EugenR

Service Furci Marzocchi & Rockshox

Recommended Posts

Salutari,

Sunt din Craiova, am mai multe furci la care as vrea sa le fac revizie - inlocuirea simeringurilor si a uleiului, 3 Marzocchi si o Rockshox.

Am incercat sa contactez mai multe magazine de biciclete care fac si service, din Craiova, Brasov si Bucuresti, fie nu raspund, fie nu se baga.

Cativa au raspuns ca nu se baga fiindca nu se gasesc piese Marzocchi in Romania, le-am spus ca aduc eu piesele, degeaba.

Sunt gata sa ma deplasez +200 KM pentru a pune furcile la punct.

Aveti o recomandare de atelier, va rog?

Ace of Spanners am inteles ca sunt de comitet si fac treaba buna.

I-am contactat pe Facebook, asta e raspunsul lor: "Din pacate nu ne mai ocupam de Marzocchi din cauza lipsei de piese din tara".

Am incercat sa le spun ca aduc eu piesele, nu mi-au mai raspuns.

Cam ciudat sa te rogi sa ti se faca o treaba pentru care sa platesti si sa fii refuzat.

Se pare ca va trebui sa fac eu revizia furcilor, am mai facut-o, numai ca mi-e cam lene sau mai degraba nu prea am timp sa ma ocup. 

Mai e si chestia cu uleiul, pe care in trecut l-am comandat din Anglia si de doua ori mi-a sosit curs pe jumatate in pachet, din bidonul original.

I-am contactat pe Facebook, asta e raspunsul lor: "Din pacate nu ne mai ocupam de Marzocchi din cauza lipsei de piese din tara".

Am incercat sa le spun ca aduc eu piesele, nu mi-au mai raspuns.

Cam ciudat sa rogi sa ti se faca o treaba pentru care sa platesti si sa fii refuzat.

Se pare ca va trebui sa fac eu revizia furcilor, am mai facut-o, numai ca mi-e cam lene sau mai degraba nu prea am timp sa ma ocup. 

Mai e si chestia cu uleiul, pe care in trecut l-am comandat din Anglia si de doua ori mi-a sosit curs pe jumatate in pachet, din bidonul original.

Ulei pt. furci gasesti usor pe la magazine de moto (chiar si la cele cu piese auto), nu trebuie sa comanzi neaparat din anglia.

Simeringurile trebuie schimbate doar daca s-au uzat incat scapa ulei.

Iar de cele mai multe ori scapa ulei doar pentru ca au prins mizerie si nu mai etanseaza bine, deci au nevoie doar o curatare.

Interiorul furcii il cureti cel mai usor cu spreiuri pt. curatat frane. Le gasesti tot la magazine auto-moto.

Mai ai nevoie de ceva recipient pentru masurat cantitatea de ulei (>100ml), gasesti pe la supermarketuri, iar pentru cantitate mai mica de 100ml folosesti seringi (gasesti la farmacii)

Iar pe viitor cauta sa-ti faci service la suspensii iarna. In perioada asta toti sunt supra-aglomerati si prefera sa ia lucrari mai simple pentru ei.