Invitat special

Pipa reglabila, pacaleala sau nu

Recommended Posts

Pe recent vandutul MTB Kilimanjaro de la Hervis aveam o pipa reglabila https://www.hervis.ro/store/Echipament/Ciclism/Mountainbike/X-Fact-K/Sport/p/COLOR-2090566. Ca incepator mi s-a parut extrem de practica pentru gasirea pozitiei cu care sa fiu comfortabil, am tot sucit-o in sus si in jos pana am gasit pozitia buna pentru mine.

Problema care mi-a fost bagata in cap de mecanicii de la un shop de biciclete e ca acest tip de pipa (reglabila) e o pacaleala si ar trebui sa ma orientez catre o pipa fixa.

E pacaleala pipa reglabila?

Pe o biclă de oraș sau trekking, pentru un biciclist lipsit de experiență, ar putea fi o opțiune care să îi ofere o anumită liniște pentru perioada inițială de obișnuire cu bicicleta.

Pentru un MTB nu mi se pare o alegere corecta, după atâtea vibrații de pe offroad riscând să prindă joc.

Nici pe o cursiera n-o văd pusă, aici mai mult din motive estetice.

Poate că e cam mult s-o numim păcăleală. Eu n-am avut niciodată și aș lua numai dacă ar fi nevoie să fac experimente pe bicicleta copilului sau soției (iată încă o nișă potrivită).

• Upvote 2

Cum poate fi un obiect pe care deja l-ai folosit si face ceea ce zice(1. e o pipa si 2. e reglabila) o pacaleala? 

A doua problema, care mecanici si care "shop"? In toata Romania au mai ramas vreo 10-20 de mecanici de bicicleta....sansele sa vezi doi la un loc sunt minime.   

Cat despre pipele reglabile, numai cuvinte de lauda. In functie de tipul de pipa, poti selecta pozitia ideala si apoi o poti bloca definitiv la unghiul respectiv. Rezultat: pipa nu se mai misca. Evident, la campionatele de downhill si Turul Frantei nu o sa vezi asa ceva, in primul rand pentru ca acolo fiecare competitor isi alege sigur ce pipa vrea si stie deja preferintele lui in materie de lungime, unghi etc, si in al doilea rand pentru ca la respectivele competitii bicicletele sunt folosite la limita, iar in cazul unui accident, o pipa reglabila probabil nu ar prezenta siguranta necesara. Din acelasi motiv unii prefera un ghidon de aluminiu in loc de carbon etc. 

Cat despre Gigel care se plimba cu bicicleta de oras prin parc, el nu are nici o grija alta decat sa nu loveasca un copac la 7 km/h. Pipa reglabila e ultima din problemele lui, mai problematic e uleiul ala de masina cu care a uns lantul si cu care deja s-a patat....

Salut

Am cumparat o Merida Crossway 20 V, 2018  a carei pipa reglabila trebuie coborita in “head tube”.

Am gasit surubul cu imbus in capul pipei, nu am umblat inca la el, dar am vazut si cuvetaria din capul head tubului.

Intrebarea mea este: umblu doar la surub ? sau si la cuvetarie ? sau pipa nu se poate cobori ?

Multumesc