SpeedOrNothing

Impresii de la tura pe șosea de azi, pe cursieră

Recommended Posts

în urmă cu 25 minute, MaC® said:

harșt.
#săisetaiecapu 

Să se pună si sare. Sa doara mai tare.  (Că pe noi ne duru tare inima cand văzurăm șarpele). 

• Upvote 1

Azi am fost la prima randonnée de anul asta, aripile au facut toti banii (si gramele). Desi bicicleta arata oricum ca un purcel, celelalte aratau mult mai rau :)) 

rKwWCYe.jpg

iEjrFk3.jpg

• Upvote 4

Daca ai putea lungi aripa spate, cei ce vor fi in spatele tau iti vor fi recunoscatori.

1 minute ago, Stuparul said:

Daca ai putea lungi aripa spate, cei ce vor fi in urma iti vor fi recunoscatori.

Lasa ca am mancat ieri destul noroi de la altii, cred ca nici 10% din cei prezenti nu aveau nici un soi de aripi pe bicicleta, nici macar ass savers.

În Maramu` avem râuri frumos colorate.

Wx2SozUG7w-ZADeGEToJf2Nvi_wwO0_xjmtaTbsB

• Upvote 1
  • Like 1
  • Sad 2

Am văz't pe diverse saituri de știri locale + fața cărții... 
Sunt țări care exploatează resursele naturale în modul ăla fain: turism (aurul verde).
Noi nu, betmen, betmen. Minerit ca acu 100-150 dă ai. Haur, cupru, metale, cianuri, steril... 

Si cioburi de comunism:

075_B24_AC-857_C-4_A94-8076-56_F2_BEC62_

• Upvote 1

mGooMTd.jpg

jO5JVEy.jpg

hh5QNTn.jpg

Azi am reusit performanta unica de a face pana la ambele roti pe catarare, din cauza unor pietricele care au perforat calea de rulare a cauciucului. Le-am auzit cum fac zgomot pe masura ce se loveau de asfalt, dar m-am gandit ca se vor desprinde din calea de rulare. Nu s-a intamplat, asa ca dupa vreo 200 de metri am auzit si cum incepe sa iasa aerul din camere. Si daca credeam ca am scapat doar cu cea fata, o data oprit am vazut ca si cea spate era compromisa. Era penultima catarare a zilei, tocmai depasisem niste MAMILi :-< 

Cu ocazia asta am invatat ca un kit de petice si lipici e sfant (in ciuda tentatiei de a folosi direct camera de rezerva), ca pompele alea mici si finute (pun si link, sa stiti ce sa nu cumparati) sunt complet inutile (dupa peste 400 de "pompe" bagate in fiecare camera, abia daca am bagat 40-50 PSI cu care sa ma tarasc pe ultimii 19 km ai traseului) si ca, in caz de pana pe marginea drumului, cauciucurile greu de pus pe janta sunt un cosmar (degete reci, nervi, pozitie incomoda, alea alea, 100% sanse de ciupit camera cu levierele la montare). 50 de minute pierdute degeaba, dar macar mai aveau sandwichuri si Coca-Cola la finish.

• Upvote 2

6 minutes ago, majikstone said:

Le-am auzit cum fac zgomot pe masura ce se loveau de asfalt, dar m-am gandit ca se vor desprinde

Când auzi că bate sau simți că trepidează cauciucul, oprești și verifici.
Lecția asta am învățat-o destul de repede după ce mi-am luat cursieră, dar nu chiar din prima, a trebuit să iau un cui în cauciucul nou-nouț, să-l plimb câteva zeci de metri pe principiul ”o pica jos” și să zgâriu cadrul cu cuiul:))

• Upvote 1

Just now, paulrad said:

Când auzi că bate sau simți că trepidează cauciucul, oprești și verifici.

Mda, acum m-am invatat minte, ce pot sa zic :)) Culmea e ca cu Schwalbe One am tot felul de ciupituri de genul asta pe calea de rulare, dar nici una nu a strapuns, si le-am bagat prin tot felul de bălării. Asa ca m-am invatat sa nu-mi pese. Dar na, asta e, se intampla si la case mai mari.

Pentru cei care inca mai folosesc lipici, care dupa prima sau a doua folosire e uscat si ramai cu camera-n mana cine stie pe ce coclauri. Iar la ture departe de casa se iau 2 camere de rezerva... Cu putina rabdare nu se ciupeste camera.

