LemonadeJoe92

Montare pedale pe axul de angrenaj

Recommended Posts

Salutare tuturor,

Pentru inceput imi cer scuze daca am incalcat vreo regula a forumului, sunt nou pe aici si nu am reusit sa gasesc nici regulamentul.

Acum, ma confrunt cu o problema probabil neobisnuita si aceea este, montarea pedalierei din partea stanga pe axul de angrenaj, prinderea este cu piulita si are format patrat. Am strans cat se putea de mult si degeaba, dupa 1km de mers incepe sa-si faca un joc mic si piulita se slabeste. Intrebarea este, ce trebuie facut ca piulita sa nu se mai desfaca? Bicicleta este o MTB Rich Bike destul de veche cu sistemul de angrenaj pe ax cu coronite.

Fiind vorba de un Rich, singurul mod de a scăpa de problemele astea "neobișnuite" ar fi să schimbi urgent bicicleta.

Brațele de la Rich nu prea stau la locul lor de noi - or a ta e o bicicletă veche, cel mai probabil pătratul e deformat. Poți încerca să schimbi brațul pedalier, dar părerea mea e că bicicleta respectivă e o cauză pierdută.

• Upvote 2

Pare plauzibil sa schimb si bratul pedalei dar si vechea pedala este ca noua cu patratul perfect, asta nu inteleg, pe langa piulita din dotare mai trebuie o saiba ceva? O sa revin cu o poza, poate ma insel eu si chiar e cauza pierduta.

Mihai, inca nu doresc sa trec la masuri extreme, cu toate ca m-am gandit si la varianta asta.