cr1s71_13

Bicicleta boommax

Recommended Posts

Salut ... dupa cum ziceam in topicul anterior ... vroiam sa imi iau o bicicleta !

si iaca ca mi-am luat

La 500 ron am luat asa:

Furca rock short dark 2

deraiator spate deore XT !

angrenaj shiamnoa hollowtech

shiftere, manete frane DEORE !

butuci, frane pe disc tot deore !

dar am niste probleme :)

1. clic-ul nu a fost bine fixat si cand am sprijinit-o s-a zgariat putin cadrul :mad: ... ce sa fac ce dau cu spray ceva cine poate sa ma ajute si pe mine va rog mult e doar o mica zgarietura ... s-a luat vopseaua imi e frica sa nu rugineasca ceva ?

2. nu este foarte bine reglata :D ... unde as putea sa o reglez ?? cand ma vad astia cu bike asta imi cer numa 100 lei reglatul :mad::mad: si eu am cautat o groaza de timp pana am facut "afacerea secolului"

hum...nu cred ca iti cere nimeni asa multi bani pentru reglaje. un sfat: mergi cu bicla la un service si intreaba cat costa sa o regleze. incearca la bebe in dorobanti insa acolo trebuie sa multa rabdare sau ar mai fi magazinul de la assport www.bikeexpert.ro sau cel din 1 mai. vezi ca sunt niste liste pe undeva aici cu magazine si service de bicle.

un sit foarte folositor este http://bicycletutor.com/ de unde inveti cate ceva, are si tutoriale video .

Cricul se impinge din jos spre spate intr-un arc de cerc. Se foloseste varful piciorului drept. Daca nu reusesti poate e intepenit. Forteaza-l putin si dai niste ulei pe la articulatii, sau ceve crema de reumatism.

Cu zgarietura aia e grav, trebuie tratata repede, altfel poate sa se infecteze.

Poti sa pui un abtibild micut peste ea, sau o bucata de banda reflectorizanta ca e mai cool.

sunt cateva zgarieturi :rolleyes: unde gasesc banda reflectorizanta ?

as opta sincer pentru un lac ceva transparent ... unde gasesc ?

daca ma duc la assport ... ma pot ei rezolva cu cric-ul, zgarieturile, sa regleze eventual franele, schimbatoarele ... cam la cat m-ar duce cu totul ?

totusi tin mult la bicicleta aceasta ... zgarietura din punct de vede estetic nu ma deranjeaza chiar deloc ... vorba lui Lucian ... sa nu se "infecteze"

o sa o duc maine la assport ... am impresia ca e si roata pe spate putin optata, trebuie si reglata ... sper doar sa nu ma cheleasca de bani

pe angrenaj scrie Shimano Hollowtech ... e bun ?

cred ca per total am facut o afacere buna ... am luat o bicicleta destul de buna la un pret bun

se compara cu un cube analog ? asta vroiam sa o iau initial dar cand am vazut aceasta bicicleta la 500 ron m-am gandit ca daca o cumpar si nu imi place o pot vinde oricand la acelas pret fara sa ies in pierdere ... pacat ca e cam mare :rolleyes: pe cadrul scrie marimea XL (56cm) e mare pentru 1,70 nu ?

daca e de aluminiu nu rugineste, poti sa dai toata vopseaua jos si sa o lasi in pielea goala.

pretu excelent pentru echiparea asta, de-acuma ai grija de ea si foloseste-o cat mai des, intr-un an de zile inveti sa repari orice la ea, google sa traiasca. incearca sa inveti terminologia in engleza, ca sa ai acces la cat mai multe site-uri cu explicatii tehnice.

Daca deja stii un pic de engleza, citeste cartea asta: http://www.sendspace.com/file/oc80bk - si poti incerca sa o reglezi tu inainte, daca nu reusesti si mai rau o strici, tot acolo ajungi, adica sa dai banii pe reglat la assport...

da ... am si reglat bicla ... m-am dus la assport ... au ras aia de mine ... cica cadrul e de 22 (mi-au zis ei) si eu am 1,70.

vreau sa vand bicicleta sa iau un cube aim ... cam care ziceti voi ca ar fi pretul corect ?

Cristi stai linistit. Vad ca ai doar 16 ani. Teoretic mai poti creste in inaltime pana la 21.

Decat sa-ti iei una pe masura ta, dar care la anul o sa-ti fie mica, mai bine ramai cu asta. Nu cred ca o sa te deranjeze cu nimic.

nu te lua dupa moda, daca tu te simti bine pe bicicleta si nu ti se pare mare nu vad care e problema. si chiar daca e mare, se poate aranja pe masura ta fara probleme... pipa scurta, ghidon riser cu mult backsweep, saua data la maxim in fata, eventual un angrenaj cu brate mai scurte... oricum, nu te va deranja chestia asta prin bucuresti. la ture foarte lungi, spre 100 km, sau la concursuri cu sectiuni foarte tehnice, poate vei simti ca bicicleta te limiteaza sau ca pozitia e incomoda, dar la ce iti trebuie tie nu are rost sa te complici sa o schimbi iar.

daca inca mai ai indoieli, pune o poza cu tine pe bicicleta, din profil...

