SpeedOrNothing

Impresii de la tura pe șosea de azi, pe cursieră

Recommended Posts

Pasul nostru cel de toate zilele (pasul Gutâi/Gutin) e în curs de asfaltare așa că azi am luat-o pe sate și apoi am urcat 2-3 km în pas până am dat de bitum pe jos și 15 grade în aer.

UFVHmNMWAswlooxwdlQOvc7BfeJ2d21e9xOTQiy8

• Upvote 2
  • Like 1

De la antrenamentul de azi:

cPcILrK.jpg

G28LZdZ.jpg

Si am reusit sa chiar scap de ploaie :D 

• Upvote 1
  • Like 2

Daca nu gresesc, din St Quentin en Yvelines s-a dat startul cursei Paris-Brest-Paris anul asta.

12 minutes ago, Traveller said:

Daca nu gresesc, din St Quentin en Yvelines s-a dat startul cursei Paris-Brest-Paris anul asta.

Din ce-am gasit rapid pe Internet, se pare ca editia 2015 a plecat de pe velodromul din Saint-Quentin-en-Yvelines. Nu stiu daca e traditie sau doar atunci a fost startul de acolo...

Altfel, Saint-Quentin-en-Yvelines si comunele din "zona de aglomeratie" (un fel de echivalent de zona metropolitana) ocupa o suprafata chiar mare. De unde am facut eu poza pana in centrul Saint-Quentin-en-Yvelines sunt 11 km, iar pana la velodrom 13. 

2015 era, să am pardon.

Tură pe furtună. Ca norocul că am apucat să coborâm din pas că a răsturnat vântul pe acolo zeci de copaci.

HnEsPudHu1I0USyGGdsuY5cNDvBfNHTOEAouU_Yw

oGU2S1XDGiNHwMuxfTKVEV9nWWRhOjozwGBfOhOx

47RB5TvqpGumQS76iGOo-THF6-QPNxgPBAwrx__v

Calitatea pozelor nici nu mai contează. Dârdâiam de frig și trebuia să țin de bicicletă bine să nu o pierd :)

• Upvote 2

Este curisera cu ghidon de mtb, se poate?

IMG_2909.jpg

PS: Sunt rotile de la aialalta ;). Acum le abuzez pe drumuri forestiere, raman perfect drepte. Lucru bun, made in Romania!

• Upvote 3
  • Like 2

Azi o tură pe sate: toamnă, frumos, trafic redus, dar prea mulți câini...

gyBEG8S0h5Ee4VTQvpIgVPpJd5tq0cLFS2of6zCo

Finalul unei cățărări care, la prima abordare cu cursiera, m-a muncit mai mult decât mă așteptam. 4.6km cu pantă medie 7% și porțiuni unde pinionul 32T a muncit din greu.

7jTj8v6ybX5SXXHGAm7chihCWyoBx9_ggCgjnujw

1dPmqgAkRxzhKraIWVent9apmhPG-SjlgTIKTy0n

Din păcate casa tradițională acoperită cu paie de la intrarea în sat a fost înlocuită cu una de BCA.

pFRZsXrLRLPeIp_L1z3g7YUAr_LH4FXX5uVNPpDR

Ulițe pe care până nu de mult ne bucuram de ture off-road. Asfaltul se termină brusc unde începe o coborâre pe un drum ce odinioară era și el asfaltat. Așteptăm încă o campanie electorală ca să putem face un circuit cu cursiera prin locurile astea faine.

jGVSSY0MVn-coFivGzMP9wFUxN46BWomL4QG4YEl

A doua uliță în urcare pe care o parcurg prima dată cu cursiera. Înțelesesem că s-a asfaltat și se poate face legătura cu alt sat, dar când ajung în vârf, surpriză, drumul era tot cum îl știam eu: neasfaltat. Noroc cu un localnic care m-a îndrumat pe altă uliță cu asfalt :)

qjGplNq8pYWwbqcXo-ATp-Zn4Ve0lmAVvpPIfQFM

După ce am pozat văcuțele și m-am urcat pe bicicletă, mi-au trecut prin față 3 căprioare.

WIAMDWfJWLxqAtJtkOgTG7QtCJlTKFNAK4l2wbQF

Ulița ce duce spre mulți câini. Aparent în anul 2017 oamenii n-au auzit de un dispozitiv simplu, primitiv, numit lanț...

oqbLLBNAtlLKkBbN3WDtzbq7VzdFXrDP2NJihc07

• Upvote 3
  • Like 2

Burgundia, 15 octombrie, vreo douăj de grade, vreme perfecta :X 

AYEOva6.jpg

S3Zsz4m.jpg

n8cfnap.jpg

4uCmi5i.jpg

• Upvote 3
  • Like 3

Da. Ai fost cumva cu cei de la Roadrunner când au fost pe gutin? 

Nu e pasul Gutâi, de pe DN 18? De ce îi ziceți Gutin?

@Traveller el este. Așa ne e mai la îndemână, îl mai alintăm Gutinel :)) Dacă stau să mă gândesc nici nu știu când am auzit ultima dată pe cineva zicându-i corect pe nume. Poate se evită ”inconștient” confundarea cu masivul Gutâi.

11 hours ago, paulrad said:

Da. Ai fost cumva cu cei de la Roadrunner când au fost pe gutin? 

N-am fost, nici macar nu am stiut de acea iesire.

Parintii mei locuiesc in BM, am copilarit si eu acolo o buna perioada, inclusiv liceul. Lumea nici acum nu stie daca sunt clujean sau baimaream :))

De vreo 3 ani imi promit ca intr-o vara cand ii vizitez pe ai mei sa vin cu bitza sa stau vreo saptamana si sa colind zonele alea, nici pana acum n-am fost in stare sa ma tin de asta :( 

@Traveller nu stiu exact de unde se trage numele de Gutin, dar niciodata nu am auzit pe cineva din zona sa-i spuna altfel, mult timp chiar eu am crezut ca pasul Gutin si Gutai sunt 2 chestii total diferite 

• Upvote 1