Recommended Posts

Salut!

Caut o recomandare pentru manusi ca si backup pentru manusile pe care le am momentan, pentru cursiera, cu degete scurte, bine aerisite si comode, totodata sa aibe un padding moale pe partea interioara.

Momentan folosesc Specialized Body Geometry Mitt Gel si Giro Jag, insa de Giro nu prea sunt incantat. Doream sa iau Giro Bravo, dar nu era pe stoc la noi.

Mersi fain!

Dacă îți iei de sosea caută fără padding pe interior sau cu padding uniform nu pătrățele. Pe mine cele cu padding cu pătrățele ma încurcă pentru ca imi apasă aiurea si imi amintesc degetele. Cu alte mănuși, fără padding dar cu degete lungi nu am nimic. Pe de altă parte cele cu padding in pătrățele se împacă f bine cu mtb-ul si acolo nu imi amintesc mâinile

On 5/6/2017 at 5:51 PM, tzunoi said:

Dacă îți iei de sosea caută fără padding pe interior sau cu padding uniform nu pătrățele. Pe mine cele cu padding cu pătrățele ma încurcă pentru ca imi apasă aiurea si imi amintesc degetele. Cu alte mănuși, fără padding dar cu degete lungi nu am nimic. Pe de altă parte cele cu padding in pătrățele se împacă f bine cu mtb-ul si acolo nu imi amintesc mâinile

Interesant ce zici de patratele. Ma gandeam sa iau o pereche de manusi de la chinezi, am cerut niste poze, e 10 euro perechea fata de 40 euro, daca nu e ok, o pun la vanzare cu cat am luat-o daca e cineva interesat. Pana acum m-am inteles bine cu ale mele, doream insa si alte variante, ca idee.

@iacobdoc misto firma, insa cred ca partea superioara seamana cu cele de la Giro Jag, care arata misto in poza, dar in realitate lucrurile stau nitel diferit in zilele ce vor urma, mai calduroase. La ture peste 50km, se umfla mainile oricum, le-am luat cu o juma de numar mai mare, care sunt usor discomfortabile la inceput, dar dupa 30km sunt numa` bune, iar de la 50km in sus, trebuie date jos oricum si dat o spalare, uin refresh. Nu transpira neaparat, se incing efectiv din lipsa aerisirii in palma, desi au ceva gauri, patratele impiedica circularea aerului in podul palmei. De cele mai multe ori mi-e mai bine fara ele...

Recomandă cineva o pereche de mănuși fără degete care să nu aibe gel sau să aibe padding-ul cât de mic și să se găsească pe culorile negru/alb? :)

Recomandă cineva o pereche de mănuși fără degete care să nu aibe gel sau să aibe padding-ul cât de mic și să se găsească pe culorile negru/alb?

Între pe bike24, au selecție după culoare, detalii, etc. Din păcate eu nu recomand fără padding.

On 6/10/2017 at 11:06 PM, paulrad said:

Recomandă cineva o pereche de mănuși fără degete care să nu aibe gel sau să aibe padding-ul cât de mic și să se găsească pe culorile negru/alb? :)

Ai gasit?

@tzunoi de acolo mi-a venit si mie ideea sa cumpar pentru road, de la mtb. Ma impac bine cu paddingul cu patratele.

Intre timp mai caut variante, insa am ramas la varianta cu padding momentan.

@Mookyama am luat Giro Jag negre. Padding-ul e ok, nu mă deranjează cum pățesc cu mănușile de iarnă care au un padding gros și îmi amorțește degetul mic. Sunt destul de comode, dar la MTB ar trebui să schimb grip-urile de pe ghidon, iar pe cursieră mă dau fără mănuși de regulă. Nu lasă scame/mizerie pe mâini/ghidon și nici nu miros foarte tare. 

7 minutes ago, paulrad said:

@Mookyama am luat Giro Jag negre. Padding-ul e ok, nu mă deranjează cum pățesc cu mănușile de iarnă care au un padding gros și îmi amorțește degetul mic. Sunt destul de comode, dar la MTB ar trebui să schimb grip-urile de pe ghidon, iar pe cursieră mă dau fără mănuși de regulă. Nu lasă scame/mizerie pe mâini/ghidon și nici nu miros foarte tare. 

Giro Jag rosu cu negru am si eu pe langa cele de la Specialized cu gel, tot rosu cu negru. Sincer, cred ca tine de gust si feeling, altfel eu simt diferenta dintre cele doua la ture lungi si mai ales pe caldura. Aceleasi model il folosesc si la XC de la Specialized, tot cu gel, pe langa ceva de la Sixsixone 661 Recon, pe care le recomand cu tot dragul. Si daca tot am zis de cele de mtb, mai am pentru ceva mai agresiv cele de la Sixsixone 661 Rage. Astea 4 pereche le am in total.

Totusi, nu ma lasa sufletul sa mai dau atatia bani pe cele Specialized si o sa incerc Giro Bravo, cele pe care doream sa le iau initial cand am luat Giro Jag, dar nu erau pe stoc. Dar prima data iau o pereche de la chinezi, le compar cu cele originale, macar de curiozitate. Sunt 10e.

Legat de miros ai dreptate, insa imi era nu stiu cum sa zic sa nu sune aiurea, dar pe mtb nu am patit acest aspect. Credeam ca sunt eu defect, am mai auzit si la altii.

Si niste linkuri

http://www.giro.com/eu_en/bravo.html/

https://www.specialized.com/us/en/apparel/gloves/body-geometry-gel/105162

https://sixsixone-europe.myshopify.com/collections/gloves/products/recon-glove-black-green

https://sixsixone-europe.myshopify.com/collections/gloves/products/rage-glove-black