Recommended Posts

18 minutes ago, RaduGRd said:

Adica cu ce ma incurca faptul ca sunt furate ?

Eu nu mai am nici varsta nici energia de a avea rabdare sa explic cat de gresita e gandirea asta, Poate vreun coleg mai rabdator...

Vizavi de dimensiunea cadrului, foloseste Google pentru a afla ce dimensiune iti este potrivita, apoi posteaza 3-4 linkuri.

In alta ordine de idei aici nu suntem pe facebook, instagram sau snapchat sa folosim 7 emoticoane la 2 fraze.

Iti inteleg gandirea de a reusi sa distrugem RAUTATEA , insa in clipa de fata bugetul nu prea ma ajuta la varsta mea si deci pot spune ca as putea profita si eu de aceste mici lucruri gresite ... Intra pe deepweb sa vezi acolo rautatea suprema . insa sunt de acord cu tine , daca nimeni nu ar mai cumpara biciclete furate lumea n-ar mai fura . Poate . daca ma poti ajuta insa sa imi spui cam ce bicicleta ar fi potrivita pentru mine noua din magazin ti-as fi recunoscator , oricum parerea mea este ca daca nu iau eu bicicleta aia tot o va lua cineva deci este useless sa imi dau banii in plus de mancare pentru a incerca sa distrug furtul . sper ca nu te am ofensat in niciun fel cu gandirea mea . emoticoanele sunt boala messengerului din trecut :))

Am aflat marimea . Cica marimea cadrului ar fi de 45 cm cea mai ok pt o bicicleta de munte :) 

Am vorbit putin cu google-ul si am ajuns la parerea sa iau una noua , macar asa am si niste garantie la ea . Intrebarea mea este la un buget de 2000-2500ron cam ce as putea alege? 

Eu am gasit bicicletele acestea : 

https://www.bcycle.ro/mtb-275/67-riddle-men-h37.html

https://www.bcycle.ro/mtb-29/76-riddle-men-h39.html

https://www.bcycle.ro/colectia-2017/6939-devron-riddle-men-h39.html (cu rockshox 120mm)

si eventual la un pret mai ridicat aceasta https://www.bcycle.ro/mtb-275/69-zerga-d47.html  insa doar daca credeti ca merita banii... 

Fata de RR540 presupun ca sunt superioare aceste modele nu ?

Ideea e ca enduro e o specialitate ca oricare alta din ciclism. Trebuie răbdare, timp și dedicație, dar și o investiție adecvată, datorita tehnicilor ce impun aceasta disciplina. Nici una din biclele alese nici măcar nu se apropie, din păcate.

Revenind cu picioarele pe pământ, începe ușor și cu răbdare, de jos, iar dacă vrei coborâri mai multe un 27.5 ar fi mai indicat decât un 29.

în urmă cu 20 ore, RaduGRd said:

In cazul in care sunt furate de ce spui sa nu iau ? Adica cu ce ma incurca faptul ca sunt furate ? Au vreo serie ceva si pot fi depistate ? 

In principiu au serie dupa care pot fi depistate, risti sa te trezesti cu politia la usa. Asta ca sa iti dau motivul pragmatic.

Ca motivul etic vad ca nu te-a deranjat. Adica exista cineva care plange dupa unele dintre bicicletele alea. 

Unele poate sunt ok, poate vanzatorul e proprietar pe bune.

Asta ar fi rezonabila pentru ture XC/AM usor: https://www.bcycle.ro/colectia-2017/6939-devron-riddle-men-h39.html

Nici una nu e pentru chestii extreme. Tu stii deja sa te dai la modul "extrem". Ca doar o bicicleta dedicata enduro nu e suficienta (ea ajuta, isi merita paralele, dar nu inlocuieste lipsa de tehnica si experienta).

Trebuie sa acorizi o mare importanta dimensiunilor,altfel nu o stai bine pe ea si o sa te doara ba genunchii,ba umerii ba alte alea.Dimensiunile alea standard de pe site-uri trebuie adaptate la fiecare individ,unul are picioare mai lungi altul mai scurte si trebuie luat in considerare si asta.Dupa ce te pui la punct cu ce dimensiuni iti trebuie incepe sa cauti bicla.

Nu cred ca e indicat sa faci treburi extreme cu o bicicleta avand un nivel de incepator asa ca ia-ti  o bicicleta mai entry level sa poti sa o tavalesti fara remuscari,sunt baieti aici care iti pot recomanda ,dar trebuie sa fii lucid si sa nu te avanti la sporturi extreme daca nu ai o buna pregatire.

Ca o gluma daca iti iei o bicla furata ,ca sport extrem ar fi sa te intalnesti cu proprietarul si sa te "incinga "ala :)

Imi pare rau ca nu am raspuns in ultimele zile dar nu am avut timpul necesar.