... m-am dus la assport ... au ras aia de mine ...

Nu mai pot cu astia de la assport mai ales cei de pe Mosilor (cred, intre Unirii si Universitate) am patit-o si eu sa se rada de mine si intre ei pe tema bicicletei mele (care nu era ea cine stie ce, dar era a mea si tineam la ea).

De trei ori le-am calcat pragul dar cred ca mai bine cumpar de pe net de la ei decat sa ii vad. Daca nu ai o bicla de macar 2000 de euro te iau la misto, iti raspund asa in dorul lenii de parca ar trebui sa fii onorat ca stau ei de vorba cu tine. Seamana comportamentul lor foarte bine cu cel al secretarelor de la mine de la facultate care sunt mereu ofticate.

Acuma nu stiu poate am avut eu ghinion de trei ori sa ii prind in toane mai putin bune.

Ctristi in loc sa te bucuri de achizitia ta tu vrei sa o vinzi ? (ti-au sucit capul aia de la magazin?) Umbla la ea, regleaza, daca nu e bine mai da inapoi, informeaza-te, o sa prinzi gustul surubarelii, si nu o sa mai dai bani pe la service-uri. Daca ai trece la Aim, cum a spus si Trevizes, ai face un pas inapoi.

Nu are rost sa o vinzi pe toata . Vezi cum iti place , cum te simti pe ea . Poti sa pui o pipa mai scurta si daca tot nu te simti bine vinde doar cadrul si iti iei un cadru mai micut cum zicea si Trevises .

ok deci ... ramane aceasta ... nu imi este foarte mare si stau destul de comod pe ea

mai greu cand o bag in lift sa cobor cu ea :rolleyes:

in rest bicicleta e PERFECTA !!

despre crescut nu prea stiu ce sa zic ... nu prea cred eu ca mai ajung pana la 1,75 dar oricum aveti dreptate ... nu mai schimb bicicleta asta ... va fi prima si ultima mea bicicleta ... celelalte nu prea cred ca se pot numi biciclete e diferenta ca de la cer la pamant

... nu mai schimb bicicleta asta ... va fi prima si ultima mea bicicleta ...

Nu zi hop, inainte de salt. :rolleyes:

Adica, stii vorba aia cu "saptamana oarba"?

Oamenii care se indragostesc doar odata in viata, inseamna doar ca au trait putin.

Asa ca "La mai mare!" si la mai bine. :o

va fi prima si ultima mea bicicleta

cred ca as fi ghicit ca are 16 ani chiar daca nu avea data nasterii in profil :D auzi la el, ultima bicicleta... :P

spuneti-mi si mie cum sa intretin bicicleta ?

unde sa o ung ? la cat timp ? cu ce ? ...

lantul se unge numai cu slanina :P

verifica rotile sa nu fie descentrate si strange toate suruburile dupa vreo saptamana, chiar daca bicla nu e noua.

nu ai mare lucru de uns in afara de lant, cam la 2-3 saptamani il degresezi cu un diluant sau il stergi pur si simplu cu o carpa sau cu servetele umede, si il ungi cu un spray de lant... restul chestiilor in miscare, frane, roti, rulmentii de la cuvete si butuc pedalier, se intretin numai cand dau semne ca nu functioneaza corect.

ce e chestia aia de sub sa ?

nu vad nimic special sub sa... :confused:

angrenajul holowtech e bun ? mi-a zis cineva sa il schimb cu unul truvativ

termina cu prostiile :P

abia azi mi-a strans un mecanic bicicleta ... lantul este uns ... o sa ma duc la un magazin de biciclete sa cumpar un spray si tot ce imi mai trebuie

cel de la care am cumparat bicicleta mai are una de vanzare ... shiftere s-ram attack, deraiatoare deore, furca manitou, pipa si frane zzyzx puteti sa o vedeti la parcul florilor ... (la cateva statii de cora pantelimon) vanzatorul este foarte serios, nu prea se pricepe la biciclete, nu a ascuns niciun defect pretul este de 450 ron, nu cred ca ar dori sa o dea pe piese id de mess dutu_constantin39

ce e chestia aia de sub sa ?

angrenajul holowtech e bun?

cred ca te referi la chestia aia din plastic care atarna deasupra rotii. daca da aia este o aripa/aparatoare ce are scopul de a nu te murdari daca mergi pe ploaie.

din cate stiu eu holowtech e o caracteristica a angrenajelor si nu o firma/model. trutativ este modelul celor de la sram. daca merge bine nu are rost sa schimbi nimic.