atelier Honda

Steel is real Romania (cu si despre cursiere de otel)

Recommended Posts

Bună observație, mici detalii...

Ce ghidolina are EM? Eu vânez seria 7, cu DA. Este una de vânzare la noi, btw, dar e din făcută 3 bucăți. Și nițel cam scumpă.

9 hours ago, andreibelcic said:

Cablul franei spate trebuia trecut peste ghidon.

Face sa fie cu cablul p sus. 

On 6/20/2017 at 2:49 PM, majikstone said:

poate n-ar strica sa ne oferi si noua o descriere in romana a bicicletelor. Nu de alta, dar chiar sunt misto bicicletele astea si ar merita niste descrieri mai atent facute.

Într-adevăr descrierile alea comerciale sunt un prim pas. Însă chiar dacă toți știm engleză, și eu zic că ar prinde mult mai bine și niște descrieri în română, dar nu descrierile bicicletelor. Cred că cei care au asemenea bijuterii ar face o chestie completă dacă ar adăuga o descriere a modului în care le-au găsit, dacă le-au conservat sau re-cromat, revopsit, unde anume, de unde au luat piesele, ce au înlocuit, cum le-a curățat, etc ...

Deci o poveste a găsirii, conservării sau restaurării cursierei. Și galeriile de poze îmi plac și am ce învăța și de acolo, dar pentru mine povestea aia ar fi 100% irezistibilă.

• Upvote 1

On 6/24/2017 at 11:43 AM, Mookyama said:

Bună observație, mici detalii...

Ce ghidolina are EM? Eu vânez seria 7, cu DA. Este una de vânzare la noi, btw, dar e din făcută 3 bucăți. Și nițel cam scumpă.

o gasesti in "Decarton" ghidolina.

Intr o zi am vazut o bicicleta pe net si ceva din mine mi a spus ca are toate sansele sa devina una din bicicletele personale. Drumul a fost relativ scurt pana intr o benzinarie din Buzau. Mi-a mirost a bicicleta de curse veritabila chiar daca avea montat un ghidon de strada si echipare Campagnolo GS.

Cadrul a primit o spalare atenta si un polish fin in rest nu am vrut sa intervin asupra cadrului. Decalurile sigur nu le gasesc si vopseaua asta fina cu crom sub ea nu o poate scote nimeni pe la noi. In rest va las sa urmariti pozele din mai multe unghiuri. Greutatea bicicletei 9.35 kg cu pedale. 

echiparea este una de top din acea perioada, Campagnolo SR. acest Stefanoni Cicli Castano a fost facuta intre anii 1973-1977 datarea a fost facuta dupa stickerul Reynolds 531. Clesti de frana sunt facuti pentru magazinul Brügelmann se gasesc in catalogul lor din 1976. Ghidolina Benotto Nos.

Cam asta este poveste scurta poveste a acestei biciclete. In toamna alearga cu mine la L'eroica si poate reusesc sa aflu cine este constructorul. 

Stefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super CorsaStefanoni Castano mod. Super Corsa

• Upvote 3

Foarte faină!

Este construită de Remo Stefanoni. Ciclist profesionist din 1963, în echipa Ignis. În 64 participă la Il Giro, iar în 65 câștigă prima etapă din Vuelta de Andalusia, apoi o etapă Vuelta a Cataluna. În 66 trece la Molteni, unde își îndeplinește cu succes treaba de gregario pentru Gianni Motta în Il Giro, apoi își adjudecă o nouă etapă în Vuelta a Cataluna. În 67 merge la Max Meyer, fără rezultate prea bune, apoi în 69 trece la Sanson, din nou în serviciul lui Motta. După încă un sezon slab, agață bicicleta în cui și își deschide un atelier. Nu am găsit prea multe date despre producția atelierului lui, dar, după cele patru Stefanoni pe care le-am văzut eu, în anii 70-80 a lucrat cu cadre de la Losa și de la Vianelli (foarte probabil și de la alții, nu am găsit alte informații).

STEFANONI%20Remo%20Sanson%201969_zpsfnwx

• Upvote 1

On 6/30/2017 at 0:01 AM, lynxul_negru said:

Foarte faină!

Este construită de Remo Stefanoni. Ciclist profesionist din 1963, în echipa Ignis. În 64 participă la Il Giro, iar în 65 câștigă prima etapă din Vuelta de Andalusia, apoi o etapă Vuelta a Cataluna. În 66 trece la Molteni, unde își îndeplinește cu succes treaba de gregario pentru Gianni Motta în Il Giro, apoi își adjudecă o nouă etapă în Vuelta a Cataluna. În 67 merge la Max Meyer, fără rezultate prea bune, apoi în 69 trece la Sanson, din nou în serviciul lui Motta. După încă un sezon slab, agață bicicleta în cui și își deschide un atelier. Nu am găsit prea multe date despre producția atelierului lui, dar, după cele patru Stefanoni pe care le-am văzut eu, în anii 70-80 a lucrat cu cadre de la Losa și de la Vianelli (foarte probabil și de la alții, nu am găsit alte informații).

STEFANONI%20Remo%20Sanson%201969_zpsfnwx

iti foarte multumesc pentru informatie pot sta mai linisiti acum :)

Astazi avem o bicicleta ce nu mai este in posesia mea dar este in Romania si este bine pastrata. Probabil ca toata lumea a auzim sau vazut pe celebrul ciclist italian Francesco Moser si ai lui record de 51.151. Tubulatura ORIA nu a mai fost prezenta in postari si poate nu este asa cunoscuta ca si Columbus sau Reynolds.

