Alina

reconditionare bicicleta First Bike

Recommended Posts

Buna tuturor,

Am o bicicleta First Bike - cred ca are vreo 10 ani. Nu a mai fost folosita de 5-6 ani, a stat intr-un garaj, iar inaite a fost folosita extrem de putin si doar prin oras.

Mentionez ca nu am dat bani pe ea (am primit-o), as vrea sa o reconditionez asa incat sa pot merge cu ea din cand in cand prin parc.

In cazul in care ma prinde microbul, imi voi lua o bicicleta "adevarata", dar pentru moment nu as vrea sa investesc prea mult.

Deoarece nu ma pricep deloc la biciclete, caut un service care sa accepte un astfel de "exemplar", si care sa nu-mi sugereze sa schimb toate piesele, ci doar cele care chiar trebuie schimbate.

Am fost cu ea intr-un service si mi-au spus ca ar costa prea mult si ca trebuie schimbate aproape toate piesele (lant, pinioane, schimbator de viteze etc.). Dupa parerea mea nu vor sa-si bata capul.

Va rog sa imi spuneti daca stiti un astfel de service in Bucuresti.

Multumesc mult!

Părerea mea este că ai cheltui niște bani buni de pomană. E foarte posibil ca respectivele componente, după atâția ani, chiar să aibă nevoie să fie schimbate. Mai ales că nu erau de cine știe ce calitate. 

Așa că mai bine cheltui banii respectivi pe o bicicleta nouă. Depinde și cât poți să cheltuiești.

• Upvote 1

Si eu sunt de parere ca ai cheltui banii de pomana.Cred ca daca baietii de la service au spus asta, asa poate fi.Eventual daca poti pune o poza doua sa vedem si noi despre ce e vorba...

@Alina First Bike putin folosit care necesita reconditionare nu prea rimeaza.

1. Bicicleta a fost folosita sau era noua cand ai primit-o?

2. Rotile se pot umfla?

3. Cat ai folosit-o, scapa la pedalat? adica te apesi in pedale, auzi un zgomot ca un pocnet si pedala scapa in gol?

4. Sabotii de frane freaca pe geanta?

5. Cam ce model de FB este? cu furca cu amortizor? cadru rigid sau cu arc pentru suspensie pe spate?

6. Cate roti dintate are pedalierul? Cate roti dintate are la roata din spate.

Este evident ca oricat de naspa ar fi bicla, se poate face o curatare si gresare a butucilor, o curatare si gresare a deraioarelor, gresarea lantului si se poate cumpara ceva tutun de care o sa fie nevoie cand se va incerca reglarea franelor.

Daca devine o bicicleta acceptabila pentru plimbari prin parc bine, daca nu se reconditioneaza incepand cu topitul cadrului.

Exista si posibilitatea, ipotetica, sa te intalnesti cu un ciclistoforumist bucurestean care sa evalueze bicla.

• Upvote 1

Alina a disparut, probabil s-a apucat sa reconditioneze singura bicicleta :)

Serios acum parerea generala, ca si a mea de altfel este ca nu ar fi cost effective sa o reconditionezi, adica ai plati prea mult pentru ce ai primi per total. Ar fi de ajutor sa vedem si cateva poze cu pinioanele, furca, anvelopele.