SpeedOrNothing

Impresii de la tura pe șosea de azi, pe cursieră

Recommended Posts

On 06.07.2020 at 20:59, IonutA said:

Salut,

O zi superbă, traseu frumos, abordare lejeră cu o formație pestriță a ieșit bine!

La nord de Mizil, pe drumul Vinului :)

Poze și un film mai jos:

- https://photos.app.goo.gl/kihacujxj1WTybm29

Numai bine!

Adrian

Foarte fain,  traseu nu prea aglomerat  si vad ca v-a insotit si o fata, si nu conteaza bitigla atat timp cat poti pedala si faci miscare . ;)

Singurele poze pe care am reusit sa le fac in plimbarea de ieri pana la Paltinis. 

(pozele pe coborare, fugarit de ploaie din Palti, dar bicicleta regulamentar la poza, cu transmisia spre camera foto :-D)

NXmL1y2.jpg

s3iAYxr.jpg

• Upvote 5

Din Gatwick pana la Ditchling Hill, mai multe urcari-coborari decat banuiam ca exista, m-au facut sa imi dau seama ca 108 kg sunt putin prea multe pentru biciclit.

109687399_2721659364746242_4457789716560

109513463_603668607242085_90066536609571

109607088_573061203312543_84260085598330

• Upvote 5
  • Like 3

Daca padurile-s nãmolite, am scos fixa prin Marginime, nimic special, doar putin asfalt proaspat care gadila placut anvelopele.

H6NmUBZ.jpg?1

• Upvote 3
  • Like 1

Am mai văzut poza asta undeva, ș-am vrut să mă bag în seamă.
Prea mult HDR și în plus pare fotoșop. Te-ai cam chinuit să tifețezi spițele, da' a ieșit bine...

Nu fotoșop, bre, că nu e timp de de-astea. Dar aplicația aia de ifon pictează mai mult decât camera. Uneori nu-i rău deloc.

Vârful Mogoșa, care iarna e locușorul de joacă pt foci, ascuns de nori. La coborâre s-a eliberat.

zRZCHDHmwDNZK9y0jTWNeMP6owE833f--gvS3GFG

La fel și cu Vf. Igniș.

FUc5o6qgN7ikQvhxwaHbqJPwSrGHOwg1dhosW-0v

• Upvote 2
  • Like 3

Plimbarea de dupa amiaza, prin vant de fata si ploaie, pe la Paltinis

y04MyU0h.jpg

xD957Uuh.jpg

JjFkOVVh.jpg

9QH5CTjh.jpg

• Upvote 6
  • Like 3

Închideți repede threadul până nu se trezește @majikstone după tura de ieri și începe să posteze. @-)

• Haha 3

Da da. M-am pregătit mental deja pentru asta :))

Usor baieti ca a trebuit sa dorm vreo 10 ore dupa tura de ieri |-)vin imediat si pozele >:D<

• Haha 1

Niscaiva imagini de la ITT-ul de astazi Curmatura Stezii - Arena Platos  Restul de imagini le gasiti aici

(Nush daca respecta regulile topicului, dar cred ca nu deranjeaza prea mult)

Din pacate, ploaia mocaneasca de dimineata m-a impiedicat sa urc sus pe platou la Palti sau la finalul de etapa. Asa ca m-am multumit si cu prezenta pe varful Catararii Calugaru. 

yO4sPfDh.jpg

FZ0sbr3h.jpg

Liderul incontestabil, Patrick Konrad, si viitorul (cunoscut dinainte, dupa parerea mea) castigator

lZSkGp5h.jpg

8 minutes ago, majikstone said:

ieri am fost prin Elvetia, pe o bucla montana prezentata si recomandata de Mike Cotty

N-am cuvinte, taste, cerneala electronica si doar un singur UpVote ca sa ma exprim legat de aceasta tura si imaginile prezentate. Bravos!

P>S> dormi cam mult. sper ca data viitoare(cand pui si video(urile) sa fii mai prompt si sa nu ne mai faci sa asteptam asa mult :P

• Upvote 4
  • Like 1

9 minutes ago, EyesOnly said:

dormi cam mult. sper ca data viitoare(cand pui si video(urile) sa fii mai prompt si sa nu ne mai faci sa asteptam asa mult :P

=)) asa se intampla cand arzi lumanarea la ambele capete... si da, vor veni si videouri :P primul poate astazi, pana una alta am si o transmisie de curatat.