#oamenidincretacic #lipiculiartapananu #lipicinaipanaai #stimmultesinimic #zgarcitsuntempanaavem

http://www.wiggle.co.uk/lifeline-10-self-adhesive-instant-puncture-repair-patches/

http://www.wiggle.co.uk/topeak-race-rocket-pump/

http://www.wiggle.co.uk/lezyne-pressure-drive-mini-abs-pump-small/

Enjoy!

Te-a intrebat cineva ceva? 

Stiu sa pun un petic pe o camera.

Stiu sa umflu un cauciuc.

Stiu de cate camere de rezerva am nevoie.

Stiu ce inseamna "tura departe de casa". Probabil pentru tine asta inseamna ca ai iesit de pe raza localitatii in care locuiesti.

Stiu ce inseamna o pompa portabila buna (chiar am una, dar am fost fraier sa o las acasa in detrimentul celei mai mici, nu voi mai repeta eroarea asta).

Daca ai dedus ca as avea nevoie de sfaturi cu privire la oricare dintre operatiunile astea, mai citeste de vreo 10 ori postarea mea anterioara, iti dau si un dictionar roman-roman daca vrei.

Si daca crezi ca e un motiv de mandrie si aroganta ca tu esti incapabil sa lipesti un petic cu lipici, du-te propovaduieste aerele astea cui are chef sa te asculte.

• Upvote 2

@Mookyama mulțam de video, mi-am dat seama că umblu fără leviere la mine :))

P.S. eu prefer peticele autocolante. Am încercat o dată acasă să aplic unu de ăla cu lipici, m-a bătut tehnologia :-S

1 hour ago, Mookyama said:

Pentru cei care inca mai folosesc lipici, care dupa prima sau a doua folosire e uscat si ramai cu camera-n mana cine stie pe ce coclauri. Iar la ture departe de casa se iau 2 camere de rezerva... Cu putina rabdare nu se ciupeste camera.

#oamenidincretacic #lipiculiartapananu #lipicinaipanaai #stimmultesinimic #zgarcitsuntempanaavem

http://www.wiggle.co.uk/lezyne-pressure-drive-mini-abs-pump-small/

Enjoy!

Pompa de la Lezyne nu o recomand pt cursiera. La o tura, acum ceva vreme, cu o chestie din aia ne-am chinuit trei barbati sa-i umflam unei persoane a sexului slab cauciucul undeva la 60-70%, sa zic 50-60 PSI pt cauciuc de 25mm.

• Thanks 1

@paulrad ce fain e ca ocupa mai putin spatiu in borseta, cam jumatate spatiu fata de cutia cu lipici si nu curge/prelinge (arde punguta/cutia). Plus ca sunt mai usor de montat, rapid, curat, frumos. Nu iti mai lipesti nici degetele, nici din gresala. Eu mi le-am lipit si am ramas cu ele asa pana le-am desprins cu lama :)) Nu stiu daca a fost de la pana sau altceva, orisicum, experiente si experiente. E mult mai comod, sunt 12, adica stii "cate mai ai" si aia e. Cea mai buna ivestitie la 2euro. Leviere iti trebuie 2-3. Te descurci si cu 2. Uneori le gasesti pe multitool (asta il am eu), insa eu m-am invatat sa le am separat 3x set /12lei Tacx. Si au si colorate ca sa le poti asorta dupa gust. 

@Stuparul nu recomand decat ce am folosit si a mers. Imi pare rau de experienta. In general luam  pompa la 2 oameni daca suntem mai multi. Momentan folosesc pompa Topeak si mai am ceva de la Specialized pe care nu le recomand, desi isi fac treaba daca ai rabdare.
Daca suntem doar 2 pe tura luam 2 pompe. Si cate o camera de fiecare. Daca mergem pe TDS ca e aproape 1 camera (2 in total), daca mergem spre Predeal, fiind cam aceeasi distanta, luam 2 camere (3 de toate). Si bineinteles, petece. Daca plecam pe cateva zile luam 4 camere si uneori 1 cauciuc. Nu s-a intamplat sa avem probleme grave, insa nu se stie niciodata :) 

Printre altele mi-a crapat iar genunchiul. Am fost recuperat de pe drum cu o masina. Din nou. Aceeasi zona, traseu. Toata distanta am parcurs-o pedaland clipsat doar cu un picior. Fasa elastica nu a facut fata. Nu am poza din pacate, asta e tura. A doua zi am repetat istoria, tot cu un picior, dar a fost cald si bine. Era sa cad de 3 ori de pe bicla din cauza faptului ca nu avem piciorul clipsat, caci am dat in gol si nu il puteam controla bine piciorul. Am impresia ca imi cedeaza genunchiul de la frig.

