Recommended Posts

3 hours ago, Invitat special said:

Pe negru: http://www.decathlon.ro/p/8350582_bicicleta-mtb-rockrider-520.html# apare ca fiind in stoc la Pallady

Nu are treaba, am fost Duminica si nu mai aveau nimic si nu stiau cand mai aduc! Si pe site aparea dimineata ca e in stoc si dupa cand m-am dus eu Stoc Limitat si de fapt nu mai era de cateva zile... o sa vorbesc cu ei sa vad cu e aia cu comanda!

Nu e musai sa iei ceva foarte entry-level.

2000 e decent (de exemplu, asta, best-buy sub 2000 de lei: http://www.decathlon.ro/p/8379537_mtb-540quote-rockrider-275-rosu.html#/137-413-s), iar o alegere pana in 3000 inseamna o bicicleta buna, la modul general.

De aici incep nuantele, ca unele echipari sunt mai bune decat altele.

Acum daca ne uitam la Scale 770: https://www.probike.ro/cumpara/scott-scale-770-2016-3462?gclid=CjwKEAjwu4_JBRDpgs2RwsCbt1MSJABOY8ankpXIOwYiuew0xUlALciUxEy2A7Yx20pbnUNimLOEfRoCc3Tw_wcB

Furca XCR si butuc octalink la pretul asta? In timp ce RR900 e net superioara la pret cu 6-700 de lei mai mic? Mi se pare o afacere proasta. 

@Traveller - dar de Scale 765? Ma atrage faptul ca vine cu 1x11 si Rock Shox 30. Bine pe principiul asta si ROCKRIDER 560 vine cam cu acelasi tip echipare. Merita cadrul diferenta aceasta  sa zicem de 1.300-1.500 de lei intre ele? 

Totodata in bugetul de 3.000 de lei as merge si pe un RR560, datorita echiparii si pretului, crezi ca pot gasi ceva nou mai bun in aceasta categorie?

P.S.

RR900 are echipare mai buna, dar cum este cadrul? 

în urmă cu 4 minute, Marmo said:

Merita cadrul diferenta aceasta  sa zicem de 1.300-1.500 de lei intre ele? 

Nu, bineinteles. 

Eu as ramane la RR560, iar de restul banilor pana la 3000 mai iti iei ceva accesorii, daca ai nevoie (casca, manusi, pompa, petice, lumini etc).

• Upvote 1

15 minutes ago, Marmo said:

dar cum este cadrul? 

GCN a facut un sondaj la un moment dat intreband in jur de 1000 de ciclisti semi pro si pro care e cel mai important element al unei biciclete pentru ei iar raspunsul numarul 1 a fost cadrul, urmat de anvelope si apoi furca.

Intr-adevar nu cred ca in cazul asta se justifica diferenta de 1500 lei pentru cadru dar vreo 1000 lei cred ca da.

Ok dupa indelungi plimbari prin magazine de biciclete, inclusiv trecut pe la Giant, m-am hotarat si voi asculta sfatul general primit de la mai multa lume: entry level pentru inceput; daca te tine microbu in 2-3 ani o schimbi. 

Astfel am hotarat sa renunt la idei precum Scott Scale si incerc sa ma orientez catre ceva mai ieftin. Acum am fost si am pus posteriorul pe un RR540 si este foarte ok. Intrebarea este daca merita diferenta dintre RR540 si RR560 (cadrul este acelasi din ceea ce am inteles, sau ma insel?). Diferenta este una substantiala, dar din ceea ce am inteles este data de partea "ROCKSHOX".

Totodata undeva la 2.000 de lei ceva mai ok d.p.d.v. al cadrului si/sau al echiparii sa inteleg ca nu prea gasesc fata de RR540?

1 hour ago, Marmo said:

Totodata undeva la 2.000 de lei ceva mai ok d.p.d.v. al cadrului si/sau al echiparii sa inteleg ca nu prea gasesc fata de RR540?

E cel mai bun MTB care se poate cumpara nou cu o suma sub 2000 de lei in momentul asta.

560 e intr-o situatie similara, pentru o suma sub 3000 de lei. Ce-i drept, in intervalul ala ofertele sunt ceva mai multe, deci se mai poate discuta.

Daca as avea bugetul asta de care sa ma dispensez lejer, fara calcule complexe, as lua 560.

Daca nu esti sigur ca are rost sa te bagi la cheltuiala asta (raportat la potentiala intensitate/frecventa de folosire a bicicletei) atunci m-as multumi cu 540.

• Upvote 1

Ma gandesc doar ca daca ajung la 2750 pentru un RR560, parca m-as intinde si la 3600 pentru un Scale... cred probabil ca voi merge pe RR540 si vad in timp cum ma simt pe ea, astfel pot ce necesitati o sa am in viitor. Inca ramane de vazut, problema principala fiind banii si daca merita efortul.

Ca sa stii daca merita efortul trebuie sa ai ceva ture facute, sa acumulezi un pic de experienta, sa iti dai seama ce-ti place. Deci de undeva, cu o bicicleta, trebuie sa incepi.

Am inteles... momentan am ramas la ideea de RR540, diferenta pana la RR560 fiind cam mare (chiar daca stiu ca Furca de la RockShox este scumpa de fel. O sa mai arunc un ochi si pe piata SH, poate gasesc ceva interesant pana la sfarsitul saptamanii cand vreau sa fac achizitia.

Va multumesc tuturor pentru sfaturile si parerile voastre. 

