SpeedOrNothing

Impresii de la tura pe șosea de azi, pe cursieră

Recommended Posts

Acum 4-6 ani nu reuseam nicicum sa ma plimb pe acolo. Tot timpul eram haituit de 6-8-10 caini in dreptul insulei.

Nu sunt câini deloc acum. Lumea se plimbă, aleargă...

Nesemnificativ. Deja e una din plimbările obișnuite pe digul lacului până la zoo Chiajna, singur, cu copilul și/sau prietenii, și n-am avut niciodată probleme. Fără că autoritățile să pună mâna să facă și ele ceva, oamenii au luat în stăpânire spațiul pentru promenadă.

@paulrad La Rohia incepe cu panta de 10% chiar dupa poarta. Am masurat pantele pe aia 2km si am promis ca vin intr-o pe acolo intr-o buna zi. Foarte faina locatia! 

@majikstone cele 3 bidoane sunt de 750ml? A mea era sa cada de pe o capita de aia zilele trecute, se prostea nitel desupra mtb-urilor.

5 minutes ago, Mookyama said:

cele 3 bidoane sunt de 750ml?

Cele 2 bidoane de pe cadru sunt de 950ml (si de multe ori insuficiente), iar pe tija de sa e un bidon pentru scule care habar n-am ce volum are. E modelul mai mare de la Elite, are 22.5 cm lungime.

Oh, credeam ca e tot bidon de apa, nu observasem ca e un KEG. Chiar doream sa te intreb cum te-ai descurcat cu apa pe urcarile prezentate, altfel, infernale de-a dreptul. Eu nu beau multa, dar in varf de munte arareori gasesti apa, iar pe catarari si mai ales caldura, apa poate fi un lux.

18 minutes ago, Mookyama said:

Chiar doream sa te intreb cum te-ai descurcat cu apa pe urcarile prezentate, altfel, infernale de-a dreptul. 

Depinde de context, in general verific in prealabil pe Google Maps / Street View daca si ce terase / magazine / benzinarii se gasesc pe traseu, iar in situatii extreme iau si un al treilea bidon de 950 cu mine (iar bidonul cu scule il car intr-un buzunar pana cand se goleste unul dintre bidoane). Altfel, apropo de baut putina apa, iata cata apa a baut tovarasa mea de tura pe cei 47 de kilometri de catarare pana pe Col de l'Iseran:

GabEpGV.jpg

plus un suc de fructe la 0.33. Considerabil mai putin decat cei aproape 3 litri consumati de mine (incluzand aici o Cola si o cafea).

n.r.: bidonul respectiv e de 750 ml.

• Upvote 3

Wow! Poate da mana cu mine :) 

Ma intorc acasa cu bidonul treisferturi dupa 100km. Folosesc bidoane de 610ml x2, dar sunt si zile cand beau mai mult decat toti, dar nu apa. Cola in special. Insa se intampla foarte rar. Dar d-ra ta e speciala, intr-adevar :P Buna idee cu verificarea traseului. Obisnuit ca in Romania, nu mi-am luat in calcul chestia asta, iar pe aici, prin paduri, dar si prin sate, in afara faptului ca vezi o masina la cateva minunte bune, magazinele sunt inchise. As fi fost mega incantat sa vad un mic magazin, cu o Cola in vitrina ...rece...si buna...si...rece si ...multa!

Eu nu ma impac cu apa in general, prefer un ceai, un suc, orisicum, ceva cu alt gust decat apa. Chiar si apa minerala mi-e mai ok decat cea plata. Cand jucam baschet, de exemplu, apa plata nu beam deloc. Mergeam la toaleta si imi clateam gura si poate luam un sfert de gura de apa, sa mai alung praful din sala sau de pe teren. Dupa antrenamente insa, luam o sticla (de sticla) de apa minerala Borsec (aia verde sau transparenta) si ii dadeam ceata. In timpul antrenamentelor, daca beam apa, eram perna...nu mai puteam misca mai deloc. Nu stiu de ce. Am intrebat si doctorul echipei, nu a stiut ce sa imi zica, insa imi facea capul calendar sa beau apa, fortat. M-am intrebat si eu daca e ceva in neregula cu mine, in special ca nu prea transpiram in perioada tineretii, chiar daca era vara si rupem terenul de baschet in mijlocul amiezei.

