Teo1906

Cauciucuri mai late

Recommended Posts

Salut, sunt nou pe forum si nu stiu daca s-a mai discutat. Am un MTB Stone 20 caruia as vrea sa ii schimb anvelopele, motiv pentru care vreau sa cumpar ceva mai bun si, ma gandeam, poate mai lat. Dimensiunile actuale sunt 26x1.95 , Cat de late pot fi anvelopele noi fara sa necesite modificarea cadrului ? 

Si daca se poate, ce producatori imi recomandati ?

Daca nu incap in furca nu stiu cum poti sa modifici cadrul. Mai e si problema ca jantele sa permita un cauciuc lat de cat vrei tu. Trebuie masurata latimea interioara a jantelor si cautata in tabele unde se dau baloanele minime si maxime acceptate.

Revin cu datele complete ale cauciucului : 52-559 26x1.95 E-352-02. Ma poti ajuta cu un exemplu de astfel de tabel? Nu ma pricep prea bine 

în urmă cu 14 minute, ViorelCapruciu said:

Daca nu incap in furca nu stiu cum poti sa modifici cadrul. Mai e si problema ca jantele sa permita un cauciuc lat de cat vrei tu. Trebuie masurata latimea interioara a jantelor si cautata in tabele unde se dau baloanele minime si maxime acceptate.

Daca vorbim de un MTB clasic, incap cauciucuri de până la 2.1 sigur. Cadrul n-ai cum să-l modifici.