atelier Honda

Steel is real Romania (cu si despre cursiere de otel)

Recommended Posts

De Rosa Professional 1988. Echipare integrala C record. Ultimul model de De Rosa cu cablurile pe afara. 

De Rosa Professional 1988De Rosa Professional 1988De Rosa Professional 1988De Rosa Professional 1988De Rosa Professional 1988De Rosa Professional 1988De Rosa Professional 1988De Rosa Professional 1988De Rosa Professional 1988

• Upvote 5

Wow, mortală! Asta e de păstrat, Alex!

Superba! Si eu zic ca merita pastrata!

Vezi ca are sabotii montati invers...

• Upvote 2

On 5/22/2017 at 3:25 PM, Mookyama said:

Wow, mortală! Asta e de păstrat, Alex!

pentru patrimoniul national. 

Total de acord dar mie cel mai mult mi-a placut Tommasini-ul. As face un credit la banca pt el :)

• Upvote 1

59 minutes ago, rhuudas said:

Total de acord dar mie cel mai mult mi-a placut Tommasini-ul. As face un credit la banca pt el :)

si mie tot tommasini dar stai ca mai urmeaza biciclete.

O bicicleta pe care am fotografiat-o saptamana trecuta...

34944719612_e145a6d30c_b.jpg

34722739660_e865aba128_b.jpg

34265331364_c7541863a2_b.jpg

34299427833_be22cdaefc_b.jpg

34944706892_ed25964def_b.jpg

34978736141_61187e5289_b.jpg

34299444573_8c55c6c720_b.jpg

34944722012_2f4400c1c8_b.jpg

• Upvote 5

On 10.06.2017 at 9:00 PM, cafe6am said:

O bicicleta pe care am fotografiat-o saptamana trecuta...

34944719612_e145a6d30c_b.jpg

34722739660_e865aba128_b.jpg

34265331364_c7541863a2_b.jpg

34299427833_be22cdaefc_b.jpg

34944706892_ed25964def_b.jpg

34978736141_61187e5289_b.jpg

34299444573_8c55c6c720_b.jpg

34944722012_2f4400c1c8_b.jpg

Uite cum creste familia Tommasini. 5 propietaro Super prestige stiu numai eu. 

Aici varianta cu deja celebrul C-Record si Frane delta.

• Upvote 1

Thread-ul e doar de show off sau are si ceva tente constructive si chestii care sa vina in ajutorul nostru? Intreb ca sa stiu daca ii dau unsubscribe...deja a devenit o galerie, altceva nimic interesant.

Ca sugestie, pozele s-ar putea face mai bine si cel mai frumos ar fi daca ar fi nitel curatate inainte de fotografierea lor. Si aici ma refer la De Rosa, care e pacat de ea si truda celui care a pastrat-o in conditiile aferente atatia ani.

Mie mi se pare că și sub forma unei galerii foto este destul de constructiv threadul. Vezi și descoperi frumusețea unor modele, caracteristicile lor, mai întrebi și proprietarii, mai înveți ...

• Upvote 1

On 6/15/2017 at 1:38 AM, Mookyama said:

Thread-ul e doar de show off sau are si ceva tente constructive si chestii care sa vina in ajutorul nostru? Intreb ca sa stiu daca ii dau unsubscribe...deja a devenit o galerie, altceva nimic interesant.

Ca sugestie, pozele s-ar putea face mai bine si cel mai frumos ar fi daca ar fi nitel curatate inainte de fotografierea lor. Si aici ma refer la De Rosa, care e pacat de ea si truda celui care a pastrat-o in conditiile aferente atatia ani.

Le postez aici pentru ca nu sunt niste obiecte pe care le vezi in fiecare zi si cu greu poti sa gasesti astfel de biciclete in aceste conditii sau sa reusesti sa le readuci stralucirea. Majoritate au text despre bicicleta (contructor, an etc) si una despre echipare?

Ideea de a posta pozele a fost una de a creea dialog cu pareri, intrebari etc. lucru care nu s a intamplat.

asa ca te intreb eu. Ce tente constructive si chestii ai nevoie sa te ajute si in ce sa te ajute???

despre efortul de a le poza si curata te rog sa nu comentezi pentru ca este munca unor oameni si atat au putut ei.

Multumesc Mult 

• Upvote 1

Grandis Speciale

Grandis Speciale, top of the line model made by Silvinio Grandis, "An italian frame of the highest caliber", said Sheldon Brown. The bike features a lot of pantography: in the head tube, seat stay shoulders, fork, stem and large chain ring. The frame is built with Columbus tubing, reinforced brake and chain stay bridges, reinforced seat tube and down tube  in the BB area for greater stiffness, the brake bridge is curved to bring closer the brake bridge to the chain stays for improved braked power. All lugs are microfusion created by Grandis. The chrome is the original one. The 2K color paint was chosen by us after a lot of discussions, considering this early 80s Grandis is futuristic with its details but in the same time very classic. The filler has anti corrosion properties. The frame has been treated on the inside for anti corrosion. The Campagnolo Super Record groupset dated 1982 was specially chosen for this bike and has been carefully disassembled, cleaned, greased and reassembled. The components are in a great condition. The wheels are like new, perfect looking hubs on the inside and on the outside. We used Hoshi double butted spokes and NOS Nisi AN85 rims. The Rolls rino leather is new and adds that extra touch to the whole project to be a real eye catcher 