• Haha 1

59 minutes ago, EyesOnly said:

Liderul incontestabil, Patrick Konrad, si viitorul (cunoscut dinainte, dupa parerea mea) castigator

Si mea culpa - ca n-am avut castile la mine la intoarcerea acasa(sa ascult finalul etapei) si nici nu am verificat clasamentul inainte de a posta - se pare ca Gregor i-a "furat" tricoul lui Patrick

După trufandalele antevorbitorilor, plimbarea asta "de după blocuri" o să pară o glumă, dar atâta timp cât există șosele goale și plăcute pe lângă București, e bine să le popularizăm. Am fost până la Ciocănești, în sus pe Colentina. Am ieșit din București prin Giulești, legat acum de Chiajna printr-un comunal proaspăt asfaltat, DC 21 (aviz amatorilor!).

PSX_20200726_154255.jpg

PSX_20200726_154537.jpg

PSX_20200726_154726.jpg

PSX_20200726_155221.jpg

PSX_20200726_155539.jpg

PSX_20200726_155808.jpg

PSX_20200726_124823.jpg

PSX_20200726_160237.jpg

• Upvote 5
  • Like 3

@Traveller Citisem de drumul ăla între Chiajna și Giulești pe forumurile de profil, dar nu m-am încumetat, neștiind cum e cu fauna locală. Să înțeleg că nu ai rămas fără bicicleta de sub tine?:D

• Haha 1

Nu, a fost o poezie. :D

Calea Giulești de după capătul tramvaielor 11 și 44 era o stradă liniștită și foarte puțin circulată. La fel și bucata din cîmp, o șosea pustie. 

Plăcuța indică Drumul la Chiajna, e o stradă desprinsă la dreapta, în unghi drept, din strada Răsadniței (pe care se face la stînga în piațeta unde e capătul liniei  STB 162). 

Și la dus și la întors, liniște și pace. Mult mai plăcut decît prin Chiajna.

PS: sunt bucureștean, dar e prima dată cînd am mers pe Calea Giulești de dincolo de podul Grant. :))

• Haha 1

N-avem noi la o aruncătură de băț pasuri cu aer rarefiat și fițe elvețiene, dar avem dealuri frumoase pe lângă oraș cu asfalt bun nu pavate. Și câini. De aia e rarisimă o astfel de tură cu cursiera ”pe sate”. 55km cu 620m.

XBrYu3bqD0TMKH1B2MKQKBhq29KPC1sMqfcfZfll

_vG-VbjIzldjJ-t9Qk8bEBFIickdfLkd8W43yl81

spCupUGkG0x1CFjo_DIxV365imtluClsy1maCG-i

TNVv0I6YVPX5Xe5rEHjAw73bXCsZBUntwkH_SMe7

fZZ6WO2ZGmN0eQwpwn77JL4Su2VUSA7_JjAeOt-8

etiCNbgtjoyOYRN5Qfk-6NooHeFnYq8jacAtziar

• Upvote 4
  • Like 1
  • Haha 1

• Upvote 2
  • Like 3

Posted (edited)
  • Upvote 3
  • Like 2

Dimineata pe racoare(mare) spre si de la Cabana Rarau

PTm4ykN.jpg

gsNbCes.jpg

lQjPKgk.jpg

F5fuWqc.jpg

BIrTCQc.jpg

• Upvote 4
  • Like 1

Posted (edited)
3 hours ago, greaper said:

@IonutA “ai picioare”, nu gluma. Ai niste “stats”

Merci!

De anul trecut mi s-a stricat ceasul polar și nu l-am mai înlocuit cu altceva. Deci nu am înregistrat tura, doar am cronometrat-o. Google maps zice că sunt aprox. 125km cu +800m și -100m la dus și tot atât și la întoarcere, pentru că am urmat același traseu, deci totalul este x2.

Ce pot spune este că la dus am făcut două scurte opriri și la întoarcere trei scurte opriri.

Edited by IonutA
+/-