In anii ce au urmat, am mai intalnit oameni care nu pot bea apa, dar daca le dai o sticla de suc, o oala de ceai, o cana de cafea de juma de litru, le-o arati, iar in secunda 3 nu mai este. Si in cazul meu e la fel. Poate suntem defecti.

LE Ce moada au aia din poza; zici ca sunt gata sa va ia la bataie pentru o o poza cu o sticla cu apa :D 

100+ km de vânt de peste 30-40 km/h din lateral-fata. O adevarata placere :-< 

• Upvote 2

Ca în cîmpia Jiului, spre Dunăre. O nenorocire, nu uit niciodată tura aia.

• Haha 1

1 minute ago, Traveller said:

O nenorocire, nu uit niciodată tura aia.

Am auzit oareșice povești :-<greu e la munte, dar mai greu e la câmpie... 

Prefer să urc, decît să mă bată vîntul. :)

• Like 3

Prin cea mai frumoasa zona din imprejurimile Clujului

IMG_20180801_124941595_zpshismv8yu.jpgIMG_20180801_122610892_zpsnoqhis5t.jpg

IMG_20180801_130617163_zpsol8txixg.jpg

IMG_20180801_124947858_zps25m7z8tb.jpg

IMG_20180801_125823612_zpseuco1u3f.jpg

IMG_20180801_125834740_zps51s7wpo5.jpg

IMG_20180801_130605323_zpsfsd0idos.jpg

IMG_20180801_122622891_zpsth3psxo3.jpg

• Upvote 3
  • Like 1

La o Cola dincolo de deal ca să încheiem o săptămână subțire la nr de kilometri, dar cu 6000m. urcare :) 

sSfiGDBvPqKCRS0WqSGZGfJZr-u8n2mB11K8_s18

• Upvote 2
  • Like 2

Brăila. A mea a fost inspirată și a comandat niște chestii interesante taman pentru tura asta. Și in general. Ca tot e clădirea PSD aici.

25e1e296d8c227bcb39246e9b6243e4b.jpg
3c4a41d54c9934399656ce4d1d11f18d.jpg

• Upvote 3

Enisala. Înainte de poza mă mușcase o chestie de gât. Credeam ca e vreo albina, m-am uitat după ac (nu eu). M-am ales cu o gâlmă. Asta după ce am urlat câteva clipe bune. All good. Însă tare cald. 34 grade. Not so good.

b937be90260874522a0da8e508e63f1e.jpg

• Upvote 3

Am ajuns in Constanța. Am pierdut trenul. In schimb i-am ajutat pe doi tipi cu biciclete fiind pe E60, ei fiind complet in bezna. I-am dus până in Tomis. De acolo am pedalat ca nebunii. Degeaba. Ea făcuse și 2 pene, pe față in timpul zilei, iar vântul nu a ajutat prea mult. Moralul la pământ. Ne-a mâncat ceva timp. La ultima pană s-a stricat și ventilul. A trebui sa refac înlocuirea.

Acum cautam cazare intr-un peco, la o cafea. Fără șanse bune momentan. Dam telefoane. Noapte lunga.

Nitel triști, trebuia sa ajungem astăzi acasă, avem 2 patrupede care ne așteaptă.

a04ea8bd504be3a225afa37f6b0381e0.jpg

F.frumos, escapadele astea cu bicicliști  mă determină la modul serios să cer pensionarea  anticipată, să circul mai mult prin țărisoara asta, chiar prost administrată.

• Upvote 1