Recommended Posts

Buna ziua, ce pedale ma sfatuiti sa aleg pe bicicleta pe care am achizitionat-o, deoarece a venit cu niste pedale Wellgo? Nu prea ma pricep de aia si apelez la voi. Am vazut ca sunt mai multe modele cu: Bucse, Rulmenti, Bile. Care sunt ma bune, etc. Multumesc.

Asta este bicicleta mea: https://www.bulls.de/produkt/bulls-copperhead3-562-11441

Ce te deranjeaza la pedalele actuale?

Sunt niste Wellgo standard, vreau ceva mai bun si mai de calitate. Daca le invarti cu mana nici macar o tura completa de rotatie sa testezi cate de usor se invarte liber, clar infraneaza si automat toti care livreaza biciclete pun pedale ieftine, sa ieftina etc chiar daca schimbatoarele le-am luat XT ca dotari. Acum faptul este ca nu ma pricep care sunt mai bune cu rulmenti, bucse, bile....chiar ma bate la faza asta...practic ma intereseaza o ierarhie.

Si eu am pedale welgo,    https://www.google.ro/search?q=wellgo+m510+expansion&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjRsv6u49HTAhXmHJoKHZ0rAYgQ_AUIBigB&biw=1440&bih=808#tbm=isch&q=wellgo++expansion&imgrc=oR-uqS85E7QyOM:    175 ron au costat, acu cativa  ani buni, si nu se invart deloc, opun rezistenta, ptr ca sunt foarte bine izolate.  Si sunt si foarte usoare, undeva la 250 grame perechea.   Si sunt inca impecabie dupa cateva mii de kilometri. Foarte bune, au grip ok.

Cumpara ceva pe rulmenti, cu ax foarte rezistent.  Eu am undeva la 88 kg si rezista mai bine astea decat fostele welgo flat cu pini.

^vezi ca a fost 1 mai nu 1 aprilie.

@zguby

Soluția de buget: nukeproof electron
Best in town dupa mine: DMR vault

La ce foloseste chestia ai de alta culoare din mijlocul pedalei, concentrica cu axul?

Habar n-am, cred ca e un distantier ca sa separe cele 2 parti ale pedalei. Asa o fi gandit design-ul chinezul ...

Păi cei 4 rulmenți trebuie să se uzeze în mod egal, trebuia găsită o modalitate de a aduce apa și mizeria la fiecare în parte.