Sign in to follow this  
Stef M

Ce bicicleta versatila recomandati?

Recommended Posts

Intentionez sa imi cumpar bicicleta. Doresc ceva de sosea, dar in acelasi timp sa fie si destul de rezistenta si sa suporte cauciucuri mai late pentru drumuri prin padure. Buget 2000-2500 ron. ce recomandati?

Cât de mult intenționezi să te dai pe asfalt și cât de mult pe offroad?

Întreb pentru că, la ce ai zis tu mai sus, variantele ar fi un ciclocros sau un trekking. Însă primul in banii ăștia s-ar găsi doar second-hand. Iar dacă ai vrea să te dai serios prin păduri, pe coclauri, ar merge chiar un MTB 29er. 

• Upvote 1

Trekking.

• Upvote 1

as vrea mai mult pe sosea. stiu ca trekking...insa ce marca...ce dotari? Am gasit Merida, cross, felt. 

nu o sa ma dau prin paduri. poate f rar...si atunci as vrea sa pun cauciucuri mai groase...

Daca vrei mai mult pe sosea, iti recomand calduros sa cauti ceva cu furca rigida. Marca e ceva mai putin importanta...

Din ce oras esti? Ce magazine ai prin apropiere? Preferi sa o cumperi local sau e ok sa o comanzi de undeva din tara?

On 21.04.2017 at 23:17, Stef M said:

as vrea mai mult pe sosea. stiu ca trekking...insa ce marca...ce dotari? Am gasit Merida, cross, felt. 

nu o sa ma dau prin paduri. poate f rar...si atunci as vrea sa pun cauciucuri mai groase...

Adica pentru ocaziile alea foarte rare crezi ca vei sta prin casa cu inca o pereche de cauciucuri mai groase, plus camere, plus camera de rezerva, si ca vei munci sa schimbi cauciucurile, pus inainte de tura, curatat cauciucurile de noroi si scos dupa tura, pus din nou celelalte. Sunt si eu trecut prin astea si m-am convins ca practic nu tine, sau nu a tinut la mine. La cine are timp de nu are ce face cu el, poate tine. La mine solutia a fost alte roti, cu lantul aferent, daca esti dispus la o cheltuiala suplimentara. La altii a fost chiar o alta bicicleta. Asa ca mai gandeste-te la suportatul de cauciucuri mai groase.

Ce scrie pe cadru nu are mare importanta. Echiparea face diferenta. Si sa il iei pe masura ta. E singurul care nu se poate upgrada. Restul mai poti schimba in timp daca nu iti convine ceva. 

• Upvote 1

Legat de Cross-ul de la Veloteca recomandat de @Traveller în postul anterior, acum doi ani am avut ocazia să o testez, tot la ei. Mi s-a părut o bicicletă foarte robustă, care îmbină bine multe. Ar merge o furcă fixă pe așa ceva, dar asta ține de gusturi :D Deci, ai putea s-o încerci, pare o opțiune potrivită pentru ce dorești.

P.S.: Nu am luat-o pentru că nu a mai fost nevoie..nu aveam nici spațiu.

Multumesc tuturor pentru sfaturi si recomandari. Cred ca aveti dreptate cu schimbatul cauciucurilor.....cred ca mai bine iau roti cu caucuciucuri pe ele!!!

Eu raman la parerea ca o bicicleta grea va omori toata pasiunea pentru un incepator (si nu numai) care vrea sa se dea preponderent pe sosea. De aia personal militez pentru furca rigida si minimul posibil de accesorii, respectiv pentru niste cauciucuri cu balon mediu (35-37 mm) si fara crampoane.

Probabil are că singur avantaj imaginea, designul. Poate și greutatea, fiind mai degrabă limitată la asfalt. Ca echipare e sub Cross.

7 minutes ago, Traveller said:

Poate și greutatea, fiind mai degrabă limitată la asfalt.

Cred ca "poate" e putin spus, estimez macar 1 kg diferenta intre ele, plus greutatea portbagajului si a altor acareturi.

Altfel sunt de acord, Merida e ceva mai slab echipata (in special transmisia), dar asta e mai mult din cauza marcii (in ultima vreme Merida a devenit cam overpriced fata de majoritatea marcilor). Ideal ar fi ceva in genul Meridei respective dar de la o marca cu un raport calitate/pret mai bun.

Și greutatea bicicletei în sine, este foarte importantă. A nu se uita !

Eu sunt de parere ca nu merita banii in plus fata de Rockrider 540. E mai slab echipata si probabil mai grea.

• Upvote 1

de cand e rockrider 540 ciclocross???

în urmă cu 14 ore, Stef M said:

Incepand de la replica lui Stef M, am mutat restul aici, ca de aici incepuse discutia.

Problema cu bicicletele trekking/fitness cu furca fixa e ca ofertele sunt mai putine decat cele cu suspensie, cum ar fi Merida Crossway.

Si Merida, si Giant chiar mai mult in gama asta de pret, au echipari cam slabe (deh, platesti si brandul).

Totusi, pentru scopul propus, probabil ca primul model de Merida Crossway din gama cu frane pe disc ar fi suficient.

Furca poate fi inlocuita cu una fixa, daca simti nevoia.

Din punctul meu de vedere, diferentele dintre un trekking cu furca cu suspensie si un MTB entry-level sunt mai mici decat diferentele dintre un trekking cu furca cu suspensie si unul cu furca rigida. In special pentru cineva care merge preponderent pe sosea. Furcile care vin pe bicicletele alea de trekking sunt grele, de multe ori nu pot fi blocate si isi fac joc rapid. Asta pe langa faptul ca sunt inutile pe sosea. Dar sunt de acord ca varietatea ofertei de trekkinguri cu furca rigida este considerabil mai redusa in Romania, dar mi se pare un compromis mai apropiat de MTB decat de o bicicleta de sosea.

Cat despre cumparatul unei furci rigide suspension-corrected ulterior, ma indoiesc ca o va face tinand cont de raritatea lor pe piata romaneasca si de preturile piperate, mai ales raportat la pretul de achizitie al bicicletei (o furca de genul ala e undeva spre 400-500 de lei, iar bicicleta costa 2000-2500). Daca n-o ia din start asa, slabe sanse sa mai faca ulterior conversia.

• Upvote 2

Ca proprietar de struto-camila, la care am tot bibilit de-a lungul anilor, nu pot sa nu-ti dau dreptate :).

Si eu mi-am pus problema de inlocuire, ca a mea are deja 7 ani si intr-un viitor probabil va trebui trasa pe dreapta. 

Are Giant un model care imi place si e versatila (un fel de cross cu cauciucuri de 29er), insa pretul e mult peste bugetul precizat mai sus:

http://www.magazinuldebiciclete.ro/biciclete/bicicleta-giant-toughroad-slr-2-m-2016

Cu echipare superioara si pret mai bun e Canyon Roadlite AL 5.0, dar nu stiu ce balon maxim accepta cadrul si furca:

https://www.canyon.com/en-gb/fitness/roadlite/roadlite-al-5.html

O bicicleta de fitness in aceeasi zona de pret dar cu echipare mai catre zona trekking e asta, pe care am mai dat-o exemplu cu alta ocazie:

https://www.evanscycles.com/ridgeback-flight-02-2016-hybrid-bike-EV258081