DanaM

Tendinita Patelara

Recommended Posts

Pai dacă te accidentai la kineto de ce mai continuai? cum simțeai ca te doare te opreai și spuneai terapeutului ca te doare.

@Mookyama Dupa prima luna de tratament se ameliorase starea genunchilor putin ( fizio+kineto ). Insa la un moment dat s-au reactivat durerile la exercitii. Unele dintre ele le faceam cu genunchii sau gambele bandajate in banda de cauciuc/latex , ceva de genul...   ( recomandat de kinetoterapeuti). Am tot mers pe sistemul asta alte 4 luni, avand dureri constante . Mai aveam si durerile pe exteriorul genunchilor de care am tot intrebat ( nefiind neaparat specifice tendinitei ) si nu stia nimeni sa-mi spuna nimic. 

Acum am aflat ca ar fi IT Band Syndrome    

@Nexus  Am spus de dureri si intrebat .

Prima data pe medic dupa prima sesiune de tratament cand s-au ractivat durerile , si a decis sa-mi mai recomande inca 20 de sedinte de kineto.

A doua oara, constat la kinetotetapie , unde ori nu prea aveau timp sa se ocupe de toata lumea , ori ridicau din umeri la unele chestii si ma infasurau in benzi sa nu mai simt ....

Asa arătau benzile? https://www.pharmazone.ro/banda-adeziva-elastica-leukotape-k.html Legat de ce ai tu pe laterala am avut și eu, dar am făcut exerciții la kinetoterapie+fizio și mi-au dispărut(2 săptămâni a durat tratamentul și apoi am mai continuat acasă) . Legat de acele benzi dacă nu sunt puse cum trebuie pot sa nu te ajute deloc. Cam din ce spui tu pe aici cam ai fost la un kinetoterapeut care nu prea și-a dat interesul. Durerea dacă era trebuia sa dispară ușor-ușor de la o ședință la alta. Dacă tu ai continuat cu dureri la fel de mari cam n-ai rezolvat nimic. Cauta sa mergi la un alt doctor sa vezi dacă poți sa faci fizioterapie din nou (când da cu laser +restul pe acolo poți sa spui sa dea pe toată zona care o ai cu probleme) și apoi sa faci kinetoterapie dar sa tot spui la fiecare ședința dacă te doare, cum te doare și comparând cu ziua precedenta de la o scara 1 la 10 cum se simte durerea.Nu continua sa mergi la kinetoterapie dacă nu simți chiar nimic îmbunătățit.

@Pandy @Nexus

Hello! La multi ani in 2019 

Just got back from kineto :)

Situatia este la fel la mine :| 

Fac recuperae la o alta clinica , diniunie.Am facut alte proveduri fizio, fara rezultate si ultima data ESWT in august.

Dupa asta s-a ameliorat inflamatia , apoi a reaparut la 2-3 saptamani .

O sa schimb din nou medicul ... am deacoperit acum ca faptul ca nu a vizualizat si CD ul de RMN este cam bad si posibil ca diagnosticul sa fie inca incorect.

Oricum din ce imi dau seama s-a cronicizat afectiunea ( tendinitele ) din cauza diagnosticelor incomplete + tratamente semieficiente :|

Kinetoterapeuta mi-a recomanfat sa merg la dr. Codorean la Spitalul Monza.

Urmatorul plan este sa refac RMN la ambii genunchi si merg din nou la consultatie.

Be well all si aveti grija la sanatate ... mai ales in RO :)

• Upvote 1
  • Sad 1

@DanaM La mulți ani! Îmi pare tare rău de veștile citite. Un CT s-a făcut? Pe mine m-a ajutat in obținerea citirii rezultatului. Mă rog, pe doctor.  Eu am ieșit doar buimac și cu ceva mulți gologani in minus in buzunar. Asta pentru nici al 2-lea RMN nu a fost foarte concludent. Ideea e sa intrebi și de puterea aparatului înainte de procedura. Foarte important este cine îl citește și interpretează. Dă o fuga in Băneasa, Medicover, sau un telefon și întreabă de Dr. Ghiea Sorin. Nu știu dacă mai lucrează acolo însă îl văd pe net la Monza. Lucrează cu gimnaștii romani. Parca ți-am mai spus de el. 

Îți tin pumnii și bafta la anevoioasa recuperare! 

@DanaM daca ai cum sa te interesezi sa vezi unde se poate face RMN dar sa fie si cineva care stie sa il interpreteze cum trebuie.De facut RMN se poate face oriunde este RMN.Mai conteaza si cel care face interpretarea lui.Asteptam vesti poate mai bune pe viitor.

Ai spus ca situatia se ameliorase dupa Fizio dar apoi a reaparut.A aparut asa fara sa faci nimic sau ai inceput iar sa alergi imediat dupa fizio?