Eu personal inclinam spre Merida deoarece stiam ca este o firma buna, dar am observat ca Devronul are dotari mai bune, asa cum a spus si  @Invitat special

S-ar merita sa iau un RR540 care are dotari putin mai slabe si un pret bun pentru ceea ce ofera, fiind bunicica overall sau un Devron ca acela?

Tin sa mentionez ca am fost la un magazin unde vand Devronul acela, iar baietii mi-au spus ca mi-o lasa de la 2300 la 2200 lei dar am observat ca sunt putin diferite specificatiile:

http://www.outdoor-bike.ro/bicicleta-munte-mtb-devron-riddle-h3-7-2016-25400.html#description

Multumesc de raspunsuri si imi cer scuze din nou ca nu am putut sa raspund in ultimele zile.

prin practicant al sporturilor extreme ma refeream ca sunt un iubitor al adrenalinei . m-am dat pe role agresive o buna parte din tineretea mea si imi placea destul de mult acest sport insa cu timpul am fost nevoit sa ma las deoarece cazaturile consecutive la contest uri si altele puteau fi din ce in ce mai naspa , si am dat si de alte distractii :)) . insa acum sunt mai calculat si as dori sa fac ciclism mai mult din dorinta de a imi pastra sanatatea nu din inconstienta ca la 13-14 ani cand m-am apucat de role . insa iubitor de adrenalina tot sunt   . asa ca de aceea spuneam ca as dori ceva mai rezistent . pana la urma am ajuns la parerea ca nu e ok sa cumpar sh deoarece marimea nu va fi potrivita , cine stie cat este de uzata si chiar cine stie poate sa fie furata si cum ati spus si voi cineva plange dupa ea . Cine stie , poate exista o sansa sa o recapete  . 

Asa ca azi am fost si m- am uitat la rockrider-ul 540 la decathlon insa modelul pe care l am testat in magazin nu prea schimba atat de bine(poate era doar pt modelul pe care l-am testat , cu toate ca pe site -ul decathlon am gasit si multe pareri foarte proaste despre bicicleta respectiva) ... Ce parere aveti merita banii in plus pentru acele devron-uri sau sa raman la RR540? 

PS: extrem poate fi si daca cobori dupa un deal mai mare cu denivelari in viteza , pentru un amator ca mine , sau mai bine spus asta iti poate oferi doza zilnica de adrenalina . cam asta imi doresc , sa imi satisfac dependenta de adrenalina .  

Întrucât am aflat că acel anunț nu mai e valabil, aș dori să vă întreb, aveți vreo idee cum se numesc acele lumini de pe spițe?!

în urmă cu 7 ore, Invitat special said:

Se numesc reflectorizante spite in mod surprinzator :)

:))) ok, mersi! Iar cel de pe cauciuc, reflectorizant cauciuc?

Echiparea e mai mult decât ok. La prețul ăsta, "import Germania" miroase a cineva care plânge după ea. Întreabă-l pe vânzător dacă are acte pentru ea.

în urmă cu 3 ore, fizikant said:

Echiparea e mai mult decât ok. La prețul ăsta, "import Germania" miroase a cineva care plânge după ea. Întreabă-l pe vânzător dacă are acte pentru ea.

Am vorbit cu el si mi-a spus ca a fost cumparata din Germania precum cumperi piesele de calculator bulk, la kilogram. Cel putin asa am inteles eu.

în urmă cu 3 ore, crk said:

Sper ca ai macar 1.95

1.92-1.93

Pai tu o sa ne arati toate anunturile de pe olx?

In al doilea rand, nimeni din comunitatea ciclism.ro nu o sa isi dea cu parea vizavi de un anunt cu o bicicleta ce nu are acte de provenienta.

Prima oricum s-a vandut, aceea nu avea acte de provenienta, act despre a doua, aceea are.

în urmă cu 33 minute, Invitat special said:

Pai tu o sa ne arati toate anunturile de pe olx?

In al doilea rand, nimeni din comunitatea ciclism.ro nu o sa isi dea cu parea vizavi de un anunt cu o bicicleta ce nu are acte de provenienta.

Daca ai fi putin atent, ai fi observat ca am dat doar 2 anunturi in tot topicul. ;)

Vreau sa cumpar un RR540 nou care e 1900 de lei dar am un coleg care vinde un KTM PEAK XT 29' care noua costa 2999. O are de un an si mi-a cerut 1900 de lei pe ea, acelasi pret ca un RR540 nou. Ce sa fac ? Am 1.84 si 87 kg, cred ca e ok cu roti pe 29'

Ms