Sign in to follow this  
Invitat special

Hotul de biciclete

Recommended Posts

Povestea e urmatoarea: acum o saptamana am mers in targul vitan din Bucuresti sa pierd vremea. In zona "dedicata" celor ce vand biciclete si accesorii am remarcat o femeie de etnie rroma cu o bicicleta Specialized Stumpjumper, oferita la vanzare pentru 3000 lei, ca noua, era absolut impecabila. Pretul oficial in Ro al acestei biciclete este de 7000 lei. Si un hamster isi dadea seama ca ceva e putred in povestea asta. In fine, am plecat din targ dar mi-a ramas gandul la bicicleta, evident era furata, am intrat pe pagina de FB unde se posteaza furturi de diversi pagubiti, nimic, am intrat si aici, nimic.

Si acum incepe munca de detectiv, care a durat cam 5 minute. Am intrat pe olx, am gasit evident anuntul. Am sunat, am intrebat direct, factura, acte provenienta, barbatul care a raspuns mi-a spus ca nu are ca e "adusa" din afara. Ok. Tampitul si-a pus numele de user pe olx numele lui, l-am cautat pe FB si l-am gasit: https://www.facebook.com/rusu.jenelvicentiu. Femeia din poze este cea pe care am vazut-o in targ. Dupa cum se vede in cele cateva poze respectivul apare des langa biciclete de firma.

Anuntul cu Specialized-ul a fost dezactivat, probabil s-a dat, dar avand usernameul lui, vad ca a adaugat inca 2 bijuterii, la "oferta": https://www.निषिद्ध/oferte/user/1AQvm/., "Canyon bicicleta de orasi". Descrierile sunt si ele un mega red flag.

Din ce cred eu, biciclete nu sunt furate din Romania ca tot se sesiza vreun pagubit.

Daca cineva are vreo idee cum sa il dam pe nenorocitul asta infect pe mana politiei...

Pana la datul pe mana Politie, ce-ar fi daca ar exista o reactie din partea comunitatii de biciclisti.

De exemplu, daca nu s-ar mai cumpara biciclete furate. Mi-e greu sa cred ca cel care a cumparat bicicleta cu 3000 de lei nu ii stia adevarata valoare.

Sau cum ar fi daca s-ar renunta la textul standard "io cumpar de pe piata libera si nu ma intereseaza provenienta marfii, e treaba Politie sa prinda hotii".

• Upvote 4

Eh, e greu de judecat cumparatorul. Poate i-a fost si lui furata bicla in trecut sau poate telefonul etc, sau poate si-a gasit masina lovita in parcare si se gandeste ca sunt lucruri incorecte pe lumea asta si asta e. Si o sa fim 99 din comunitate corecti si o sa fie inevitabil al 100-lea care o sa zica: ba imi bag picioarele, imi iau bike de 7000 lei la jumatate de pret.

Eu tot spre mumificarea hotilor as merge, ca cei care sunt priceputi si fac asta in mod organizat si constant sunt putini.

Nu este greu de judecat cumparatorul. In cazul descris de tine cu bicicleta de 3000 de lei cumparatorul stie exact ceea ce face, adica incurajeaza hotia.

Daca la piese situatia este discutabila, la o bicicleta completa cel care cumpara de la hot nu are nicio scuza, indiferent ca ne place sau nu situatia.

• Upvote 1

Dac-as fi sigur ca n-o cumpara nimeni, macar vreo doua luni, sa ramana hotul cu ea pe stoc, n-as lua-o nici eu. (LE: jur!)

Dar pentru ca sunt sigur ca se da in doua zile ma gandesc de unde fac rost de bani s-o iau eu.

Noroc ca nu sunt in cautare de bikla....

@gibonu mi-am luat bicicletă nouă din magazinul local, a costat destul încât să fiu client ”premium”. Am zis că iau să nu fie furăciune, să am garanție, încurajez industria locală, etc. Într-un an de zile a stat bicicleta în service cam 30-40 de zile adunat, iar calitatea serviciilor și durata intervențiilor au lăsat de dorit. La următoarea achiziție ce fac, mai încurajez industria locală și îmi mai trebuie garanție? Mai văd eu...

