SpeedOrNothing

Impresii de la tura pe șosea de azi, pe cursieră

Recommended Posts

11 hours ago, alexadi said:

Linia ferată de la centura in Cernica vechea sosea care duce spre mănăstirea Cernica și care acum e blocată cu parapeții betonati, că e mai ușor decât un pod peste calea ferată, in partea dreapta sensul de dus spre mănăstire o să vezi tunelul cai ferate care începe cam la 100 de intersecția cu șoseaua.

Merci ! Am reușit să o reperez. Cu toate că trecusem de multe ori pe acolo până să zici de ea nu am observat-o.

O scurta iesire de verificare a picioarelor si de recuperare dupa tura montana de sambata(in care le-am "verificat" si mai mult)

urcRyQ5.jpg

Ir79On9h.jpg

"Verificarea" vine dupa o cazatura "frumoasa", din ciclul atentie la neatentie, cu piele multa lasata pe asfalt in dupa amiaza zilei de joi

(dupa 4 zile de la eveniment)

yhOAkRqh.jpg

fQEUSKv.jpg

• Upvote 1
  • Like 1
  • Sad 1

Eu vreau doar sa zic ca uneori bate vantul si la dus si la intors. 

Daca stiam ce cifre arata Garminul asta, investeam de mult in el.

Alte poze n-am facut :D

119027738_3838795399483645_2053773179386

• Upvote 1
  • Like 2
  • Haha 3

Apune soarele...cam la fel cum apune si sezonul de ture lungi de dupa-amiaza dupa munca

KkKmCPG.jpg

• Upvote 2
  • Like 1

"Tunelul" caii ferate pe drumul spre manastirea Cernica (acum un an):

Rail Cernica 15 August (10)

• Like 1

Ploiești - Văleni și in jur.

Am prins iarăși vânt, m-a cam terminat. Mă aștepta cineva in localitate ca sa facem o tură, dar ne-a prins noaptea; a fost tare frig, undeva la 10-12 grade, ne-am retras la un sirop de fructe de pădure. Am făcut taman 100km ieri. Superbă zona! Mai vreau...

60f795f16a92a640c9b0928abf6dc2c1.jpg

• Upvote 3
  • Like 1

A fost ceva în aer ieri de ne-a prins întunericul pe mai mulți. Ceva tomnatic :)

31 minutes ago, paulrad said:

A fost ceva în aer ieri de ne-a prins întunericul pe mai mulți. Ceva tomnatic :)

da da,  se cheama intuneric ce a fost in aer :-D

s-au scurtat(si se scurteaza) zilele. Dorinta de a pedala ramane aceeasi ....ne obisnuim si cu intunericul, din nou. 

P>S> am facut mutle ture montane anul asta si sambata a fost prima in care m-a prins intunericul pe traseu - la intoarcere, ca la plecare era ceva normal. 

Asa ca, de acum, tot pe intuneric dam cu terminatul. 

Turele de aprox. 2h le mutăm de la 18-18:30 la 17:00, alea de 3h de la 16:00.

Mai încolo mai tragem programul o oră în jos, de la 15:00, iar apoi sărim la ora 20:00. Pe hometrainer. :( 

6 minutes ago, paulrad said:

Turele de aprox. 2h le mutăm de la 18-18:30 la 17:00, alea de 3h de la 16:00.

Mai încolo mai tragem programul o oră în jos, de la 15:00

incet incet, iti dai demisia si le muti de dimineata :))))

6 minutes ago, paulrad said:

iar apoi sărim la ora 20:00. Pe hometrainer.

niciodata nu pedalez pe home trainer dupa ora 20:00, doar inainte. 

Dacă e un lucru care să-mi placă la programul de iarnă e că îmi desfășor activitățile sportive (pedalat/schiat/alergat/sală) când am terminat cu munca/lenevitul, chiar și la ore gen 19-20. Plus faptul că foca merge pe orice vreme pe când la biciclit, mai ales anul ăsta, am fost foarte meteo-sensibil. Un pic de nori dacă erau și-mi alungau cheful :)) 

• Like 1

Am avut noroc că am primit o lumină frontală, altfel era big time fail, in special ca nu cunoșteam zona, iar asfaltul era crăpat ici, colo. Tot nu am scăpat și am luat 2 gropi mici de m-au zgâlțâit bine. Asta este singurul aspect care nu îl place noaptea. 
Acum 3 ture ne-a prins noaptea pe Calugareni. Iar fără lumini, încă nu m-am obișnuit cu programul de toamna. Am scos telefonul și am dat drumul la lanterna și l-am pus in buzunarul din spate. Traseul îl știu binisor, puteam merge liniștit fără lumini, in special ca era Luna plină. Cam chioară, ce-i drept, dar a fost binevenită. 

• Like 1

@Mookyama sa nu te bazezi ca ai abonament la noroc. Cat crezi ca va mai dura pana cand un sofer nu te va observa pe sosea?

• Thanks 1

Următoarea tură va fi cu lumini, parol. Deja am încărcate bateriile 18650mAh pentru lanternele cu leduri, inclusiv rezervele, și 4 lumini spate, unele pe USB, altele pe 2x3V, de ieri. Ca sa fie!

Apropo de asta, in seara asta am aflat cu tristețe de la @vladoiuca o colega de a noastră s-a stins din viața fiind lovită de o dubă. Astăzi este înmormântarea (10.09) 😔

• Confused 1
  • Sad 1

Aseară iar m-a prins noaptea pe șosea, nu că ar fi fost târziu, a fost o tura între 19:00 și 21:00 in vara era lumina fără probleme, am testat noul far care e ok si cel mai mult mi-a plăcut mirosul de fân uscat in răcoarea serii ce m-a însoțit tot timpul cat am fost în câmp (între Buftea și Tamaș, dar mai ales pe porțiunea de șosea dintre Balotești - Dimieni - Tunari).