LE. A doua zi am testat si Fizik Antares Versus Evo R3. Dupa nici 40km zici ca eram batut la fund...

23 minutes ago, Stuparul said:

Pompa de la Lezyne nu o recomand pt cursiera. La o tura, acum ceva vreme, cu o chestie din aia ne-am chinuit trei barbati sa-i umflam unei persoane a sexului slab cauciucul undeva la 60-70%, sa zic 50-60 PSI pt cauciuc de 25mm.

Chiar ma gandeam sa iau asa ceva pt cursiera ca varianta Sport Drive HV ma multumise la mtb.

In loc de Lezyne ce pompa cu furtun integrat ai recomanda? Topeak Race Rocket?

5 minutes ago, LucianLS said:

Chiar ma gandeam sa iau asa ceva pt cursiera ca varianta Sport Drive HV ma multumise la mtb.

Imi pare rau, nu am folosit o astfel de pompa si am cursiera de putina vreme, zero pene :). Daca nu esti grabit, data viitoare cand ies la tura, poate fur ceva informatii de la baieti trecuti prin astfel de intamplari si poate iti pot recomanda ceva ok.

Se mai poate folosi o pompa cu CO2.Nu e scumpa si e mult mai eficienta, fara a depune efort.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

1 hour ago, LucianLS said:

Daca vrei sa o vezi, testezi, da-mi un semn. Merita fiecare banut. O are si @iacobdoc daca nu ma insel, poate o recomanda si el.

CO2 e cea mai rapida si recomandata. Eu am scos kitul insa din cos inainte sa le comand, nu merg la concursuri si 3-4 minute in plus e o gura de aer binevenita. Stiu ca o sa ma injur singur la +35 grade...

LE: Cum spunea si @Stuparul nu am avut o pana de nu stiu cand. Dar e bine sa fie. Mai nasol e cand intra un cretin pe contrasens si faci carambol, zbori (la propriu) si cazi pe telefon si pompa, ele fiind pusa in buzunarele de la spate...
Recomand pompa pusa oriunde, doar la spate nu. Daca o prindeti langa suportul de bidon, nu uitati sa o luati de acolo ca sa nu dispara.

Edited by Mookyama
later edit

CO2 pare o idee buna dar eu la o tura (offroad, nu ca ar conta prea mult) am facut 4 pene..

• Upvote 3

Si eu am patit. Cand ies cu cursiera plec cu tot dulapul dupa mine: am la mine 2xCO2, pompa mica, 2 camere si petece si astea doar pentru roti:). Cand fac pana caut bine de tot cauciucul pe interior. S-a intamplat nu o data sa iau un span sau o sarma foarte subtire. Am patit sa sparg camerele noi noute asa :(. Nasol cand te intepi in degete, dar macar ajungi acasa pe bicicleta.

In poza de mai sus, bidonul acela alb de pe seattube reprezinta dulapul. Mai am si o comoda sub sa :). Uite asa ajunge bicicleta de 7kg la 9.

• Upvote 1

4 hours ago, akebono said:

Nasol cand te intepi in degete, dar macar ajungi acasa pe bicicleta

Am prins o bucata de lama cutter sau ceva varf de cutit, m-am taiat bine. Ca tot ai reamintit, ma gandesc sa o sa pun o pungulita mica mica cu  si 2-3 leocoplaste. Rar, dar am plecat uneori la tura uitand diferite chestii si nu s-a intamplat nimic. De obicei ma intorc dupa ele, e mai bine sa le ai decat sa nu le ai. Pompa o uit cel mai des caci nu imi mai incape in borseta, stii ca cea veche era acolo...puterea obisnuintei :D 

Cum azi a fost a doua zi de Paști in Franța si stăpânirea a dat liber, m-am gandit sa profit.

RiaWprw.jpg

LwW13NT.jpg

3j7YFLC.jpg

C3rJoyh.jpg

• Upvote 2
  • Like 5

Șantierul autostrăzii A3, sector Iernut-Chețani

KDoBU7a.jpg

ZPUNNGS.jpg