P.S. Prima bicicletă (First Bike-ul nu-l socotesc) a fost luată sh de la cineva de pe forum prin 2010, cu factură de la playbike.

@paulrad tu aici zici de calitatea serviciilor care lasa de dorit nu de actul de a cumpara, in sine. Daca ai oaresice înclinație te apuci de mecanica, ceea ce am făcut si eu. 

In rest, poti cumpara bicla noua cu acte si garantie de pe site-uri din afara unde de obicei sunt mai iefine. 

• Upvote 1

@tzunoi zic despre beneficiile cumpărării unei biciclete noi.

în urmă cu 14 ore, crk said:

Dar pentru ca sunt sigur ca se da in doua zile ma gandesc de unde fac rost de bani s-o iau eu.

Altfel spus: io incurajez hotia, mi se rupe de ala care plange dupa bicicleta furata, important este sa imi fie mie bine.

Apreciez sinceritatea.

@paulrad

Pe langa ceea ce ti-a spus deja @tzunoi aici vorbim despre cumpararea bicicletelor furate atunci cand cumparatorul stie clar lucrul asta.

Nu ti-a spus nimeni ca este obligatoriu sa iti cumperi bicicleta noua din magazin.

La fel, nu ti-a spus nimeni ca orice bicicleta care se vinde in afara magazinului este furata. Chiar tu ai dat un exemplu de cum ti-a cumparat o bicicleta care nu era furata.

• Upvote 1

Gibonule, CeReKa facea misto. :)

Cred ca va dati toti seama ca e absurd sa pretinzi sa se cumpere NUMAI de la "local bike shop", asa cum la fel de absurd e sa spui ca renteaza NUMAI daca iti cumperi bicicleta SH. Exista o balanta aici, daca nu ar cumpara lumea bicle noi, astia care vor SH inseamna ca ar ajunge sa cumpere numai din alea furate :D.

în urmă cu 2 ore, Traveller said:

Gibonule, CeReKa facea misto.

Cu siguranta. Parca zicea ceva si de-o marmota si de niste staniol.

Propun sa nu deviem aiurea discutia. Subiectul este bicicleta noua de 7000 lei cumparata cu 3000 lei. Adica cu sub 50 % din valoare ei din magazin.

Desigur, putem face tot felul de supozitii in favoarea cumparatorului care se vrea de buna credinta, de la conceptul de vanzare libera a unui bun pana la faptul ca a cumparat bicicleta pentru ca i-a placut culoarea acesteia. Doar ca acele supozitii n-au legatura cu realitatea.

Iar balanta despre care vorbesti tu exista atunci cand nu se punea problema de achizitie a unui bun nou cu sub 50% din valoarea lui din magazin.

Pana la urma, este alegerea fiecaruia daca vrea sa nu sa incurajeze hotia.

Si treaba asta cu bicicleala a devenit o fitza. Mergeti prin oras/parcuri si o sa vedeti scule de scule. Daca va veti uita si la cei din sea, presupun ca veti realiza faptul ca respectivii nu au nicio treaba cu acele biciclete sau cu sportul in sine, ci doar epatare si cocalareala.

Pei indivizii astia credeti voi ca au ei oaresice moralitate? Nu vreau sa generalizez, dar cine e client fidel pe OLX...spiune multe despre el ca si despre vanzatorii abonati pe acea platforma.

• Upvote 1

1 hour ago, gibonu said:

Iar balanta despre care vorbesti tu exista atunci cand nu se punea problema de achizitie a unui bun nou cu sub 50% din valoarea lui din magazin.

Pai si eu tot astea voiam sa scot in evidenta, si sa port discutia numai sub prezumtia de achizitie corecta.

Teoretic pe oricine ar trebui sa-l duca nitel capul si, cand vede o bicicleta vanduta in stare foarte buna cu un pret sub 50% din cel de raft, sa o suspecteze ca provenind din furt. In realitate, lucrurile nu prea stau asa, din pacate. Uita-te la ce cauta multi romani pe net, vorba lui Heinz, fani oleics, si iti dai seama cat (nu) ii duce capul.

Ca sa revin la sugestia initiala: cel care afla de o astfel de tranzactie sau chiar i se propune direct, sa se adreseze politiei. 

