husdupflorin

Sfat achizitie bicicleta noua/sh, maxim 2500 RON

Recommended Posts

Salutare viitori colegi bikeri,

Vreau sa imi achizitionez si eu o bicicleta care:
    - o sa o folosesc in principal prin oras, pentru mersul la munca si plimbari dar intentionez ca in viitor(ul apropiat) sa merg cu ea si pe putin off road (poate sa incerc traseul de la Maratonul Faget, dupa maraton)
    - sa se incadreze in bugetul de 2000- 2500 lei
    - in principiu as vrea sa fie noua, dar nici SH nu e exclus daca stiu ca o sa cumpar ceva (foarte) ok
    - roti de 29", worst case scenario de 27.5"

Eu am trei optiuni in minte, iar prima pe lista este un Devron Riddle H3.9 model 2017:
    - https://www.sportaddict.ro/bicicleta-mtb-devron-riddle-h39-cadru-aluminiu - are pretul peste 2500, insa am un voucher aici care o duce putin sub 2500 lei :)
    - de ce asta? 
        - in primul rand pentru ca este noua, am garantie si toate cele iar cum nu ma pricep la biciclete, degeaba merg sa ma uit singur la una SH
        - din ce am studiat saptamanile astea pe net, Shimano Deore sunt de calitate, iar o bicicleta noua echipata cu Deore in aceeasi bani nu am gasit
        - de asemenea imi place si cum arata
        - sustin economia romaneasca poate?
    - de ce nu asta?
        - am citit ca franale cu care vine echipata nu sunt prea grozave. Dar ma cred ca pentru ce am eu nevoie...e ok. Sau nu?

Urmatoare optiune ar fi un Cube Attention din 2016, SH:
    - https://www.निषिद्ध/oferta/mtb-cube-29er-2016-marime-l-rock-shox-shimano-xt-holowtech-ii-ID8hAij.html
    - de ce si asta?
        - e Cube, brand mai cu renume si e echipata cu Shimano XT, care din ce am citit eu pe net e peste Deore
        - pret mai mic decat devron-ul
    - de ce nu asta?
        - pentru ca e SH si nu ma pricep. Nu vreau sa merg sa o cumpar si dupa sa mai am de schimbat chestii multe la ea, in care mai bag cateva sute bune de lei. O fi ea echipata bine dar daca uzura componentelor alea XT e mare, cred ca mai bine nu.
        - imi place ideea de.. ce e nou e nou si vreau ca bicicleta sa nu aiba zgarieturi si urme mai de uzura (stiu, sunt si pretentios)

Ultima optiune ar fi Focus Black Forest din 2016:
    - https://www.निषिद्ध/oferta/mtb-focus-black-forest-29er-2016-rock-shox-aer-full-shimano-slx-30-ID8ghhf.html - fix 2500 lei
    - de ce asta / de ce nu asta?
        - cam acelasi chestii ca la Cube-ul de mai sus.

Care dintre cele trei biciclete mi le-ati recomanda? Cum vi se pare Devron-ul, ati avut experiente cu aceste biciclete DHS sub acoperire? Sau daca aveti voi alte recomandari, sunt extrem de bine venite! Eu de asemenea am cautat si un cannondale ceva insa nu am gasit nimic care sa fie raport calitete/pret bun :-?

In cazul in care aleg una SH si este cineva priceput din Cluj pe aici, ar fi dispus sa vina cu mine sa vad bicicleta respectiva? Contracost / contrabere desigur :).

Merci anticipat fellows!

PS. Scuze pentru postare lunga.

Salut, bine ai venit!

Nici nu vreau sa ma gandesc ce groaznice pacate o fi faptuit bietul MTB 26er, de a ajuns 27.5 sa fie "worst-case scenario". :))

Eu nu as lua 29er sub 3000 de lei, pentru ca in banii astia vin cu echipari mediocre si sunt grele (caz in care mai poti resimti beneficiile rotii mari doar la sosea, cand o incalti cu gume slick).