ORIA ("Oria Prodotto base Mannesmann") topul de la mijlocul anilor 80 era GM 00. ce se regaseste pe modelul din poze F.Moser LEADER . Echiparea este si ea una de seama Dura Ace 7402.

cursa_lungacursa_lungacursa_lungacursa_lungacursa_lungacursa_lungacursa_lungacursa_lungacursa_lungacursa_lungacursa_lungacursa_lungacursa_lungacursa_lungacursa_lungacursa_lunga

• Upvote 4

Wow...extrem de frumoasa.

Combinatia dintre inox si nuanta vopselei mi se pare extraordinara.

2 hours ago, frant_ro said:

Wow...extrem de frumoasa.

Combinatia dintre inox si nuanta vopselei mi se pare extraordinara.

Este cromul de pe otel si aluminiul pieselor. 

Este una dintre cele mai sexy biciclete daca pot spune asa :).

On 7/6/2017 at 4:54 PM, atelier Honda said:

cursa_lunga

Spite cam lungi pt. roata spate: incrucisare 4!!!

• Upvote 1

Super. ..

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk

On 07.07.2017 at 9:16 PM, andreibelcic said:

Spite cam lungi pt. roata spate: incrucisare 4!!!

Multumesc.

M am tot gandit daca sa mai postez in topicul asta sau nu si inca mai am semne de intrebare. Pana atunci un  proiect drag mie ce intra in colectia personala.

Ciocc mod. San Cristobal 1978. Modelul este dedicat de Giovanni "Ciocc" Pelizzoli pentru castigarea campionatului mondial de ciclism din 1977 de catre Claudio Corti. Modelul de fata este Decembrie 1978 indentificat si revopsit de Giovannni Pellizoli.

echiparea este una de top Campagnolo Nouvo Record. Schimbator spate pt.78, angrenaj pat.78, schimbator fata pat.78 singurul an in care schimbatorul fata a avut 4 gauri ceea el face deosebit si rar in acelasi timp ca de altfel tot grupul 1978 ce este unul de referinta.  Se poate observa (ma simt prost ca tre sa scriu asta dar unii nu observa doar comenteaza) Foaie angrenajului pantografiata, tija de sa cu gradatii ce este un trade mark pt Ciocc si pipa 3ttt cu 3 zone de pantografie. Jantele Fiamme au fost scose din ambalajul original ca si hoodurile manetelor de frana. Alte elemente interesante manetele de schimbator gaurile si caseta Regina.

Cadrul este masura ST58 din otel Columbus SL, dropouturi Campagnolo si se pot observa gaurile pt porta catena. Finetea mufelor au contat decisiv in achizitionarea acestui model de top. 

Modele cu adevarat importante de Ciocc sunt cele pana in '80 cand numele a fost vandut catre Conti.

Anul trecut am avut deosebita placere sa vizitez atelierul lui Giovanni "Legenda" Pelizzoli.

p.s ce Sa imi recomandati pt aceasta bicicleta din 1978?

Ciocc San Cristobal under construction 1978Ciocc San Cristobal under construction 1978Ciocc San Cristobal under construction 1978Ciocc San Cristobal under construction 1978Ciocc San Cristobal under construction 1978Ciocc San Cristobal under construction 1978Ciocc San Cristobal under construction 1978Ciocc San Cristobal under construction 1978Ciocc San Cristobal under construction 1978

• Upvote 3
  • Like 1

Ciocc = meserie! 

DL. Honda, dvs. va ocupați de restaurări (estetice si mecanice)?

1 hour ago, PVN10 said:

Ciocc = meserie! 

DL. Honda, dvs. va ocupați de restaurări (estetice si mecanice)?

Semi dar pot intreba mecanicul de familie.

On 6/15/2017 at 0:38 AM, Mookyama said:

Thread-ul e doar de show off sau are si ceva tente constructive si chestii care sa vina in ajutorul nostru? Intreb ca sa stiu daca ii dau unsubscribe...deja a devenit o galerie, altceva nimic interesant.

Ca sugestie, pozele s-ar putea face mai bine si cel mai frumos ar fi daca ar fi nitel curatate inainte de fotografierea lor. Si aici ma refer la De Rosa, care e pacat de ea si truda celui care a pastrat-o in conditiile aferente atatia ani.

ai ocazia sa inveti sa citesti poze.

Frumos Ciocc-ul, ca sa o sugestie selle royal prestige din aceeași perioada. 

On 9/13/2017 at 7:28 AM, rhuudas said:

Frumos Ciocc-ul, ca sa o sugestie selle royal prestige din aceeași perioada. 

Am facut rost pentru moment de un Selle Royal S17.  Multumesc pentru sugestie

Luciano Paletti este din Emilia-Romagna mai exact Modena .  Un contructor deosebit ce a brevetat multe elemente pt biciclete si cel mai renumit patent este deraiorul fata detasabil si reglabil. 

Modelul de astazi este Super Prestige Lightning echipat cu campagnolo Super Record, bicicleta este in conditie originala.

Acum bicicleta nu se mai afla in Romania a plecat in Japonia.

cursa_lunga

cursa_lunga

cursa_lunga

cursa_lunga

cursa_lunga

cursa_lunga

cursa_lunga

cursa_lunga

cursa_lunga

cursa_lunga

cursa_lunga

• Upvote 2