Olexul e plin de anunturi dubioase din toate domeniile...recunosc ca acum 1-2 ani cand am cautat un flatbar am cautat si acolo...si am gasit niste avioane la 1/2 din pretul nou...si am fost foarte tentat sa cumpar un avion, dar nu stateau pe piata mai mult de 1-2 zile, se vindeau ca painea calda.

Am cumparat suficiente lucruri de pe okazii si olx, oare cate din ele proveneau din piata neagra? Nu stiu, cert e ca nu la toate am putut pretinde factura. Le-am luat la pretul pietei stabilit tot de aceste site-uri de vanzare cumparare. 

Acum a venit randul sa imi vand bicicleta si sa o pun pe site-uri de vanzare-cumparare. Am cheltuit o gramada de bani pe ea+upgrade-uri, chiar daca am luat ex-display si cu un discount semnificativ fata de pretul de lista, de asemenea nu mai am chitanta de cand am achitat si nici nu am primit vreun certificat de garantie. Desi are uzura mica si e model vechi de 2 ani, nu pot sa recuperez din banii cheltuiti pentru ca acelasi model de bicla se gaseste pe site-uri de vanzari nu la 50%, ci la 25-30% din pretul de lista pentru modele 2015-2016. Piata fiind plina de biciclete fara acte, pretul pe care pot sa il cer/obtin eu va fi similar cu al celor mai putin albe. 

In alta ordine de idei, cati dintre noi am folosit soft-uri piratate? Cati dintre noi download-am torrente 2017? Cati dintre noi am cumparat diverse lucruri de pe piata neagra, fara factura, chitanta?

Eu cred ca singura modalitate pentru a opri furtul bicicletelor este introducerea unui certificat de inmatriculare...similar cu cel pt autovehicule.

ok, daca ma opreste cineva pe strada (politist) si ma intreaba de actele bicicletei mele...eu ce le spun? Sau cum demonstrez ca nu e furata?

A...si inca o chestie tampita a fabricantilor...pun s/n pe etichete si nu gravat/vopsit pe cadru. Cine fura o bicla arunca abtibildul si asta e....cum mai stii de unde e bicla?

Nu mai zic ca abtibildul respectiv se poate deteriora

Magazinele de provenienta nu pot sa retrimita factura sau ceva inlocuitor celor care au pierdut-o?

Cum ar fi un magazin online unde lumea ar pune spre vanzare doar biciclete cu acte de provenienta?

Cu suficienta campanie sociala lumea poate ar deveni mai constienta de unde vin bicicletele de pe site-uri precum olecs sau dirt bike.

Poate vor dori si magazinele reale de biciclete sa coopereze: atunci cand cumparatorul are de ales intre un SH real si o bicicleta noua alege pe cea noua mai des decat atunci cand are de a face cu dilema: furaciune vs noua.

Personal m-am chinuit putin sa gasesc o bicicleta SH... cautam cuvinte cheie "garantie" sau "cumparata" si cateodata intrebam vanzatorul.

Vad cativa useri revoltati de faptul ca pe olx cicrula numai furaciuni, dar unde ar trebui postate biclele SH? Aici? Ca aici desigur toata lumea e sfanta si sincera si merge la biserica in fiecare Duminica. Hai sa fim seriosi. Nu e prost ala care cere ci ala care da, adica cumparatorul este responsabil de faptele lui cand cumpara fara acte de provenienta in speta asta.

Da treaba cu seria ar putea fi implementata de fabricanti si sa aiba pe situl propriu o pagina unde poti baga seria unei biciclete si sa vezi care e situatia ei, respectiv cel caruia i s-a furat sa ii contacteze urgent, sa dovedeasca faptul ca el/ea este proprietar si fabricantul sa postez pe situl propriu situatia semnalata. @greaper, sunt si fabricanti care le stanteaza pe cadru din ce stiu eu, Specialized fiind unul dintre ei.

în urmă cu 19 ore, Invitat special said:

Nu e prost ala care cere ci ala care da

Foarte corect.

In rest, subiectul topicului este cumpararea unei biciclete noi cu sub 50% din valoare ei din magazin.

Nu vad rostul celorlate discutii despre piata SH, olx, etc.