O zi cat mai buna si spor la pedalat.

Salutare! Sunt incepator in lumea MTB-urilor si as dori un sfat despre ce MTB as putea sa imi achizitionez. 

Eu ma gandeam intre:

Rockrider 540

Merida Matts 6.20-D

Devron Riddle H3.7 2016

Opinii despre acest biciclete? Daca are cineva una dintre ele imi poate spune niste Pros-uri si niste Cons-uri? 

P.S. Sunt binevenite si alte sugestii de biciclete.

RR540 e cea mai buna dintre ele.

Ca incepator, oricare sunt ok, e doar o chestie de preferinta de brand si felul in care arata. Puse pe hartie dotarile, la Merida vei plati si brandul.

Parerea mea, ca incepator "avansat", este sa iti iei ceva second dar in stare buna si cu acte de provenienta ca sa-ti testezi nevoile si terenul pe care vei rula apoi sa treci la nivelul urmator si tot asa. Eu asta am facut si pentru mine a functionat.

@Traveller cred ca Devronul depaseste RR540 la toate capitolele tehnice si cred ca are un pret corect pentru ce ofera.

Care sunt "toate capitolele?". Ca sunt destul de asemanatoare ca echipare, doar cadrul de la Devron e mai frumos finisat, si costa cu 700 de lei mai mult.

http://www.devronbike.ro/riddle-h3.7

Unde sunt aia 700 de lei in echipare?

PS: ar mai fi problema, deloc de neglijat, a stocului: mai gasesti acum modelul asta de Devron 2016?

Baiatul a plecat de mult dar acum na sa vorbim intre noi.

Cei 700 lei in plus ii vad in: furca, schimbatoare Sram X7 si Alivio, pipa, ghidon si butuci Truvativ, anvelope Continental. Iar estetic Devreonul arata clar mai cizelat.

Dar sunt de acord ca RR540 are un raport bun calitate pret.

Acolo pe site nu gasesc specificata greutatea maxima admisa pentru biciclist.

N-ar fi rau sa-i intrebi pe ei. Oricum esti la limita, deci daca ai vreun plan sa scazi in greutate (prin alte mijloace decat bicicleta, care oricum nu e grozava ca eficienta din punctul asta de vedere) atunci e momentul potrivit sa-l pui in aplicare.

Eu as recomanda o bicicleta de otel, chiar daca e pentru incepatori, cel putin stim ca e rezistenta si admite 120 kg:

https://www.provelo.ro/produs/bici-neuzer-nelson-ty-37/

Si ai grija la jante - sa fie duble si cu minim 32 de spite. Ce ai indicat tu acolo e cu janta simpla si se indoaie destul de usor.

Corect, un motiv in plus sa nu iei RR340 daca ai greutatea asta. Nelsonu e mult mai solid din punctul asta de vedere.

Salutare , 
As dori sa imi iau si eu o bicicleta si nu prea stiu ce sa achizitionez nefiind un cunoscator al echipamentelor . Bugetul meu fiind undeva la vreo 18-20 mil insa pot adauga 3-4 mil daca diferenta de bani chiar merita . 
Mentionez ca iau bicicleta si pentru a pleca cu ea pe la munte si in alte locuri fiind un practicant al sporturilor extreme deci mi ar trebui ceva cat mai rezistent insa si rapid . Cele de enduro am vazut ca sunt cam peste limitele mele ca pret ... 
Ceea ce am gasit eu pe olx la mine in oras a fost cam asta : 

Un top 3 ar fi super daca m-ati putea ajuta :) Va multumesc frumos :)

Edited by Traveller
Fara linkuri catre bazaruri, te rog!

Mai adaug si aceste biciclete :

...

ceea ce nu prea imi convine este marimea de doar 26 inch la aceste biciclete insa daca calitatea este net superioara fata de altele prefer un 26 :)

Iar in cazul in care niciuna din cele prezentate pana acum nu este buna aceasta ar fi una din limita bugetului meu in cazul in care chiar merita diferenta de bani fata de celelalte . 

Edited by Traveller

Primul meu sfat; ca vad ca ai pus linkuri cu biciclete second hand: NU cumpara bicicleta fara acte de provenienta, "adusa" din Germania, Belgia etc. Adica tu poti sa iti iei dar e de cacat, 90% din ele sunt furate.

In al doilea rand nu o sa stea nimeni sa se uite la cele 20 de linkuri. ca avem si noi o viata de trait. Selecteaza 3-4 maxim si o sa isi dea baietii cu parerea.

In linkurile postate de tine sunt cam toate marimile de biciclete - ma refer la marimea cadrului. Trebuie sa vezi intai ce marime iti e potrivita in functie de talia ta, apoi poti cere pareri.

In cazul in care sunt furate de ce spui sa nu iau ? Adica cu ce ma incurca faptul ca sunt furate ? Au vreo serie ceva si pot fi depistate ? 

Cat despre marime habar nu am ce marime imi trebuie insa pot sa va spun ca am 55kg si 1,75m . si vreo 19 ani daca conteaza :)))  da stiu sunt cam slab :))

Chiar nu stiu ce pot sa aleg dintre acelea  insa o sa incerc sa fac o mica selectie . 

As fi selectat mai putine dar chiar nu stiu dintre acestea ce sa mai scot :) va las pe voi sa decideti . 

Va multumesc anticipat :) raman dator , dau o bere :))

Edited by Traveller