Grandis SpecialeGrandis SpecialeGrandis SpecialeGrandis SpecialeGrandis SpecialeGrandis SpecialeGrandis SpecialeGrandis SpecialeGrandis SpecialeGrandis Speciale

Grandis Speciale Columbus SL, st c-c 54cm, tt c-c 54cm
Hubs: Campagnolo Super Record high flange 32H
Rims: NOS Nisi AN85 tubular 32H  
Casette: Regina Oro 13-23 6sp
Crankset: Sugino Mighty Competition
 170 52/42
Shifters: 
Campagnolo Super Record
Rear derailleur: Campagnolo Super Record Pat.82
Front derailleur: Campagnolo Super Record

Chain: YBN
Bottombracket: 
Campagnolo Super Record 36x24
Brakes: 
Campagnolo Super Record
Brake levers: Campagnolo Super Record + new Campagnolo hoods
Seatpost: 27.0 Campagnolo Super Record 1st gen
Saddle: new San Marco Rolls leather saddle
Tires: Continental Giro tubulars
Cork: Ambrosio
Handlebar: Cinelli Special 42
Stem: Cinelli stem 110mm pantographed
Pedals: 
Campagnolo Super Record Superleggero 

• Upvote 2

Stiu ca o sa par carcotas si stiu ca e mai usor sa dai copy-paste de pe anunturile de vanzare pe ebay pentru bicicletele respective, dar poate n-ar strica sa ne oferi si noua o descriere in romana a bicicletelor. Nu de alta, dar chiar sunt misto bicicletele astea si ar merita niste descrieri mai atent facute.

• Upvote 1

6 minutes ago, majikstone said:

Stiu ca o sa par carcotas si stiu ca e mai usor sa dai copy-paste de pe anunturile de vanzare pe ebay pentru bicicletele respective, dar poate n-ar strica sa ne oferi si noua o descriere in romana a bicicletelor, sau daca tot e in engleza, macar sa fie in engleza, si nu in romgleza. Nu de alta, dar chiar sunt misto bicicletele astea si ar merita niste descrieri mai atent facute.

si cum sa fac sa le postez prima data aici si apoi pe ebay? mai mult cu cheia mai putin cu engleza si limba romana :) 

14 minutes ago, atelier Honda said:

si cum sa fac sa le postez prima data aici si apoi pe ebay? mai mult cu cheia mai putin cu engleza si limba romana :) 

https://www.flickr.com/photos/36996237@N07/albums uite si contul de flicker. 

Parca threadul acesta era despre biciclete frumoase care raman in Romania si "protejarea patrimoniului vintage", nu despre reclama pentru vanzari....:">" alt=":">" data-emoticon="true">

• Upvote 2

Eu cred ca nu s-a inteles, threadul e legat de intrebari despre ceea ce s-a prezentat sau se pot pune intrebari si despre problemele pe care le intampinam legat de bicicletele mai vechi? Iar de intrebat, am intrebat. De raspuns, nu ai raspuns. Nu ca ar contra asta, e la libera alegere totusi, suntem pe forum.

Pe scurt, e un show off, apreciabil, nu zic nu, este pasiunea si afacerea voastra, o galerie la ceea ce doriti sa vindeti. Dar daca doreai sa faci asta de la bun inceput, trebuia precizat. Iar Steel is real Romania e exact ce au spus colegii mai sus, fara suparare, drept urmare e Steel is real strict al vostru, nu al Romaniei. La fel si ideea de asociatie. Been there done that.

Legat de poze, daca imi permiti, era doar o observatie pe timpul meu si experienta mea. Cu placere! Ca te folosesti de ea sau nu, e treaba ta. Iar scuze de genul ca "atat au putut" nu exista, cand nici macar rotile nu sunt sterse sau alte mici detalii care s-ar putea rezolva rapid. Precum ai observat nu am zis nimic de lumina, incadrare, etc, fiind o parerea subiectiva. Dar daca consideri ca suntem prea mici pentru nivelul acestor lucruri, iar critica si discutie nu incape, chiar daca poate e constructiva, dar o vezi ca pe ceva rau, ce sa zic, imi pare rau si mult succes! Unsubscribe :)

2 hours ago, sorin7sorin said:

Parca threadul acesta era despre biciclete frumoase care raman in Romania si "protejarea patrimoniului vintage", nu despre reclama pentru vanzari....:">" alt=":">" data-emoticon="true">

daca mi as permite sa le tin pe toate...

cat despre reclama de vanzare...eu nu am zis nimic. Userul Majikstone a gasit linkul.

colectia dvs ce face? Creste? Ne face mandrii de ea? 

tot ce mai pot spune este ca niste oameni  lucreaza din pasiune si fiecare bicicleta este privata ca si un proiect cu research de piese, istorie si tot ce este nevoie. 