Deci, sa zicem 27.5, ca asa doresti tu (daca vrei sa explici de ce nu 26, ok, daca nu, nu insist). :)

In banii astia, sa zicem astea:

http://www.decathlon.ro/p/8364715_bicicleta-mtb-rockrider-560-negru.html#/15-200-l

http://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail-27r/bicicleta-devron-riddle-men-h3-7-27-5-.html

http://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail/bicicleta-focus-whistler-lite-27-27g-2016.html

Merci de varaintele propuse!

Poate am fost putin cam dur cand am spus "worst-case scenario". Motivul pentru care nu vreau una de 26" e destul de simplu: am mers ceva timp pe una de 26", dupa care am incercat un Kross Level B2 de 29". Mie mi s-a parut ca am pedalat si am obosit mult mai putin pe acelasi traseu in comparatie cu bicicleta de 26". Long story short: pentru viteza.

27.5" nu am incercat, insa presupun ca diferenta intre 27.5" si 29" nu e colosala. 

RockRider-ul sare deja de buget, care e maxim 2500. Deja am urcat odata bugetul, de la maxim 2000 la 2500 :).

Devron-ul si Focus-ul ma tenteaza. O sa incerc sa merg sa le probez.

Ai grija sa iei marimea potrivita. Ce inaltime si lungime a piciorului pe interior ai?

17 hours ago, Traveller said:

Ai grija sa iei marimea potrivita. Ce inaltime si lungime a piciorului pe interior ai?

Am 1.79 inaltime si lungimea piciorului e de 83cm.

Deci asta ar insemna un M (46-48 cm).

Functie de setup, e posibil sa intre si L.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Cu 83 cm intre craci, e cam riscant, mai ales la MTB. 

Eu am 1.85 si am cadru XL.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Eu cu 80 intre motoare am 54 la montana si 60 la cursiera. Inaltime 1,83.

Mi se pare prea mare.

Mathew Hayman la 1,9m merge pe un cadru 58.

Pune 2-ua degete intre cadru si oo.Asta e marimea optima.Dar daca esti scund si vrei neaparat viteza cu un MTB pur inseamna ca esti putin ...manelist.

Daca pui roti de 18-19 pe o dacie o sugrumi...ea nu are motorul si structura sa iti invarta tie acel surplus.Daca pui rotile acelea pe un Jeep spre exemplu,atunci o sa faca fata cu brio.Apoi conteaza pneurile,transmisia,puterea,diferentialul...asa si tu cu bicla de 29" la 2000 ron...Dacie cu roti de 18-19..

26 minutes ago, Iulian-Bucifal said:

Pune 2-ua degete intre cadru si oo.Asta e marimea optima.Dar daca esti scund si vrei neaparat viteza cu un MTB pur inseamna ca esti putin ...manelist.

Daca pui roti de 18-19 pe o dacie o sugrumi...ea nu are motorul si structura sa iti invarta tie acel surplus.Daca pui rotile acelea pe un Jeep spre exemplu,atunci o sa faca fata cu brio.Apoi conteaza pneurile,transmisia,puterea,diferentialul...asa si tu cu bicla de 29" la 2000 ron...Dacie cu roti de 18-19..

Pana la urma nu m-am limitat la 2000 de lei :).  http://bellabike.ro/bicicleta-scott-scale-960-bike-galben-negru?search=scale 960

eu sunt biciclist amator...cicloturist de ceva timp si pasionat de pescuit...iti recomand cu toata fiinta mea un RR 540 de 27,5.

Nu iti trebuie Deore ca sa faci drumuri prin "Forest"...de altfel daca nu faci ceva sport specific care inplica up-hill,downhill nu o sa ai nevoie de piese high-level...Eu zic ca un 26"este mult,mult mai bun pt tine...este doar o parere.