Ca fapt divers, pe vremea cand pe ciclism.ro exista sectiunea market place, la vanzarea unei biciclete, una dintre conditiile obligatorii era postarea unei fotografii cu seria acelei biciclete.

Posted (edited)

Cum, nu toate cadrele au serie stantate pe ele? :o

Legat de serii inregistrate, as spune ca nici la masini nu se practica sau nu e transparenta. Anul trecut cautand dupa VIN, nu am gasit mare lucru. La biciclete, interesul e mult mai mic. Exista http://www.registruldebiciclete.ro, dar cati il folosesc? Plus maine-poimaine, se poate inchide site-ul din varii motive.

Cat despre inmatricularea bicicletelor, parca erau niste temeri. Precum ca ar putea aduce cu sine si alte taxe nedorite. Ma iertati aici, vorbesc din ceata memoriei.

In cautarile mele din anul trecut, am dat si eu de furaciuni. Am mers catre magazinul local si am trecut prin acelasi dezamagiri ca si @paulrad :"> Daaar, inainte de asta am vandut mtb-ul meu si alte 2 bicle ale prietenilor mei folosind olx. Aproape 90% din cumparatori m-au intrebat de acte. Mi-a placut mult asta. Cum s-a spus si mai sus, comunicare si constientizare in primul rand.

Personal nu as da acea persoana pe mana Politiei. Nu cred ca e hot, e fronter sau cum s-o numi. Treaba lui e sa vanda si atat. Legal cred ca e intr-o zona gri. Treaba Politiei e sa ancheteze si sa distruga retelele, ca la tigari, droguri, prostitutie etc.

Edited by sentric
emoticon edit

Moldoveanul din mine a fost cam indulgent cu acei "cumparatori inocenti".

Cea mai eficienta solutie ar fi una initiata si sustinuta de politie.

Probabil stiu si ei ca peste 50% din bicicletele de pe siteurile de mai sus sunt furate. Ori institutia e putin incompetenta si nu stie cum sa dreaga o problema asa simpla, ori nu au timpul necesar pt a se apuca de asta.

Am patit,am cumparat o cursiera acum 3 ani jumate la 300 LEI si inca o am in depozit,am luat-o in stare perfecta,fara nici o zgarietura,nici un defect,am si testat-o si fiind la mecanica clasa a 12-a nu am vazut sa fi avut vreun defect.Am profitat avand in vedere ca pentru biciclete nu sunt necesare actele,nu stiu daca a furat-o sau nu dar 300 LEI pentru o asemenea bicicleta..raman si eu la concluzia ca cel mai bine ar fi ca bicicletele sa aibe un numar de inmatriculare ca la vehicule sau cel putin asemanator.

Înmatriculare, asigurare și permis pentru călăreț.

Ideea de baza este sa actionam nu sa povestim. Dar aici intervine timpul, familia, problemele de la servici, luat copii de la gradinita etc si mai greu sa se actioneze.

Eu desi imi permit, pur si simplu imi e frica sa imi iau o bicla foarte performanta, respectiv scumpa, din cauza potentialului mare de furt, mai ales ca eu o las chiar si 1-2 ore nesupravegheata.

De asta am o aversiune maxima fata de infecti ca mai sus mentionatul Jenel.

Mizerabilul are acum un "Canion" aeroad la vanzare, de asemenea a reaparut Specialized stumpjumperul pe care eu personal l-am vazut in targul Vitan: https://www.निषिद्ध/oferte/user/1AQvm/

Am intrebat o cunostiinta din cadrul Politiei de sectie si mi-a dat vesti proaste, daca nu e nicio plangere de furt pentru o bicicleta anume (evident sustinuta de acte de provenienta), nu au ce sa ii faca.

Update: dupa 2 zile in care titlul anuntului era "Canion..", la o ora dupa ce am postat comentariul de mai sus, numele brandului a fost corectat in anunt. Coincidenta suspecta.

Prea le pui la suflet, in gluma fie spus poate deveni patologic.

In doua zile s-o fi lovit omul cu gamba de vreo pedala si injurand de "canionul ma-sii" o fi vazut ce scrie pe ea. Sau l-o fi tras de interes fiu-sau student la Cambridge.