SpeedOrNothing

Impresii de la tura pe șosea de azi, pe cursieră

Recommended Posts

Ca sa ma laud, eu am participat la asfaltare la hotarele, falastoaca, isvoarele. Scuzati portiunile cu asfalt "bunicel" dar asfaltul era moka, obligatii de partid!

• Confused 1

Știe careva dacă s-a deschis arena națională? Am avut un accident și parcă aș vrea să încep domol. 

10 minutes ago, Mookyama said:

Știe careva dacă s-a deschis arena națională? Am avut un accident și parcă aș vrea să încep domol. 

Am văzut că @MaC® tot bobinează pe acolo, ar trebui să știe el.

• Upvote 2

54 minutes ago, Mookyama said:

Știe careva dacă s-a deschis arena națională? Am avut un accident și parcă aș vrea să încep domol

Da. Așa am făcut și eu. Bine, s-a ținut și @MaC® de capul meu. :P

• Like 1

Da, este deschisă.
Se închide doar în zilele cu meciuri (trebuie verificat programul meciurilor din Liga 1, Rapid și FCSB joacă pe Național)

Adevărul adevărat e că nu bobinez.
Și în urma unei întrebări "nevinovate" primite pe Strava am decis să dezvălui.
" - Io suspectez că centrifughezi ceva acolo. Îmbogățești uraniu?
- Nope. Am participat la un casting și am câștigat singurul rol care mai era disponibil. Cel de hamster. Acum fac repetiții, vreau să intru în pielea personajului, să-l simt."
:D :P

• Like 2
  • Haha 2

A, și am uitat. Never-ever pe acolo după amiază/seara.
E plin de lume (mămiki, tătiki, buniki cu kinderi, se practică cam toate sporturile posibile și trebuie mers cu grijă)
Dimineața, pe răcoare e jănial.
În condițiile în care sunt praf dpdv fizic am reușit medie de 25 pe vreo 20 de ture (o tură are cam 1km. Mai precis ar fi 0,99 ca segment pe Strava)

• Upvote 2
  • Like 1
  • Sad 1

Super! Acum trebuie doar sa îmi fac curaj. Curaj ca să mă trezesc dimineața, nu sunt matinal. Plus că voi avea dilema dacă voi merge pe stânga sau pe dreapta. Partea panicoasă ar fi că dacă voi vedea nisip pe jos, mă șăd pe o bancă și voi enerva copiii cu o înghețată vreo 2 ore. 

în urmă cu 14 minute, Mookyama said:

Curaj ca să mă trezesc dimineața, nu sunt matinal.

#miemzici?
e cumplit. Ora 7 nici nu există pe ceas. E doar la a 2-a tură când cică e 19:00 (asta pt alea analogice)
Dar nah. Arta cere sacrificii.
Uzual se merge anti orar (mă refer la biciclit). Am încercat și invers și e nasol, ceva nu se leagă. Ar fi o foarte mică porțiune unde au făcut niscai lucrări și ar fi ceva nisip (pe latura exterioară, mai lungă adică mai spre dreapta dar e foarte mică si se poate ocoli. Oricum, pe acea porțiune e un oareșce vânt de față (de fapt e un fel de canal al curenților de aer - că dacă te uiți la frunzele pomilor alea nu prea se mișcă. Daca mai bate și vântul, acolo chiar e de tras. Dar e fain că ajută la antrenament, pt că nu ține mult porțiunea respectivă.

• Haha 1

Am zis azi că păcălesc ploaia și fac și eu o tura mică de 100km însă ea m-a prins puțin între ieșirea de la Dimieni și intrarea din Tunari. Rezultatul am ajuns acasă cu lanțul curat fara pic de ulei dry că am zis că nu e necesar de tip wet, am făcut și o pana la care mai adaug și "plăcerea" sa vin cu apa in galoși acasă. Am adăugat și faptul că am recuperat bucăți din pompa de pe șosea că a vrut sa îmi arate că e demontabilă, și ca am uns lanțul prin bălți cu apa de ploaie sa scap de scârțâit. Dar în rest o tura frumoasă.

xAo7dRR.jpgeGTp0jC.jpg

syWsI6u.jpgISKw6qP.jpg

vriW0WS.jpg

• Upvote 5
  • Like 1
  • Haha 2

eu am scapat pe ploaie am luat-o prin petrechioaia iar in afumati deja plouase rau

In schimb m-am ales cu o entorsa am alunecat pe loc pe niste mizerie pietris cu nisip cu roata spate + se prinsese o pietricica in spd si nu a declipsat repede.

• Haha 1
  • Sad 3

Salut! Peisaj superb! Drum pustiu! Fara comentarii. Da' chiar fara comentarii?

Deci aceste culori de tuamnă ne rănejte retina și ne duare.
Prea mult ruginiu, șosele prea guale, deci #invidielamacsim

• Thanks 1

Aceleasi peisaje le-am admirat miercuri cand am trecut muntii la Brasov. Pe mine bărăganul ma demoralizeaza. E prea plat.

• Like 1

8 hours ago, MaC® said:

Deci aceste culori de tuamnă ne rănejte retina și ne duare.
Prea mult ruginiu, șosele prea guale, deci #invidielamacsim

Să spuneți mulțumesc că mă doare cioantele și am abandonat cursiera, de unde și lipsa pozelor de toamnă de pe Gutin, dar dacă insistați, po` să pun câteva din anii trecuți.

• Haha 2
  • Sad 1

1 hour ago, paulrad said:

Să spuneți mulțumesc .....lipsa pozelor de .... pe Gutin

In fiecare dimineata ma trezesc si multumesc tuturor zeilor bicicletei

• Thanks 1
  • Haha 2

8 hours ago, paulrad said:

Să spuneți mulțumesc că mă doare cioantele și am abandonat cursiera, de unde și lipsa pozelor de toamnă de pe Gutin

Dacă te duci dă relaxare, călare pă MTB, să dau amenzi sau ce? Să uită urît cursieriștii la tine?

• Like 1
  • Haha 2

1 minute ago, Traveller said:

Dacă te duci de relaxare, călare pe MTB, să dau amenzi sau ce? Să uită urît cursieriștii la tine?

Vă rog frumos să vă măsurați cuvintele! O blasfemie așa mare n-am mai auzit de mult timp. 

P.S. La ”drum întins” pe urcare apar o parte din aceleași probleme și pe mtb, dar nu chiar așa intense, 87% legate de poziția pe bike. Deci mtb-ul la mtb rămâne. Un forestier de 20-40 minute, un trail tehnic la urcare unde mai schimbi poziția pe bike, o coborâre unde faci puțin ”stretching” și de la capăt. :) 

• Like 1

1 minute ago, paulrad said:

să vă măsurați cuvintele!

masuram, masuram dar....metric sau imperial? aceasta-i intrebarea

• Haha 3

Cursieristii, cursieristi; mtbistii, mtbisti. Intr-un sistem democratic ca al nostru, fiecare e liber sa-si aleaga calea. Cu emotie in glas indraznesc sa intreb la ce va referiti cand mentionati sistemul de masura imperial?

Și noi care avem și-și, unde intrăm?
Care-i calea de urmat?
"Niculaie, unde mergem noi domnule?"

Fun fact ontopic dar in acelasi timp offtopic: nemtii folosesc acelasi cuvant pentru inch si pentru vamă. Zoll.

Am realizat asta la o tura pe sosea de acum cateva zile, pe cursiera.

• Like 1