 si m-am oprit pana acum la:

http://www.marosbike.ro/mtb-full-suspension/bicicleta-giant-trance-27-5-1-5-ltd-2016.html

Acuma as avea cateva intrebari punctuale:

- Pot gasi o echipare mai buna la banii astia? Daca da care?

- Cum e cu geometria si unghiurile bicicletei? La ce sa fiu atent?

- Am observat ca bicicletele Cube sunt semnificativ mai ieftine la o echipare similara insa am citit pe net ca au probleme de fiabilitate (e.g. fisurare cadru?) Aveti vreo experienta reala legata de asta?

- Tot pe net am citit povesti legate de furcile Fox si ca ar fi mai greu si mai scump de facut service-ul la ele in Romania. Sunt adevarate povestile? Merita mai mult o echipare Rockshox din prisma usurintei de a face service-ul si a costurilor de intretinere? Aveti vreo experienta reala legata de asta?

- Cam cat costa intretinerea anuala la o bicicleta de genul celei de mai sus data fiind o folosire medie de o iesire pe saptamana la munte?

- Cum e cu pedal bob-ul? O sa-mi afecteaza tare abilitatea de a urca pante lungi?

- Sunt si alte aspecte majore care imi scapa?

Daca ma puteti ajuta, cineva care are experienta cu full-urile as aprecia mult.

Toate cele bune.

Salut si bine ai venit!

Dileme asemanatoare am mai dezbatut si aici, poate o sa te ajute:

http://www.ciclism.ro/forums/topic/14779-full-suspension-sau-nu/#comment-584173

http://www.ciclism.ro/forums/topic/14068-hardtail-sau-full-suspension/#comment-553064

In principiu, cam vrei un full de XC/trail, un all-rounder care sa iti permita si sa urci si sa cobori lejer, avand cursa fata spate 120-140 mm.

Ca exemplu de model incadrabil in bugetul tau:

https://www.canyon.com/en-gb/mtb/spectral/spectral-al-6-0-ex.html

In aceeasi categorie, cu suspensii de 124/140, intra Cube Stereo, Radon Skeen, Giant Trance, Specialized Camber (care cred ca e doar pe roti 29)

http://greenbike.ro/produse/full-suspension-275-sau-650b-98.html#/

Daca esti din Bucuresti, accesibilitatea unui service, chiar si pentru suspensii Fox sau Manitou, nu cred ca e chiar asa o problema.

Sigur ca inlocuirea unor piese de pe o astfel de bicicleta cu unele din gama similara costa ceva, trebuie sa iti asumi din start cand cumperi asa ceva.

Daca te dai o data pe saptamana si nu mereu prin noroaie, durata dintre sedintele de service o sa fie mai mare si costurile mai mici.

Pedal bob e functie de calitatea si de setarea suspensiei spate. In mod normal il simti daca urci in picioare si pe rapoartele mici. Marturisesc ca pe mine nu prea m-a afectat. Eu nici nu urc in picioare pe ea, ce-i drept. 

Nu in ultimul rand: daca deja ai ceva tehnica, un full o sa fie chiar o distractie si o sa te ajute sa termini ture mai lungi mai proaspat (din nou, constatare pe piele proprie). Daca nu ai, sa nu te astepti ca bicicleta singura sa "se dea cu tine" mai bine pe coborari. De meritat insa, merita fara discutie. :)

dupa cum pui tu problema si intrebarile, ai nevoie de experienta... nu e momentul sa investesti asa mult. ia-ti un full de aluminiu sh, in jur de 5000 lei, invata pe el cum se serviseaza o furca, cum se schimba un rulment... dupa vreo 2 sezoane il vinzi cu 4000 si abia atunci iti iei racheta.

• Upvote 1

Dacă vrei să înveți cum e cu mecanica de biciclete, ar trebui să pleci de la un cadru și să îți faci bicicleta mult visată. Eu dacă aș avea bugetul ăsta aș începe lucrul la un enduro cât mai ușor. Bine, nu sunt mulți care să aibă răbdare cel puțin un an până e gata o bicicletă, dar satisfacția e pe măsură. Nimic nu e mai mișto la vale decât o suspensie amplă care înghite aproape tot :D
Dacă merge bine și la deal (pentru asta există Double Barrel), cu atât mai bine. ;)