SpeedOrNothing

Impresii de la tura pe șosea de azi, pe cursieră

Recommended Posts

De incalzire, pana termin montajul de la Brevet Randonneur des Alpes.

• Upvote 2
  • Confused 1

@majikstone nu știu ce karma negativă ai adunat de pe toate pasurile astea mișto ai parte de nori :D

5 minutes ago, paulrad said:

karma negativă

Bonus, in ambele ocazii cand am urcat pe Galibier eram bolnav cobza :)) 

• Sad 1

5 hours ago, majikstone said:

De incalzire, pana termin montajul de la Brevet Randonneur des Alpes.

Cumva am asa o frica de coborari, insa imi inchipui ce misto a fost urcarea. Apropo, nu ai facut explozie pana pe coborare vreodata de la supraincalzire? La ce viteza maxima ai ajuns pe coborarea asta? :-SS

2 minutes ago, Mookyama said:

La ce viteza maxima ai ajuns

La el intră sistemele de frânare automată când atinge 50km/h :))

• Upvote 1

24 minutes ago, Mookyama said:

Apropo, nu ai facut explozie pana pe coborare vreodata de la supraincalzire?

Nu, ti-am mai zis si cu alta ocazie, daca nu ai jante de carbon si in special si camere de latex, nu ai cum sa patesti asa ceva. Mare lucru daca ating 50 de grade niste jante de aluminiu dupa o coborare de genul asta. La carbon e cu totul alta poveste, pentru ca disipa mult mai prost caldura, iar camerele de latex sunt la randul lor mult mai sensibile la variatii de temperatura decat cele de butyl. Pene (chiar si explozive) poti face din alte motive - cioburi, pietris, snakebite, dejantari. Am dejantat o data pe o coborare la 40 km/h, some poo came out (ca sa il citez pe Jeremy Clarkson), dar am oprit in siguranta chiar si asa.

Altfel, pe aici am mers cu un pic peste 60 km/h la un moment dat. Asfaltul era mult prea valurit si vederea mea mult prea proasta pentru mai mult. Oricum, cu cat cobori mai repede, cu atat trebuie sa fii mai concentrat la ce se intampla, iar asta rapeste din placerea coborarii, asa ca nu vad nici un sens in a cobori cu viteze astronomice. 50-60 km/h pe bucatile mai drepte sunt arhisuficienti, daca vrei mai mult oricum cam trebuie sa treci intr-o pozitie mai aerodinamica, ceea ce in cazul meu implica un control precar atat al directiei, cat si al franarii.

Am impresia ca pe plat am mers ceva mai repede decat pe orice coborare #facepalm :)) Se poate vedea cumva pe Strava care a fost viteza maxima inregistrata de cand e contul sau ceva plug in/aplicatie?

Imi trebuie mai mult antrenament pe coborare, treptat gradat si sa ma inteleg cumva mai bine cu cursiera, caci ceva nu mi-e in regula, incep sa fac stanga dreapta din ghidon la viteze peste 40-50km/h pe o pipa de 100mm. Totodata cand auzi ca baieti cu ceva km buni in spate si-au rupt niste clavicule pe la Piatra Arsa, incepi sa strangi din buci, din coa...te, de frane... Am vazut o coborare la +120Km/h, mi se inmuiasera picioarele in fata monitorului.

30 minutes ago, Mookyama said:

cand auzi ca baieti cu ceva km buni in spate si-au rupt niste clavicule pe la Piatra Arsa

Eu nu m-as prea lua dupa altii cand vine vorba de teribilisme din astea. Unora li se pare normal sa cada cu bicicleta, indiferent ca discutam de MTB sau de sosea. Aia nu inseamna ca trebuie sa fim toti dispusi sa ne adunam dintii si oasele intr-o punga doar pentru ca altii fac asta. Cum zicea si Niki Lauda:

• Like 1

Bine, asta pana apare o d-ra in peisaj :))

ps: Foarte fain film!

Asta a fost cea de-a 50a editie a Brevet de Randonneur des Alpes: ~180 km cu ~4500m de diferenta de nivel pozitiva, incluzand Col de la Croix de Fer (2067m), Lacets de Montvernier si Col du Galibier (2642m) via Col du Télégraphe. O sa revin peste cateva zile si cu povestea celor doua cyclomontagnarde la care am participat anul asta.

• Upvote 5

A 3-a ieșire pe șosea din ultimele 9 săptămâni. M-a și prins ploaia după ce am spălat bicicleta pt prima dată în sezonul ăsta :)

Y4a6h2S6yoTMSRDIuX5nskJ0ruIpMESgE1Yr2L9O

• Upvote 3
  • Like 2
  • Haha 1