Adevărat că pe șosea, mai ales pe partea a doua a traseului, eram cam singur rar când vedeam vro mașina sa îmi polueze aerul, poze nu am apucat sa fac dar mi-ar fi plăcut să pot surprinde acel miros. Asta e un avantaj al turelor înserate, mirosul de aer rece și curat.

• Upvote 2
  • Like 1

In urmarirea Turului Romaniei, pe TF(locuri si poze clasice pe care niciunul dintre voi nu le-a mai vazut pana acum :))))) )

c3iaDX5.jpg

a86NNKQ.jpg

nEFeXTL.jpg

3P3QFLB.jpg

Pto3WiV.jpg

1p3dRRv.jpg

• Upvote 6
  • Thanks 1

@EyesOnly frumos, dar se putea mai bine. Lipsește poza cu ciocolata Făgăraș în cadru.

• Haha 1

5 minutes ago, paulrad said:

@EyesOnly frumos, dar se putea mai bine. Lipsește poza cu ciocolata Făgăraș în cadru.

Mi Lord, your wish is my command

Xmnc9Z2.jpg

P>S> sa nu te aud ca te plangi de calitate ca stiu pe unde te dai. Iti tai gumele :-P

P>S>2> Poza e, evident, nu de la aceasta tura ci de la plimbarea la picior pe Vf. Negoiu, langa superbul Lac Caltun

• Like 3
  • Haha 1

Cat de idiot si prost sa fii sa vii cu spray-ul si sa dai peste?!?

Doamne ce tara plina de prosti

l7qHBex.jpg

N9aHzih.jpg

• Sad 4

Pentru ca nu sunt amendati si pot face ce vor.De asta fiecare face ce vrea.Din pacate discutiile sunt lungi si cam inutile.

• Sad 1

Aia cu spray-ul au fost chiar finuti, huligani din specia "cu carte" , adica se pare pot citi panoul!  Mare lucru! (avand in vedere nivelul educatiei!)

Altii mai "fara carte" puteau sa smulga intreg panoul si sa si-l monteze acasa la cotetul de porc sau la caruta.

In Romania exista unii care smulg sinele de tren, cablurile de circulatie feroviara, fura bariera, mananca lebedele, extrag bancile din parcuri peste noapte , etc. Zilele trecute unii au furat de la o intreprindere un motor de milioane, l-au taiat bucati si-l duceau cu caruta spre fiare vechi cand au fost prinsi.

La mine au mazgalit (cu spray, tot negru - cred ca asta e mai ieftin) blocul imediat dupa reabilitare, cand era alb, nou si curat.

8 hours ago, EyesOnly said:

Cat de idiot si prost sa fii sa vii cu spray-ul si sa dai peste?!?

Doamne ce tara plina de prosti

l7qHBex.jpg

N9aHzih.jpg

Dacă mai ai ocazia sa treci pe acolo, cumpără un marker zdravăn și cu varful gros. Restul ți-l imaginezi tu :) 

ps: 1.5m 🔛 🚴

ps2: ar trebui mediatizat asta, ii doare la bască. 

Ca idee, dacă unul mă claxonează și reușesc sa îl prind undeva, mă duc și ii bat in geam. Da, îmi fac timp pentru idioți! 

Ieri, eram cu câinele in rucsac. Oprește o tipa înainte de podul subteran înainte de Băneasa. A coborât o tanti și bineînțeles ca fiind trafic fluid era sa îl pup pe unul in spate. Vina era a mea, dar nu mă așteptam, chiar dacă a frânat dinte-o data și s-a pus pe avarii. Ok. M-am dus la ea, a tăiat-o repede. O prind pe drum, dau din aripi, ii zic de suflet. O taie mai departe și ne întâlnim din nou, la semafor. Nu ii mai zic nimic, dar aud o voce din stânga... i-am spus sa oprească undeva cât de cât mai retras, fiind zona de trafic ne-a blocat complet banda, forțând intrarea pe a 2-a banda. Succes cu asta de pe loc. Și zice dar am o colega... zic colega are 2 picioare, dacă ați adus-o până acasă, cred că 20 de metri pe jos nu ii pica rău, făcea și dansa puțin fitness 😁 și zâmbesc. Și tipa își cere scuze. Apoi îmi zice ca e mișto câinele, și ca are și ea câine și așa pe dincolo...daca mai ținea semaforul vreo 20 de secunde cred ca ieșeam la o cafea 🤣

• Upvote 1

521e07ebb9f65032b004d180ba6e0554.jpg

28c12f430c7a1c440385ef3b907338dd.jpg

Prima tura a noastră mai serioasă. Am ieșit și pe DN. Faza haioasa este ca am luat câteva PR pe Strava cu câinele in spate si haine normale (55.4 km/h)

• Upvote 2
  • Haha 1

On 9/14/2020 at 10:47 AM, Tolstoievski said:

Am mai facut o plimbare vineri; tot cu bicicleta, ca masinile oricum stateau in coloana.

Vreme ideala, chiar daca ziua un pic mai scurta si inserat devreme.

https://www.strava.com/activities/4045146689 

Wow! Superba tura. Sunt curios cum s-a comportat garmin-u timp de cele 14 ore. Ai avut nevoie de baterie externa, sau a rezistat "stand-alone"?