Imi pare rau ca judecati o  initiativa de a arata  piste  biciclete muncite si de a ridica dinamica unui forum intr o perioada in care totul se intampla pe fb. 

• Upvote 2

30 minutes ago, atelier Honda said:

cat despre reclama de vanzare...eu nu am zis nimic. Userul Majikstone a gasit linkul.

Eu am cautat pur si simplu pe google descrierile bicicletelor postate de tine, initial ma gandeam ca ai un blog pe undeva si ca de acolo sunt copiate descrierile direct pe forum. Singura mea critica era legata de "forma de prezentare" - un copy-paste aruncat in fuga direct de pe ebay, in engleza. Cat despre reclama cred si eu ca nu e cazul, ca sincer nu stiu cati dintre forumisti (sau romani in general) sunt dispusi sa plateasca niste mii de euro bune pentru a cumpara biciclete de colectie, desi de privit cred ca ne place tuturor sa le privim.

• Upvote 3

2 hours ago, majikstone said:

Eu am cautat pur si simplu pe google descrierile bicicletelor postate de tine, initial ma gandeam ca ai un blog pe undeva si ca de acolo sunt copiate descrierile direct pe forum. Singura mea critica era legata de "forma de prezentare" - un copy-paste aruncat in fuga direct de pe ebay, in engleza. Cat despre reclama cred si eu ca nu e cazul, ca sincer nu stiu cati dintre forumisti (sau romani in general) sunt dispusi sa plateasca niste mii de euro bune pentru a cumpara biciclete de colectie, desi de privit cred ca ne place tuturor sa le privim.

nu cred ca avem discutiia despre romanii,bani si biciclete. Am si un cont de ebay le copiez de la mine nu inteleg unde este problema. si restul le am pe flicker, pe tumblr.

eu ma opresc aici cu comentatul. 

Ca sa mai detensionam putin atmosfera, va prezint maidaneza pe care o folosesc pentru naveta, de niste ani buni... Cadru Columbus Aelle, echipat cu diferite piese care stateau nefolosite, prin balcon... Campagnolo, Gipiemme, Ofmega, 3ttt, iar franele sunt din alt film: Shimano Dura-Ace. Am folosit-o foarte mult, in ultimele luni, in primul rand pentru ca am ajuns sa fac mai putin cu bicla, pana la munca, decat cu masina... Greutatea e decenta: undeva sub 10 kg. Totusi, planuiesc s-o schimb, cat mai curand, cu una moderna, pentru o naveta mai usoara... :D

28217048686_eefec88748_b.jpg

32926977716_bd8fb7e27c_b.jpg

• Upvote 5

Arata foarte bine! S-o calaresti sanatos! Nu prea pare ca a facut ea naveta multa ;)

Daca tot a fost ziua lui Eddy Mercks m-am gandit sa postez un proiect mai vechi al atelierului.

1974 Eddy Merckx Colnago Super in the classic Molteni team color. This frame was bought from Italy, chromed and painted there. This frame is a perfect 1974 build, with the frame serial no. 82, which is an early Colnago Super and Patent 74 components, the flat fork crown and the Colnago clover alone, without The Colnago writing, as it can be found on regular Super.
Everything has been cleaned, lubricated and tuned. All components are in a very good condition optically and functionally. The wheels are like new, being made with polished Nisi rims, new DT Swiss duble butted spokes and polished great condition Campagnolo Record hubs. The frame’s paint is perfect and the chrome and details are just beautiful. 

IMG_2195

IMG_2204IMG_2205IMG_2215IMG_2214-EditIMG_2222IMG_2206IMG_2200

• Upvote 1

On 6/22/2017 at 0:13 PM, Diesel said:

Arata foarte bine! S-o calaresti sanatos! Nu prea pare ca a facut ea naveta multa ;)

Multumesc! Arata bine in poza, pentru ca este prima pe care i-am facut-o, inainte de-a o scoate la drum. Intre timp, s-a cam patinat... Din pacate, e marimea 55 si mie imi vine 56 / 57.

Iata si fierul pe care l-am folosit azi, catre munca... Aveam impresia ca arat eu bine, de fapt se intorceau capetele dupa bicicleta: :D:D:D

34677718953_b2887daec4_b.jpg

• Upvote 1

18 hours ago, atelier Honda said:

Daca tot a fost ziua lui Eddy Mercks m-am gandit sa postez un proiect mai vechi al atelierului.

1974 Eddy Merckx Colnago Super in the classic Molteni team color. This frame was bought from Italy, chromed and painted there. This frame is a perfect 1974 build, with the frame serial no. 82, which is an early Colnago Super and Patent 74 components, the flat fork crown and the Colnago clover alone, without The Colnago writing, as it can be found on regular Super.
Everything has been cleaned, lubricated and tuned. All components are in a very good condition optically and functionally. The wheels are like new, being made with polished Nisi rims, new DT Swiss duble butted spokes and polished great condition Campagnolo Record hubs. The frame’s paint is perfect and the chrome and details are just beautiful. 

IMG_2205

Cablul franei spate trebuia trecut peste ghidon.

• Upvote 3